Miasto

Demokracja 4.0 w Lublinie

Zapraszamy na warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego, pokaz filmu "Google i elektroniczny mózg świata" oraz debatę "Jaka polityka sieci".

28-29 czerwca, sobota i niedziela, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Lublin

WARSZTATY: Demokracja 4.0: Dziennikarstwo Obywatelskie w Lublinie (sob. godz. 11-18, niedz. godz. 11 -15)

Jaka jest rola obywatelek i obywateli we współczesnym dziennikarstwie? W jaki sposób opisywać globalne i lokalne problemy w oddolny i zaangażowany sposób? I czy ktoś ze smartfonem czy laptopem może podjąć się zadań do niedawna zarezerwowanych dla „poważnych” redakcji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów Demokracja 4.0: Dziennikarstwo Obywatelskie w Lublinie.

W epoce szerokiego dostępu do bezpłatnych narzędzi obywatelskich i aktywistycznych – opartych na idei Creative Commons – rozbroimy mit „profesjalnego dziennikarstwa”. Wraz z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów ustalimy ich przebieg oraz wspólnie stworzymy szkic kampanii społecznych, nawiązujących do lokalnych kwestii. Wypracujemy razem rozwiązania oraz pomysły, które pomogą uspołecznić i upowszechnić dziennikarstwo obywatelskie:

# jako alternatywę dla tradycyjnych mediów

# jako narzędzie wyrazu dla lokalnych społeczności

# jako sposób uprawiania polityki.

W drugiej części warsztatu zachęcać będziemy do refleksji i analizy mniejszościowych głosów (lub ich braku) w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Czy artykułom pisanym zza redakcyjnych biurek czegoś nie brakuje? Czy język, jakim posługują się dziennikarze, jest rzeczywiście językiem wrażliwym na problemy, które opisują?

Demokracja 4.0 to również krok w stronę demokratyzacji mediów. Dadzą narzędzia i pokażą, że każdy głos w debacie jest istotny, nie ma głupich tematów, nie ma spraw zbyt mało istotnych. Naszą – i waszą – rolą jest o nich rozmawiać i pisać. W ciągu dwóch dni pięciogodzinnych zajęć poznamy narzędzia do czytania, pisania i redagowania tekstów: titanpad, feedly, pocket, rss. Nauczymy się, w jaki sposób szybko i sprawnie relacjonować wydarzenia na Twitterze, streamować na żywo materiał wideo za pomocą Bambusera oraz korzystać i umieszczać zdjęcia na takich portalach jak Flickr. Dlatego weźcie ze sobą laptopy, komórki, smartfony, tablety i aparaty – na pewno się przydadzą! Pierwszego dnia zapoznamy się z tymi narzędziami, a drugiego dnia warsztatów zastanowimy się jaką kampanię społeczną warto by przeprowadzić w Lublinie oraz przygotujemy wstępny plan takiej akcji, dlatego zastanówcie się jaki ważny społecznie temat nie jest wystarczająco nagłaśniany w lokalnych mediach, który chcielibyście wprowadzić do debaty publicznej.

Zainteresowanych uczestnictwem w warsztatach prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: [email protected]

W załączniku znajduje się formularz, do którego wypełnienia zachęcamy. Formularz pomoże prowadzącym dostosować materiał dla grupy.

POKAZ FILMU: Google i elektroniczny mózg świata (2013) reż. Ben Lewis (niedz. godz. 17.00)

tłumaczenie polskiej listy dialogowej dzięki uprzejmości Transatlantyk Festival Poznan

www.worldbrainthefilm.com

Marzenie o wielkiej, globalnej bibliotece, w której znajdą się wszystkie książki świata, w obecnym stanie rozwoju elektronicznej technologii przekracza granice utopii. W 2002 roku Google rozpoczął akcję skanowania książek, o niebotycznych wręcz ambicjach. Miała ona nie tylko objąć dosłownie wszystkie opublikowane dotąd tytuły, ale też doprowadzić do stworzenia wyższej formy inteligencji, przypominającej elektroniczny „światowy mózg” z futurologicznego eseju H. G. Wellsa. Trudno nie przyklasnąć wysiłkom, które zachować mogą kulturalny i naukowy dorobek ludzkości, początkowo więc najbardziej szacowne biblioteki Ameryki zgodziły się na współpracę z telekomunikacyjnym gigantem. Szybko jednak pojawili się i krytycy. Są wśród nich twórcy i wydawcy, których prawa autorskie Google bezceremonialnie naruszył, ale także szefowie wielkich, publicznych bibliotek Europy, naukowcy i aktywiści, którzy wątpią, by w naszym wspólnym ludzkim interesie leżało przekazanie całej literatury świata w ręce prywatnej korporacji. Odpowiedź na kluczowe dla przyszłości pytanie, czy i kto zapewni powszechny dostęp do kultury, ale także kto będzie go kontrolował i czerpał z niego zyski, zaczyna się kształtować już teraz, a debata na ten temat zdążyła już znaleźć bardzo konkretny wyraz w sali nowojorskiego sądu.

http://www.watchdocs.pl/2013/f/google_i_elektroniczny_mozg_swiata-film-127-pl.html

Po pokazie filmu odbędzie się DEBATA: Jaka polityka sieci? (niedz. godz. 18.30)

Rozwój takich dziedzin jak matematyka i informatyka, pozwala na tworzenie coraz doskonalszych narzędzi jakimi są języki programowania czy sztuczna inteligencja- narzędzi tworzenia rzeczywistości (wirtualnej), która realnie wpływa na rzeczywistość społeczną. To niesie za sobą daleko idące konsekwencje- zmieniają się granice naszego poznania, możliwości kreowania, a przez to również odpowiedzialność jaka spoczywa na nas jako na społeczeństwie.

Czy nierówność w dostępie do informacji i technologii, władza jaką Google ma nad informacją i jej dostarczaniem, mogą stanowić zagrożenie? Pytanie o politykę sieci to dziś pytanie nie tylko o wolność informacji, dostęp do kultury i ochronę prywatności, ale także o demokrację i całkiem realną, tradycyjną politykę. Czy nowe technologie faktycznie pomagają w demokratyzacji? Czy media społecznościowe służą ruchom społecznym? Czy coraz bardziej sprywatyzowana i podzielona na konkurujące ze sobą monopole sieć jest jeszcze przestrzenią aktywizmu, czy tylko rozgrywek o większą klikalność? Bez zmierzenia się z tymi wątpliwościami trudno dalej udawać, że trzymamy rękę na pulsie polityki, podobnie jak trudno utrzymać w mocy tradycyjny podział na świat wirtualny i realny.

Najlepsze odpowiedzi na te pytania wykuwają sie jednak w starciu perspektyw, z których każda przychodzi z osobnymi rozwiązaniami i pomysłami. Bo ile wizji sieci, tyle wizji polityki.

Lubelski klub Krytyki Politycznej i Koło Kognitywistyki UMCS zapraszają na film Google i elektroniczny mózg świata.

***

Wydarzenia orgniazowane są w ramach realizowanego przez Krytykę Polityczną projektu Demokracja 4.0.* Nazwa projektu zaczerpnięta została z inicjatywy Democracy 4.0 | Democracia 4.0 [demo4punto0.net/], która służy wytwarzaniu narzędzi uczestnictwa obywateli w społecznych i politycznych procesach decyzyjnych. Celem projektu jest podniesienie poziomu uczestnictwa obywateli zarówno w dziedzinie tworzenia i wymiany informacji poprzez media cyfrowe, jak i w dziedzinie demokratycznej partycypacji poprzez platformy, pozwalające na proponowanie, dyskutowanie i głosowanie decyzji natury politycznej.

Kilka materiałów, akcji projektu:

Warsztaty dziennikarstwo obywatelskie w Gdańsku

Warsztaty Manifa w Warszawie

Warsztaty odbyły też w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie

Streaming z Wrocławia

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij