Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Analiza ISZ | Ignacy Morawski: Trzy lata rządów PiS w polskiej gospodarce

W dziewiątym zeszycie analiz ISZ Ignacy Morawski - twórca portalu SpotData, analityk rynków i gospodarki - ocenia, gdzie jest polska gospodarka po trzech latach rządów PiS.

500 złotych na każde dziecko, zwolnienia podatkowe dla młodych, emerytura obywatelska dla wszystkich. Początek roku przyniósł cały szereg programów i postulatów socjalnych zarówno ze strony PiS, jak i ruchu Roberta Biedronia. Czy Polskę na to wszystko stać, a liberalni krytycy słusznie rwą włosy z głowy? Aby poważnie dyskutować na ten temat, musimy odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest polska gospodarka po trzech latach rządów PiS. Z jakiego budżetu rząd ten i następny wypłacać będą transfery socjalne? Jak mocne są fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki? W dziewiątym zeszycie analiz ISZ na pytania te odpowiada twórca portalu SpotData, analityk rynków i gospodarki, Ignacy Morawski.

Czytaj też: „Gospodarka nie potrzebuje szarpnięcia cuglami” – rozmowa Michała Sutowskiego z Ignacym Morawskim

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów analitycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów i ekspertek w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy ekspertki i ekspertów – praktyczki i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.  

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij