Podcast
Julia Ikonowicz i Zuzanna Dąbrowska
Nie przegap tych hitów
Najnowsze

Tajna historia neoliberalizmu: prywatyzacja to zalegalizowana kradzież

Zapewne najbardziej rozpowszechnioną formą czynszu są „odsetki”, czyli opłata za dostęp nakładana na korzystanie z kolejnego kluczowego zasobu: pieniędzy. Zakres tej formy domagania się czynszu w ramach neoliberalizmu znacznie się rozszerzył za sprawą procesu zwanego finansjalizacją. George Monbiot, Peter Hutchison

Teraz czytacie

Paulina Januszewska

Po co artystom honoraria i ubezpieczenia? [rozmowa]

Bez wsparcia państwa sztukę będą robić głównie elity dla elit – mówi Mikołaj Iwański z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
Wojna w Ukrainieprzejdź do serwisu

„Pajęczyna”. Ukraina pokazała nam, jak wygląda przyszłość konfliktów zbrojnych

Operacja „Pajęczyna”, przeprowadzona 1 czerwca 2025 roku na terenie Rosji przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, zapisze się zapewne jako jeden z ważniejszych momentów trwającej wojny. Ale czy zmieni jej bieg?
Nasze autorki i autorzy
Kulturazobacz więcej

Odwalcie się od Sabriny Carpenter

Pozująca na posłusznego pieska piosenkarka jest uległą, patriarchalną suką. Tak zawyrokował internetowy komentariat, wycierając sobie twarz feminizmem.
Kinga Dunin

Dwór i pole.„1670” i „Chłopki” takich pytań nie stawiają

Jestem zwierzęciem wszystkożernym i może dlatego po „Krzywdzie”, dla równowagi, potrzebowałam „Wyjarzmionej”, którą też przyjemnością i może nawet z nieco większym pożytkiem przeczytałam.

Nasze newslettery prosto na Twojego maila

Gej, który ubrał metal w skórę i pejcze

Rob Halford pokazał, że queer nie musi być lekki, taneczny ani kolorowy. Może być ciężki i hałaśliwy, ubrany w czerń, stal i motocyklowe buty.Przemysław Stefaniak
Evergreenyzobacz więcej

Panie Robercie, dlaczego pan ośmiesza dziennikarstwo?

Czasem lepiej nie dorobić się silnej pozycji w zawodzie, żeby nie zostać kimś żenującym na starość.

Koronawirus: epidemia paniki vs. epidemia ignorancji

Izolacja nie służy do tego, by nas – w miarę zdrową większość społeczeństwa – chronić przed śmiertelnym zagrożeniem, ale żeby tych, którzy są w grupie ryzyka, chronić przed nami, którzy moglibyśmy wirusa roznosić., Bartosz Lisowski

Niemiec już nie ma? Nie mamy powodów, by się z tego cieszyć

Niemcy mają sporo do nadrobienia, bo cały ich system społeczno-gospodarczy nie jest przygotowany do gospodarki cyfrowej.
Zamknij