Miasto

Ekspertki walczą z mediami bez kobiet

Niedoreprezentowanie kobiet e debacie publicznej często tłumaczy się brakiem kobiet-ekspertek. Oczywiście to kłamstwo.

30 września, środa, godz. 19.00, Fundacja HERSTORY, ul. Peowiaków 8/4, Lublin

Spotkanie poświęcone będzie (nie)obecności kobiet w debacie publicznej. Niedoreprezentowanie kobiet często tłumaczy się brakiem kobiet-ekspertek. Podczas spotkania będziemy odczarowywać ten pogląd.

W dyskusji udział wezmą:

Anna Dryjańska, ekspertka równościowa, socjolożka, publicystka

dr Agnieszka Ziętek, socjolożka, badaczka kultury, trenerka równościowa

Magdalena Łuczyn, aktywistka, feministka.

Bazę ekspertki.org zaprezentuje Dominika Wróblewska z Krytyki Politycznej.

Anna Dryjańska i Piotr Pacewicz o wynikach badania w tekście „Chłopcy z placu mediów”: („Gazeta Wyborcza”, 23 kwietnia 2014r., str. 4): „Sprawdziliśmy 14 publicystycznych programów radia i telewizji. Liczyliśmy osoby, które wystąpiły w nich od kwietnia 2014 r. do marca 2015 r.. Masa ludzi – 644 osoby. W tym 126 kobiet, czyli 20 proc. – mniej więcej tyle wychodzi w badaniach polskich i światowych mediów, także w naszych poprzednich monitoringach z cyklu „Media bez kobiet”.

O bazie Ekspertki.org:

Ekspertki.org to wielobranżowa, elektroniczna baza kobiet, posiadających wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie, którymi mogą i chcą się dzielić z innymi, reprezentując ważny – kobiecy punkt widzenia w różnych okolicznościach, m.in. występując w mediach, uczestnicząc w panelach dyskusyjnych, debatach lub spotkaniach otwartych, zaznaczając tym samym swój głos w debacie publicznej dot. wielu ważnych społecznie tematów, które bez tego mogłyby zostać pominięte, zbagatelizowane lub pozbawione zrównoważonego kontekstu.

Baza jest narzędziem ułatwiającym szybkie odszukanie i skuteczne dotarcie do specjalistek z rozmaitych dziedzin, dyscyplin i specjalności obecnych we wszystkich regionach Polski, również w Gnieźnie.

Projekt „Głos kobiet się liczy” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt „Ekspertki.org – przebijamy „szklany sufit” dofinansowano przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij