Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Rodzicielstwo i polityka

W ramach seminarium poddamy krytycznej refleksji szereg zagadnień związanych z macierzyństwem, ojcostwem i bezdzietnością we współczesnej Polsce i na świecie. Skupimy się na analizie związków między indywidualnymi doświadczeniami i decyzjami a polityką państwa, a także krytycznie przyjrzymy się aktualnym debatom wokół rodzicielstwa i bezdzietności.

Seminarium ma charakter interdyscyplinarny, będziemy korzystać z tekstów z obszaru socjologii i antropologii społecznej oraz nauk politycznych. Najważniejszą częścią naszej wspólnej pracy będą dyskusje: będziemy rozmawiać, spierać się, oglądać filmy i programy, uczestniczyć w dyskusjach w Internecie. Celem zajęć jest nie tylko przyswojenie określonej dawki wiedzy, ale przede wszystkim zrozumienie procesów kulturowych, ekonomicznych i politycznych, które wpływają na kształt doświadczeń związanych z rodzicielstwem we współczesnym świecie oraz nabycie umiejętności krytycznego odniesienia się do aktualnych debat. Puntem wyjścia jest spojrzenie na macierzyństwo i ojcostwo jako teren sporny, czyli przestrzeń konfrontacji różnych wizji i ideologii życia społecznego, w tym także obywatelstwa i płci.

Wśród tematów omawianych podczas kolejnych spotkań znajdą się następujące zagadnienia: czym jest rodzina i kto o tym decyduje? Jakie są konsekwencje określonych modeli polityki społecznej i czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł? Komu przyznaje się prawo do (nie)posiadania dzieci i jak wpływa to na regulacje dotyczące vitro i aborcji? Jak rodzice upolityczniają ojcostwo i macierzyństwo a jak upolitycznia je państwo i inne instytucje, w tym Kościół na przykładzie ruchów rodzicielskich i paniki wokół gender.

Forma zajęć: wprowadzenie, dyskusja, omawianie filmów, spotkania z zaproszonymi gośćmi
Forma zaliczenia: obecność + aktywność podczas zajęć + krótki esej

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbywa się co 2 tygodnie, w środy, w godzinach 17.00-19.00, począwszy od 2 marca 2016.

Terminy spotkań:
2016: 2.03, 16.03, 30.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05

Ze względu na dobór lektur uczestnicy i uczestniczki seminarium powinni znać język angielski na poziomie rozumienia tekstu naukowego.

Obowiązują zapisy według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 7 lutego 2016.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

dr Elżbieta Korolczuk – socjolożka, kulturoznawczyni i aktywistka. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie, bada min. ruchy społeczne i rodzicielstwo, w tym debatę wokół in vitro. Redaktorka i autorka (z Renatą E. Hryciuk) książek „Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce” (WUW, 2012) i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka” (WUW, 2015). W 2016 ukaże się tom „Rebellious Parents. Parental Movements in Central-Eastern Europe and Russia” przygotowany we współpracy z Katalin Fábián (Indiana University Press).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij