Miasto

Ukraińskie ciało – sztuka i polityka

Dokumentacja wystawy "Ukraińskie ciało" i dyskusja o sytuacji twórców i osób działających na polu kultury w aktualnych warunkach politycznych na Ukrainie.

Dokumentacja wystawy Ukraińskie ciało i dyskusja o sytuacji twórców i osób działających na polu kultury w aktualnych warunkach politycznych na Ukrainie.

Goście:
Oksana Briuchowecka – artystka, kuratorka wystawy Ukraińskie ciało
Łesia Kułczynska – Instytut Sztuki, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, kuratorka wystawy Ukraińskie ciało,
dr Wasyl Czerepanyn – publicysta, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Wizualną na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, redaktor ukraińskiej edycji pisma „Krytyka Polityczna”,
Paweł Pieniążek – publicysta, tłumacz, redaktor serwisu rosyjskiego i ukraińskiego w „Krytyce Politycznej”.
Prowadzenie: dr Rafał Czekaj – filozof, adiunkt w Zakładzie Estetyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
 
2 czerwca, sobota, godz. 18.00, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21
 
Spotkanie ma na celu zwrócenie uwagi na działania ograniczające wolność wypowiedzi artystycznej oraz wpływ szeroko rozumianej sfery polityki i decyzji w jej obrębie zapadających na sferę kultury i sztuki. Celem projektu jest także dyskusja nad problemem niezależności sztuki współczesnej, możliwościach swobodnej ekspresji artystycznej, w szczególności w krajach byłego bloku wschodniego. Chcemy także zaprezentować lubelskiej społeczności współczesne działania artystyczne realizowane przez twórców ukraińskich.
 
Wystawa Ukraińskie ciało została zorganizowana przez Centrum Badań Kultury Wizualnej działające przy Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Tematem wystawy jest społeczny wymiar cielesności. Zostały na niej przedstawione prace siedemnastu artystów, którzy reprezentują nurt sztuki krytycznej. Trzy dni po otwarciu wystawy rektor Serhij Kwit postanowił ją zamknąć. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach. O wystawie pisał na łamach „New York Times” Ginanne Brownell w tekście Ukrainian Art World Gets Political.
 
Wydarzenie w ramach Nocy Kultury w Lublinie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij