Miasto

Piknik „Odzyskać miasto”

Czy warto bronić ostatnich skrawków nieskomercjalizowanej przestrzeni? Wierzymy, że tak! Zapraszamy na piknik na górce przy Wieniawskiej 15.

Lublin: miasto inspiracji, miasto studenckie, brama na Wschód, Europejska Stolica Turystyki Rowerowej…

Wiele jest określeń mających zdefiniować Lublin. Do nich niebawem będzie można dopisać: miasto skomercjalizowane. Krok po kroku zaczyna ubywać miejsc do rekreacji, a przybywa biurowców, hipermarketów oraz innych miejsc skierowanych na konsumpcję.

Jako mieszkańcy i mieszkanki miasta sprzeciwiamy się takiemu planowi gospodarowania przestrzenią. Dlatego wraz z aktywistami i aktywistkami z różnych środowisk zachęcamy do wzięcia działu w pikniku Odzyskać miasto, by wspólnie porozmawiać o tym, w jakim kierunku powinno rozwijać się miasto pod względem urbanistycznym.

Czy warto bronić ostatnich skrawków nieskomercjalizowanej przestrzeni? Czy mieszkańcy mają wpływ na decyzje urzędników i co można zrobić, aby głos mieszkańców stał się bardziej słyszalny.

W ramach pikniku oferujemy wegański posiłek oraz dużo okazji do rozmów.

26 maja, niedziela, godz. 14-16, na górce na Wieniawskiej 15 koło Przestrzeni Inicjatyw Twórczych „Tektura”, Lublin

Wstęp wolny.

Piknik poleca „Gazeta Wyborcza” w Lublinie: „Dlaczego takie miejsca umierają? – Postępująca komercjalizacja przestrzeni publicznej prowadzi do tego, że mieszkańcy Lublina przenoszą się do centrów handlowych, a życie w śródmieściu zanika. Zauważam ten proces codziennie, przemieszczając się po ulicach miasta. Ulice, które kilka lat temu tętniły życiem, są obecnie opustoszałe, obumiera handel, punkty usługowe są zamykane, a w oknach pojawia się komunikat „lokal do wynajęcia” – pisze do nas Magdalena Łuczyn z lokalnej grupy European Alternatives.”

Wydarzenie organizuje grupa lokalna międzynarodowej organizacji działającej na rzecz demokracji, równości i promocji kultury na poziomie transnarodowym European Alternatives.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij