Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Debata „Polskość: niedokończony projekt?”

„Brzozowski cały świat by otworzył i wchłonął, aby polskość przetworzyć”, pisze Andrzej Mencwel w monumentalnym eseju o autorze Płomieni. A czy polskość może dziś „wchłonąć” Brzozowskiego – tak, by inspirował „mowę dorosłych ludzi” w XXI wieku?

„Brzozowski cały świat by otworzył i wchłonął, aby polskość przetworzyć”, pisze Andrzej Mencwel w monumentalnym eseju o autorze Płomieni. A czy polskość może dziś „wchłonąć” Brzozowskiego – tak, by inspirował „mowę dorosłych ludzi” w XXI wieku? Czy można – i czy warto – ją „przetwarzać”, poza alternatywą sushi-kosmopolityzmu i neosarmackiej tożsamości narodowej?

Dyskusję o książce prof. Andrzeja Mencwela Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX i jej współczesnych kontekstach z Autorem, prof. Agatą Bielik-Robson i dr hab. Martą Bucholc poprowadzi prof. Andrzej Leder.

____________

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo ze spotkania.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Z prof. Andrzejem Mencwelem dyskutować będą prof. Agata Bielik-Robson, dr Marta Bucholc i prof. Andrzej Leder.

Prof. Andrzej Mencwel, prof. Agata Bielik-Robson, dr Marta Bucholc, prof. Andrzej Leder.

21 kwietnia, wtorek, godz. 19.00
Instytut Studiów Zaawansowanych, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

„Brzozowski cały świat by otworzył i wchłonął, aby polskość przetworzyć”, pisze Andrzej Mencwel w monumentalnym eseju o autorze Płomieni. A czy polskość może dziś „wchłonąć” Brzozowskiego – tak, by inspirował „mowę dorosłych ludzi” w XXI wieku? Czy można – i czy warto – ją „przetwarzać”, poza alternatywą sushi-kosmopolityzmu i neosarmackiej tożsamości narodowej?

Dyskusję o książce prof. Andrzeja Mencwela Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX i jej współczesnych kontekstach z Autorem, prof. Agatą Bielik-Robson i dr Martą Bucholc poprowadzi prof. Andrzej Leder.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij