Miasto

Transeuropa – po raz trzeci w Lublinie

Festiwal zaprasza od 8 do 12 października na projekcje filmowe, dyskusje i wystawę.

Festiwal Transeuropa skupia się na promowaniu demokracji, równouprawnienia i kultury na poziomie ponadnarodowym. Tegoroczny festiwal odbywa się w 13 miastach Europy. Oprócz Lublina miastami festowalowymi są: Amsterdam, Berlin, Barceloa, Bratysława, Belgrad, Bolonia, Paryż, Warszawa, Londyn, Cluj-Napoca, Sofia i Praga.

Program III edycji Międzynarodowego Festiwalu Transeuropa:

Rebelia w mieście – projekcja filmów

8 października, wtorek, godz. 17:00, Galeria Labirynt, Popiełuszki 5, Lublin

Pokaz filmów ukazujących sytuację w Afryce i arabskich krajach Azji po Arabskiej Wiośnie: życie zarówno tych, którzy walczyli i walczą o nowy ustrój, jak i tych którzy pozostają na uboczu polityki. Pokazywane dokumenty dają wgląd w sytuację społeczną krajów arabskich zaangażowanych w konflikt, ale także ukazują marzenia o modernizacji pozostałej części Afryki. Filmy wchodzące w skład tego bloku powstały podczas warsztatów organizowanych przez British Council, Scottish Documentary Institute i ISCA.

Lista filmów:

I. Tripoli Stories (Graffiti 3’42”, The Secret Room 4’08”, Granny’s Flags 4’12”)

II. Rabat Stories (El Mikhali 5’09”, Bitter Return 4’09”, Men Choufouch 3’04”, Hand and Four Fingers 4’39”)

III. Benghazi Stories (The Salesman 4’22”, Poet of the Sea 3’58”, The Driving Lesson 3’37”)

IV. African Urban Dreams 50′

V.  The noise of Cairo 25′
 

Kobieta na rynku pracy – projekcja filmu i dyskusja

9 października, środa, godz. 18.00, Autonomiczne Centrum Społeczne, Cicha 4, Lublin

Projekcja filmu Dzień kobiet w reż. Marii Sadowskiej, a po nim dyskusja z udziałem zaproszonych gości m.in na temat równouprawnienia i dyskryminacji na rynku pracy.

Udział wezmą m.in: odtwórczyni głównej roli – Katarzyna Kwiatkowska, dr Barbara Smoczyńska (UMCS), Elżbieta Chądzyńska (Solidarność ’80). Spotkanie współorganizowane przez lubelski klub Krytyki Politycznej poprowadzi dr Agnieszka Ziętek (UMCS, KP Lublin).

Prekariat 25+, dyskusja

10 października, czwartek, godz. 17.00, Autonomiczne Centrum Społeczne, Cicha 4, Lublin

Materiał wideo pokazujący jeden z wielu amsterdamskich projektów skupionych na wchodzeniu artystek/ów w interakcję z lokalną społecznością. Po filmie dyskusja, na temat prekariatu. Jak zatem dać sobie radę n rynku pracy? Co robią młodzi wykształceni ludzie  kiedy ich działania są permanentnie niedofinansowywane? Jak organizują się niezależne ośrodki kulturotwórcze i jakie są rezultaty działań takich miejsc? Zastanowimy się jakie miejsce w tej sytuacji zajmuje kultura rozumiana w szerokim sensie. Czy animator musi korzystać wyłącznie ze środków publicznych?  Przedstawimy kilka przykładów obrazujących w jaki sposób artyści i aktywiści radzą sobie w prekariatem, jakie podejmują przedsięwzięcia i jakie uzyskują tego efekty.

Co może obywatel? – dyskusja

12 października, sobota, godz. 17.00, Autonomiczne Centrum Społeczne, Cicha 4, Lubin

Obywatele niezadowoleni z niektórych decyzji władzy często stwierdzają „ktoś powinien coś z tym zrobić”. Jednak co się dzieje, kiedy ludzie nie czekają aż nieokreślony „ktoś” zajmie się ich sprawą i zaczynają działać samodzielnie? Jak zmienia się otoczenie i sami ludzie, kiedy inicjatywa wychodzi od obywateli? Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas dyskusji, na którą zaprosiliśmy mieszanki i mieszkańców Lublina, oraz osoby z innych miast mające już za sobą doświadczenie związane z oddolnymi inicjatywami obywatelskimi. Dyskusja z udziałem aktywistek i aktywistów z Polski i zagranicy.

Odzyskać miasto! – dyskusja i wystawa

12 października, godz. 19.00, Autonomiczne Centrum Społeczne, Cicha 4, Lublin

Program filmowy na temat migracji i protestów w Europie. Prezentowane filmy obrazują rozwój protestów przeciwko deportacjom na przestrzeni pierwszych trzech miesięcy: od śmierci uchodźców na Morzu Śródziemnym, przez filmy dokumentalne z protestów w Niemczech, Austrii i innych państwach.  Spotkaniu towarzyszyć także będzie wystawa materiałów z protestu: zdjęć robionych przez uczestników protestów, w tym uchodźców, plakatów stworzonych w trakcie protestów oraz innych materiałów graficznych. Spotkanie poprowadzi współorganizatorka wiedeńskiej fali sprzeciwu wobec deportacji uchodźców Katarzyna Winiecka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

www.transeuropafestival.eu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij