Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Aktywiści mieszkaniowi chcą zjeść ciastko i mieć ciastko
Nigdy nie mieliśmy tak dobrej sytuacji mieszkaniowej jak obecnie, choć nadal nie jest idealnie. Jeśli chcemy poprawić politykę w tym zakresie, musimy pamiętać, że nie będzie jednocześnie tania, szybka i jakościowo dobra.Stefan SękowskiSprzedawcy nie mają łatwego zadania. Ledwie wiążą koniec z końcem. Dlatego rozumiem, gdy mówią, że teatry to nie dla nich, bo mają ważniejsze problemy na głowie.
Poznajcie dziewczyny, które na protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego walczą o nową, inną Polskę.
Ściągnąłem reklamy, bo inni też ściągnęli
Kiedy Andrzej Ćwiek był burmistrzem, nie wierzył, że w Nałęczowie problem z reklamami można zmienić lokalną uchwałą.Dawid KrawczykOdwołanie się w kontrowersyjnych kwestiach bezpośrednio do głosu mieszkańców i mieszkanek to oczywiście dobry kierunek, istotne jest jednak, jak się to robi.
Dwa tysiące osób radośnie paradowało w centrum miasta z tęczowymi flagami.

Jeśli nie będzie instytucji, które włączyłyby młodych, będzie to prowadziło do ich wyjścia z systemu demokratycznego. I miasta to odczują.
W@ieczorny przemarsz ze światłami w ramach demonstrowania niezgody na przemoc wobec kobiet.
Z autorem książki Eksperymenty na biednych Adamem Leszczyńskim rozmawiać będzie Magdalena Łuczyn (Krytyka Polityczna).
O książce „Medyczna marihuana. Historia hipokryzji” porozmawiają autorka Dorota Rogowska-Szadkowska i Magdalena Łuczyn (Krytyka Polityczna).
W Krasnymstawie zaproponowano zmianę nazwy ulicy Stefana Okrzei na aleję Jana Pawła II.
Goście dyskusji po pokazie: Grzegorz Karbowski, Joanna Pacana, Barbara Smoczyńska.
Lubelskie Konfrontacje Teatralne już po raz 20. Start: 9 października!
Niedoreprezentowanie kobiet e debacie publicznej często tłumaczy się brakiem kobiet-ekspertek. Oczywiście to kłamstwo.
Zaprosiliśmy do Cieszyna zaprzyjaźnione organizacje, żeby lepiej się poznać, czegoś od siebie nauczyć, ale też żeby móc przebić sobie piątki i wspólnie porozmawiać o zmienianiu świata na lepszy.
Mieszkańcy kontra Zarząd Nieruchomości Komunalnych.
Z autorem „Polskiego Teatru Zagłady” będzie rozmawiał Piotr Gruszczyński.
Zapraszamy na warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego, pokaz filmu „Google i elektroniczny mózg świata” oraz debatę „Jaka polityka sieci”.
Spotkanie z Wojciechem Kłosowskim i Krzysztofem Piskorskim poprowadzi Łukasz Drewniak. 10 czerwca w Teatrze Starym w Lublinie.
Pokaz filmu i dyskusja. Goście: Elżbieta Chodzyńska, Jakub Dymek, Jakub Szafrański.
O swoich wrażeniach z lektury książki Jonathana Safrana Foera opowiedzą Sylwia Janasz i Jarek Jurkiewicz. Prowadzenie: Jakub Szafrański.
W rozmowie udział wezmą Agnieszka Ziętek i Rafał Czekaj z Klubu KP w Lublinie.
Dziennikarstwo obywatelskie + media-aktywizm + demokracja bezpośrednia + Internet. Trwają zapisy na warsztaty!
Z Janem Kapelą i Grzegorzem Laszukiem rozmawiać będzie Łukasz Drewniak.
Wśród gości spotkania będzie odtwórczyni głównej roli, Katarzyna Kwiatkowska.
Festiwal zaprasza od 8 do 12 października na projekcje filmowe, dyskusje i wystawę.
Udział wezmą m.in. Janusz Byszewski, Tomasz Kitliński, Martyna Dominiak.
Wśród gości m.in.” Igor Stokfiszewski, Mikołaj Iwański, Łukasz Rogowski, Wojciech Kłosowski, Katarzyna Niziołek.
Od września w Lublinie działa Autonomiczne Centrum Społeczne. Opuszczona kamienica w centrum stała się siedzibą inicjatyw społecznych i kulturalnych.
26 czerwca Krytyka Polityczna współorganizowała międzynarodowa konferencja w Kijowie na temat polityki narkotykowej. Celem konferencji było rozpoczęcie dialogu na temat …
Zapraszamy do czytania na świeżym powietrzu. Zapomniałeś zabrać z domu książki? Nie szkodzi. Wypożycz ją z letniej czytelni.
O społecznej mocy sztuki publicznej z Joanną Rajkowską rozmawiać będzie Rafał Czekaj.
„Ilu ludzi musi umrzeć, żeby pomóc rodzinie?” pyta w felietonie dla „Dziennika Opinii” Jaś Kapela.
Czy warto bronić ostatnich skrawków nieskomercjalizowanej przestrzeni? Wierzymy, że tak! Zapraszamy na piknik na górce przy Wieniawskiej 15.
Rozmowę z Anką Leśniak poprowadzą Małgorzata Stępnik i Agnieszka Ziętek z Klubu KP w Lublinie.
Spotkanie z udziałem dr Agnieszki Ziętek z Klubu KP w Lublinie.
Warsztat antydyskryminacyjny, akcja społeczna, projekcje filmów „Barking tylko dla białych” i „Zabić drozda”. Wydarzanie przeniesione na kwiecień.
Piąte z cyklu spotkań, których tematem jest „Odyseja” Homera.
„Mamy zakazy dyskryminacji, a kobiety zarabiają 25-30% mniej niż mężczyźni” mówiła podczas debaty „Czas na kobiety” Agnieszka Ziętek z Klubu KP w Lublinie.
W dyskusji na temat udziału kobiet w polityce udział weźmie dr Agnieszka Ziętek, socjolożka i politolożka z Klubu KP w Lublinie.
Po pokazie filmu dyskusję nt. wokół wizerunku kobiet w mediach poprowadzi dr Agnieszka Ziętek.
Pokaz filmów i spotkanie z ich autorem Tomasem Rafa, słowackim artystą dokumentującym demonstracje ruchów nacjonalistycznych.
Wystawa fotografii Jakuba Szafrańskiego – fotografa i dziennikarza Krytyki Politycznej. 15 stycznia, wtorek, godz. 18.00, Prepar, ul. Orla 4, Lublin
Goście spotkania: Marta Mizuro, Igor Stokfiszewski. Prowadzenie: Roman Pawłowski. 2 października, godz. 18.00, Teatr Stary w Lublinie.
Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry” zaprasza do artystycznej interwencji na największej lubelskiej giełdzie.
Gośćmi debaty byli m.in.: Marcin Śliwa, Wojciech Kłosowski, Waldemar Tatarczuk, Katarzyna Hołda, Adam Ostolski. Prowadzenie: Agnieszka Ziętek i Rafał Czekaj.
Dyskusja z udziałem Roberta Mazurka i Sławomira Sierakowskiego. 5 czerwca, wtorek, godz. 16.00, collegium JPII KUL.
Dokumentacja wystawy „Ukraińskie ciało” i dyskusja o sytuacji twórców i osób działających na polu kultury w aktualnych warunkach politycznych na Ukrainie.
Dyskusja z udziałem publicystów, ludzi kultury i pracowników ośrodków kulturalnych dotycząca wyzwań jakie dla kultury niesie kryzys ekonomiczny.
Zespoły neonazistowskie wystąpią 1 maja w lubelskim klubie Graffiti. Imprezę organizują osoby związane ze środowiskiem ONR. Na stronach Graffiti nie ma informacji na ten temat.
Feminizm jako zadawanie pytań i podmiotowość w różnorodnych „Innych”; a Julii Kristevej idea tożsamości. Zapraszamy na wystąpienie dr. Tomasza Kitlińskiego.
Spotkanie z Moniką Pasiecznik i Janem Topolskim wokół książki „Rytuał superformuły”. Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Johna Cage.
Pokaz filmu „Niebieskoocy” w reż. Bertrama Verhaaga i dyskusja. Agnieszka Grzybek, dr Tomasz Kitliński, Karolina Więckiewicz oraz Anna Wołosik.