Miasto

Rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie: „Śmierć człowieka pracy”

Pokaz filmu i dyskusja. Goście: Elżbieta Chodzyńska, Jakub Dymek, Jakub Szafrański.

13 marca, czwartek, godz. 18.00

Projekcja będzie miała miejsce w sali kinowej na I piętrze Centrum Kultury w Lublinie przy ulicy Peowiaków 12. Na dyskusję zapraszamy do sali 4c obok księgarni Szklarnia.

W dyskusji, która odbędzie się po filmie udział wezmą: Elżbieta Chodzyńska z Forum Związków Zawodowych i Jakub Dymek z Krytyki Politycznej. Spotkanie poprowadzi Jakub Szafrański z Klubu Krytyki Politycznej w Lublinie.

Wstęp wolny!

O filmie:
Nie ma już człowieka pracy. Pozostał robotnik – ktoś gorszy, ktoś, komu się nie udało. Ktoś, komu praca nie daje godności, lecz ją odbiera. Przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Rezygnując z odautorskiego komentarza reżyser Śmierci człowieka pracy w wysmakowanych obrazach (zdjęcia Wolfganga Thalera) rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów. Niezwykłe zdjęcia oraz muzyka (autorstwa Johna Zorna) sprawiają, że Śmierć człowieka pracy to monumentalne, nasycone emocjami dzieło.

Dzisiejszym robotnikom nie towarzyszą pochwalne pieśni. Mogą jedynie wspierać się nawzajem pocieszeniem, że praca, nawet ponad siły, jest lepsza, niż żadna.

Grupa ukraińskich mężczyzn całymi dniami naraża życie w nieczynnych, grożących zawaleniem biedaszybach. W Indonezji robotnicy pracujący przy wydobyciu siarki wdychają gorące, trujące opary nad kraterami czynnych wulkanów. Droga w dół to równie wielkie ryzyko. Krew, ogień i potworny smród – rzeźnia w Nigerii to piekło na ziemi. Gołymi niemal rękami Pakistańczycy wydzierają starym statkom kawałki metalu. Chińscy hutnicy ze strachem postrzegają siebie jako ginący gatunek.

Ukraina, Indonezja, Nigeria, Pakistan, Chiny – Śmierć człowieka pracy to pięć portretów ciężkiej fizycznej pracy w zmechanizowanym świecie XXI wieku coraz mniej widocznej.

Podziwiany i nagradzany na całym świecie, prezentowany na festiwalu Planete Doc Review film Śmierć człowieka pracy został przez polskich krytyków uznany za jeden z najlepszych obrazów festiwalu. „Świetny wizualnie”, „wyrafinowanie piękny”, „wstrząsający esej filmowy”, „szokujący” – tak krytycy polscy pisali o filmie Michaela Glawoggera.

[opis: dystrybutor]

O książce 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie:

To książka dla tych z nas, którzy dekadę czy dwie temu uwierzyli, że ekonomia jest nauką ścisłą, po czym zajęliśmy się swoimi sprawami, potulnie uznając w sferze gospodarczej monopol ekspertów od wolnego rynku. Teraz czujemy, że coś tu nie gra, że trzeba było lepiej pilnować interesu. Ta książka, napisana ze swadą, humorem i całą masą barwnych przykładów, pokazuje jak bardzo zostaliśmy zmanipulowani i wzywa do samodzielnego myślenia o rynku. Mamy prawo mieć na kapitalizm inne poglądy od neoliberałów, co nie znaczy, że staniemy się przeciwnikami samego kapitalizmu.

23 rzeczy polecam też feministkom – jest tu rozdział poświęcony kobietom (choć dla niepoznaki ma w tytule pralkę i internet). Jest też wyjaśnienie, dlaczego mikrokredyty (rzekomy dowód na to, że wolny rynek służy kobietom) okazały się niewypałem.
Agnieszka Graff

Ha-Joon prosto, zabawnie i zrozumiale mówi, co medialni ekonomiści owijają w bawełnę, dlaczego to robią i jak świat naprawdę się kręci. Dzięki niemu nie będziecie już więcej bezradni wobec głupstw, które wmawiają nam wyznawcy neoliberalizamu.
Jacek Żakowski

Książka jest swoistym vademecum, które powinno stać się orężem w dyskusji myślącego czytelnika z wyznawcami neoliberalnej wersji turbo-kapitalizmu. Przez główny nurt będzie czytana z wypiekami na twarzy w poszukiwaniu luk w rozumowaniu, których tam nie ma. Pozycja dla każdego – potrzebne jest tylko logiczne myślenie.
Piotr Kuczyński

Organizatorzy: Krytyka Polityczna i księgarnia Szklarnia.

Partnerem cyklu pokazów jest Against Gravity.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij