Wprowadzenie podatku ekologicznego we Francji doprowadziło do największego od lat wybuchu niepokojów społecznych – rządowi zarzucono, że politykę klimatyczną uprawia kosztem słabszej części społeczeństwa. W Polsce problem konfliktu interesów społecznych i ekologicznych pojawia się głównie przy okazji debat o dekarbonizacji gospodarki (budowa i likwidacja kopalń, wysokoemisyjne ogrzewanie mieszkań), o odnawialnych źródłach energii czy regulacjach transportu drogowego.
Czy w naszym kraju możliwy jest taki zwrot ekologiczny, który zamiast obciążyć grupy najbardziej wrażliwe ekonomicznie, przyniesie korzyści z punktu widzenia sprawiedliwego rozwoju? Jakie kierunki reform pomogłyby wciągnąć najmniej uprzywilejowanych na pokład zielonego okrętu?
Zapraszamy na seminarium analityczne dr Agaty Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego, podczas którego porozmawiamy o szansach i wyzwaniach sprawiedliwej społecznie polityki ekologicznej w Polsce.
Recenzenci: dr Adam Ostolski (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego; „Green European Journal”), dr Mateusz Piotrowski (Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska).
Seminarium analityczne to seminarium jednodniowe prowadzone w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwojga recenzentów/recenzentek.
Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na około tydzień przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.
Seminarium odbędzie się w czwartek, 28 marca, w godz. 16.30-19.00.
Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 25 marca 2019.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.