Podcast
Julia Ikonowicz i Zuzanna Dąbrowska
Nie przegap tych hitów
Najnowsze

Szukamy baristów_ek do kawiarni Prześniona

Zatrudnimy baristów_ki w nowo powstającej kawiarni w Warszawie, przy ul. Jasnej 10. Szukamy doświadczonych osób, które pracowały na podobnym stanowisku w kawiarni.Krytyka Polityczna

Teraz czytacie

Paulina Januszewska

Prokuratura na smyczy Kai Godek? Po PiS-ie miało być inaczej

Prawa kobiet leżą w zamrażarce, a prokuratorzy muszą zajmować rojeniami religijnych fundamentalistów. Oto nowa, lepsza Polska.
Wojna w Ukrainieprzejdź do serwisu
Nasze autorki i autorzy
Kulturazobacz więcej

Tajna historia neoliberalizmu: prywatyzacja to zalegalizowana kradzież

Zapewne najbardziej rozpowszechnioną formą czynszu są „odsetki”, czyli opłata za dostęp nakładana na korzystanie z kolejnego kluczowego zasobu: pieniędzy. Zakres tej formy domagania się czynszu w ramach neoliberalizmu znacznie się rozszerzył za sprawą procesu zwanego finansjalizacją. George Monbiot, Peter Hutchison
Kinga Dunin

Trzy klęski: lód, algi i rodzice

W poszukiwaniu postapo dla Gałkiewicza – Kinga Dunin czyta „Lód” Anny Cavan, „Tłusty róż” Fernandy Trias i „Moje zmory” Gwendoline Riley.

Nasze newslettery prosto na Twojego maila

„Republika we krwi”. Gdy rewolucjonista mówił przede wszystkim po niemiecku

Jednym z pierwszych posunięć NSDAP po dojściu do władzy była rozprawa z ruchem robotniczym, nawet tym umiarkowanym. Przemysław Kmieciak czyta „Republikę we krwi. Berlin, Wiedeń: u źródeł nazizmu”.
Evergreenyzobacz więcej

Reliktowa gospodarka wodna Wód Polskich

Na początku stycznia Wody Polskie ogłosiły konsultacje społeczne dotyczące planów utrzymania wód (PUW). Dzieje się to po raz pierwszy i jest efektem nacisku społecznego. Presja ma sens.

Dlaczego młodzi nie chodzą na KOD (wersja dla opornych)

Wraz z kolejną falą protestów wróciły narzekania na „młodych”. Na roszczeniowych młodych, którzy nie chodzą na demonstracje, bo nie pamiętają octu na półkach, ale kiedy ocet na półki wróci, gorzko pożałują.

Dość już tej pracy. Pora się w życiu zabawić

Mimo postępów w automatyzacji i robotyzacji pracy my wciąż pracujemy coraz więcej. Dlaczego? A gdyby tak przestać?Peter Gray
Zamknij