PREMIERA: „Społeczeństwo populistów” Sierakowskiego i Sadury

Premiera książki „Społeczeństwo populistów”. W debacie biorą udział: Sławomir Sierakowski, Przemysław Sadura, Agnieszka Wiśniewska, Bartosz Węglarczyk. Rozmowę prowadzi Justyna Kopińska.

Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury Krytyki Politycznej. Transmisja na żywo:

Napisana na nowo historia polskiej demokracji. To opowieść o tym, dlaczego wpadliśmy w pułapkę nieufności i skazaliśmy się na populistyczny dryf. Autorzy analizują nie tylko przemiany świadomości społecznej, ale także stan państwa w najważniejszych obszarach jego funkcjonowania. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy sprzeciwiają się coraz większej polaryzacji polskiego społeczeństwa.

Książkę w przedsprzedaży w promocyjnej cenie można nabyć na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Pamiętaj, że zakup w naszej księgarni wspiera nasze działania.

Sławomir Sierakowski to szef Krytyki Politycznej. Senior Fellow w Niemieckiej Radzie Polityki Zagranicznej (DGAP). Stypendysta uniwersytetów Harvarda, Princeton i Yale, a także dwukrotnie Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, Richard von Weizsäcker Fellow w Robert Bosch Academy w Berlinie i Mercator Fellow for Outstanding Personalities. Publicysta „Polityki”. Felietonista najpierw „New York Times”, a obecnie Project Syndicate i Onet.pl. Publikuje także w „Financial Times”, „Die Zeit” oraz „New York Review of Books”.

Przemysław Sadura, dr hab, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Szef Katedry Socjologii Polityki na Wydziale Socjologii UW. Profesor gościnny w University College London (2019-2022). Kurator Instytutu Krytyki Politycznej. Ekspert Fundacji Pole Dialogu. Autor lub współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz kilku książek m.in. Państwo, szkoła, klasy oraz z Maciejem Gdulą Style życia i porządek klasowy w Polsce.

Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos Duża Solidarność, mała solidarność oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską Kino to szkoła przetrwania. Redaktorka książek filmowych m.in. Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna, Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna.

Bartosz Węglarczyk, od 1989 do 2011 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, w której pełnił przez wiele lat funkcję szefa działu zagranicznego. W latach 90. był korespondentem „Gazety Wyborczej” w Moskwie i w Brukseli, a w latach 1998–2004 w Waszyngtonie. W latach 2012-2013 był redaktorem naczelnym miesięcznika. W latach 2013-2016 był zastępcą redaktora naczelnego w dzienniku „Rzeczpospolita”. Prowadził programy Świat według Węglarczyka oraz Słoń a sprawa polska w Superstacji. Od września 2008 do kwietnia 2016 wraz z Kingą Rusin prowadził weekendowe wydania porannego programu Dzień Dobry TVN. Od stycznia do grudnia 2014 prowadził magazyn Świat w TVN24 BIS. Od marca 2016 dyrektorem programowym Onet.pl. Od grudnia 2018 jest redaktorem naczelnym Onet.pl w Ringier Axel Springer Sp. z o.o.

Justyna Kopińska, dziennikarka, socjolożka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka sześciu książek m.in. Z nienawiści do kobiet, Polska odwraca oczy i Współczesna wojna. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

 

**
Książkę Społeczeństwo populistów kupicie na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Wspieraj naszą pracę, kupuj nasze książki, czytaj nasz newsletter. Krytyka Polityczna. Przepisujemy idee na rzeczywistość.

Spotkanie odbywa się w ramach programu Generation Change realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Przemysław Sadura
Przemysław Sadura
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada na Wydziale Socjologii UW. Kurator Instytutu Krytyki Politycznej. Założyciel Fundacji Pole Dialogu. Bada relacje między państwem i społeczeństwem w obszarach funkcjonowania różnych polityk publicznych. Autor m.in. książki „Państwo, szkoła, klasy” i współautor (ze Sławomirem Sierakowskim) badań „Polityczny cynizm Polaków” i „Koniec hegemonii 500 plus” oraz książki „Społeczeństwo populistów”.
Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski
Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda oraz Robert Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”. Wraz z prof. Przemysławem Sadurą napisał książkę „Społeczeństwo populistów”.
Zamknij