Miasto

Nowy nacjonalizm w sercu Europy

Pokaz filmów i spotkanie z ich autorem Tomasem Rafa, słowackim artystą dokumentującym demonstracje ruchów nacjonalistycznych.

Projekcja z udziałem autora zaplanowana była we Wrocławiu i miała odbyć się w piątek w miejscowej galerii BWA Awangarda. Wydarzenie organizowane przez wrocławski Klub Krytyki Politycznej w ostatniej chwili odwołała jednak dyrekcja galerii, tłumacząc swoją decyzję troską o bezpieczeństwo publiczności. Tego dnia bowiem we Wrocławiu, tak jak i innych miastach w Polsce, ma odbyć się marsz środowisk nacjonalistycznych organizowany z okazji święta Żołnierzy Wyklętych.

Na zaproszenie Galerii Labirynt, Tektury i lubelskiej Krytyki Politycznej Tomas Rafa ze swoim cyklem przyjedzie w piątek do Lublina.

1 marca, piątek, godz. 19.00, Galeria Labirynt, ul. J. Popieuszki 5

Tomas Rafa w swoim projekcie Nowy nacjonalizm w sercu Europy podejmuje aktualny i wstydliwy problem nacjonalizmu, który ma różne oblicza w różnych krajach europejskich. Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii.

Jego badania wykonane w ciągu ostatnich trzech lat doprowadziły do stworzenia projektu wideo zrealizowanego na tle demonstracji, blokad wraz z scenami życia codziennego w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych.

„Projekt Tomasa Rafy podejmuje aktualny i wstydliwy problem nacjonalizmu, który ma różne oblicza w różnych krajach europejskich (…). Znajomość tych krajów i ludzi, a także znakomita technika tych dokumentów filmowych są gwarantem rzetelnego podejścia do tematu” – prof. Grzegorz Kowalski.

 

Organizatorami wydarzenia są Galeria Labirynt, Przestrzeń Działań Twórczych – Tektura i Klub Krytyki Politycznej w Lublinie. Wstęp wolny.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij