Podcast
Julia Ikonowicz i Zuzanna Dąbrowska
Nie przegap tych hitów
Najnowsze

Trzy klęski: lód, algi i rodzice

W poszukiwaniu postapo dla Gałkiewicza – Kinga Dunin czyta „Lód” Anny Cavan, „Tłusty róż” Fernandy Trias i „Moje zmory” Gwendoline Riley.

Teraz czytacie

Paulina Januszewska

Po co artystom honoraria i ubezpieczenia? [rozmowa]

Bez wsparcia państwa sztukę będą robić głównie elity dla elit – mówi Mikołaj Iwański z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
Wojna w Ukrainieprzejdź do serwisu

„Pajęczyna”. Ukraina pokazała nam, jak wygląda przyszłość konfliktów zbrojnych

Operacja „Pajęczyna”, przeprowadzona 1 czerwca 2025 roku na terenie Rosji przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, zapisze się zapewne jako jeden z ważniejszych momentów trwającej wojny. Ale czy zmieni jej bieg?
Nasze autorki i autorzy
Kulturazobacz więcej

Odwalcie się od Sabriny Carpenter

Pozująca na posłusznego pieska piosenkarka jest uległą, patriarchalną suką. Tak zawyrokował internetowy komentariat, wycierając sobie twarz feminizmem.
Kinga Dunin

Dwór i pole.„1670” i „Chłopki” takich pytań nie stawiają

Jestem zwierzęciem wszystkożernym i może dlatego po „Krzywdzie”, dla równowagi, potrzebowałam „Wyjarzmionej”, którą też przyjemnością i może nawet z nieco większym pożytkiem przeczytałam.

Nasze newslettery prosto na Twojego maila

Gej, który ubrał metal w skórę i pejcze

Rob Halford pokazał, że queer nie musi być lekki, taneczny ani kolorowy. Może być ciężki i hałaśliwy, ubrany w czerń, stal i motocyklowe buty.Przemysław Stefaniak
Evergreenyzobacz więcej

Kolejna ofiara antropocenu? Tak wygląda transformacja energetyczna na Mazurach Garbatych

Zabudowywanie hektarami paneli unikatowego krajobrazu Mazur Garbatych może być kompletną wydmuszką i doprowadzić jedynie do gigantycznej dewastacji bez żadnych korzyści – ani dla właścicieli gruntów, ani dla klimatu.

Tanie życie, czyli ostateczny kryzys kapitalizmu [rozmowa]

Jakub Majmurek rozmawia z Rajem Patelem i Jasonem W. Moore’em, autorami wydanej przez Krytykę Polityczną książki „Historia świata w siedmiu tanich rzeczach”.

Wychowanie patriotyczne, a po kiego grzyba?

Skupianie się na narodzie (własnym) i rodzinie (jeszcze bardziej własnej), to trening do egoizmu grupowego, a indywidualnego egoizmu nauczy już rynek.
Zamknij