Miasto

Zagadka gościnności – wykład prof. Cezarego Wodzińskiego

Piąte z cyklu spotkań, których tematem jest "Odyseja" Homera.

Słowo „gościnność” należy do najbardziej zagadkowych słów w słowniku (po)nowoczesnego świata. Jako gość-inność kryje w sobie zagadkę gościa jako Innego. Pytanie o „sens” gościnności pojawia się w świecie, w którym ten sens został gruntownie zakwestionowany – w świecie, który dopuścił się bezprzykładnego pohańbienia prawa gościnności (tj. prawa Innego do pobytu w naszym świecie).

Cezary Wodziński

Tematem cyklu spotkań z prof. Cezarym Wodzińskim jest Odyseja Homera. Zajęcia składają się z krótkiego wprowadzenia, lektury tekstu w interpretacji Adama Woronowicza oraz komentarzy i dyskusji uczestników sympozjonu. Praca ma zasadniczo charakter filologiczno-hermeneutyczny. Będziemy wypytywać tekst Homerowy i samemu pozwalać się przezeń przepytać. Odys-Gość stanie się dla nas przewodnikiem – po archipelagu greckim, ale i po naszym glokalnym świecie.

Prowadzenie: Janusz Opryński

Czyta: Adam Woronowicz

tekst źródłowy: Homer Odyseja, tłum. L. Siemieński, komentarz Z. Kubiak, Warszawa 1990

28 marca, czwartek, godz. 18.00, sala widowiskowa, ul. Popiełuszki 5, Lublin

Wstęp wolny!

Zadaniem cyklu spotkań jest namysł nad wieloznacznym i aporetycznym pojęciem gościnności w krytycznej dyskusji z tradycją (m.in. Sokrates, Kant, Nietzsche), współczesnością (m.in. Heidegger, Levinas, Derrida) i, być może, przyszłością. A także rozpoznanie i opis archaicznych – i dlatego wyzywających dla (po)nowoczesnych sposobów bycia – strategii gościnności (m.in. Odyseusz, Abraham, Sokrates, Chrystus; Penelopa, Sara, Ksantypa, Maria Magdelena). W pierwszym semestrze 2012-2013 czytana i dyskutowana jest Odyseja Homera. Prowadzący – Cezary Wodziński – posługuje się tekstem greckim oraz polskimi przekładami: Lucjana Siemieńskiego, Stanisława Mleczki, Józefa Wittlina, Jana Parandowskiego.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, składają się z krótkiego wprowadzenia profesora, lektury tekstu w interpretacji Adama Woronowicza (jeśli nie może być obecny osobiście, nagrywa tekst w studio) oraz komentarzy i dyskusji uczestników sympozjonu. Praca ma zasadniczo charakter filologiczno-hermeneutyczny.

Tu znajdują się nagrania dotychczasowych wykładów.

Wykład odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka

Krytyka Polityczna jest patronem wykładów.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij