Miasto

Ekspertki walczą z mediami bez kobiet

Niedoreprezentowanie kobiet e debacie publicznej często tłumaczy się brakiem kobiet-ekspertek. Oczywiście to kłamstwo.

30 września, środa, godz. 19.00, Fundacja HERSTORY, ul. Peowiaków 8/4, Lublin

Spotkanie poświęcone będzie (nie)obecności kobiet w debacie publicznej. Niedoreprezentowanie kobiet często tłumaczy się brakiem kobiet-ekspertek. Podczas spotkania będziemy odczarowywać ten pogląd.

W dyskusji udział wezmą:

Anna Dryjańska, ekspertka równościowa, socjolożka, publicystka

dr Agnieszka Ziętek, socjolożka, badaczka kultury, trenerka równościowa

Magdalena Łuczyn, aktywistka, feministka.

Bazę ekspertki.org zaprezentuje Dominika Wróblewska z Krytyki Politycznej.

Anna Dryjańska i Piotr Pacewicz o wynikach badania w tekście „Chłopcy z placu mediów”: („Gazeta Wyborcza”, 23 kwietnia 2014r., str. 4): „Sprawdziliśmy 14 publicystycznych programów radia i telewizji. Liczyliśmy osoby, które wystąpiły w nich od kwietnia 2014 r. do marca 2015 r.. Masa ludzi – 644 osoby. W tym 126 kobiet, czyli 20 proc. – mniej więcej tyle wychodzi w badaniach polskich i światowych mediów, także w naszych poprzednich monitoringach z cyklu „Media bez kobiet”.

O bazie Ekspertki.org:

Ekspertki.org to wielobranżowa, elektroniczna baza kobiet, posiadających wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie, którymi mogą i chcą się dzielić z innymi, reprezentując ważny – kobiecy punkt widzenia w różnych okolicznościach, m.in. występując w mediach, uczestnicząc w panelach dyskusyjnych, debatach lub spotkaniach otwartych, zaznaczając tym samym swój głos w debacie publicznej dot. wielu ważnych społecznie tematów, które bez tego mogłyby zostać pominięte, zbagatelizowane lub pozbawione zrównoważonego kontekstu.

Baza jest narzędziem ułatwiającym szybkie odszukanie i skuteczne dotarcie do specjalistek z rozmaitych dziedzin, dyscyplin i specjalności obecnych we wszystkich regionach Polski, również w Gnieźnie.

Projekt „Głos kobiet się liczy” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt „Ekspertki.org – przebijamy „szklany sufit” dofinansowano przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij