Jest nadzieja na bezpłatną aborcję na życzenie dla Polek – w Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii.

Jest nadzieja na bezpłatną aborcję na życzenie dla Polek – w Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii.
O sztuce teatralnej, która wywołała polityczne trzęsienie ziemi. I o dziennikarstwie kulturalnym na miarę skandynawskiego kryminału.
20 lat temu w Norwegii agencja pracy była państwowa, a prywatne nie były legalne. Z Oslo pisze Ewa Sapieżyńska.
Ewa Sapieżyńska rozmawia z 9-letnim synem Lukasem o nauce, lekcjach religii i tęczowej fladze na maszcie na dziedzińcu szkolnym.
Ewa Sapieżyńska rozmawia z Nosizwe Baqwa.
Premierka Finlandii Sanna Marin zaprosiła dzieci na rządową wideokonferencję. To pierwsza tego typu akcja w historii kraju.
Norweski rząd ogłosił, że ograniczenia przyniosły efekt i że każdy zarażony koronawirusem zaraża teraz średnio poniżej 0,7 osoby. Żłobki i przedszkola zostaną otwarte 20. kwietnia, a tydzień później szkolne klasy 1-4.
Matki pracują daleko od domu, dziećmi opiekują się ojcowie, kobieta prowadzi autobus, mężczyzna jest pielęgniarką. Literatura powinna otwierać przed nami świat, a nie go zawężać, powinna pokazywać możliwości.
Rozmowa z prof. Niną Witoszek.
Naprawdę, nie każdy, kto opisze ojca alkoholika i kłótnię z żoną, ma szansę na nagrody i międzynarodową sławę. Ani nawet na porządny skandal, najwyżej znajomi wywalą go z Facebooka.
Norweska centrolewica traci poparcie, ale rosną radykalne partie lewicowe.
Ale najlepszy interes dziecka nie zawsze współgra z tym, co myśli rodzic – mówi Maciej Czarnecki, autor książki „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”.