Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Polska, Węgry, Słowacja i Czechy mają najdroższe mieszkania w Europie
Jeśli chodzi o czas potrzebny na kupno mieszkania w europejskich stolicach, to dłużej od warszawiaków muszą odkładać tylko mieszkańcy Paryża, Pragi i Bratysławy. Bence StubnyaMaile z podobnymi pogróżkami w maju 2019 roku przyszły także do polskich szkół.
Słowacy udowadniają, że o kraju nie powinni świadczyć jego rządzący, ale obywatele.
Słowację czeka najbardziej zacięta walka o pałac prezydencki od 25 lat
Wyniki pierwszej tury pokazały, że wyborcy obu głównych kandydatów są mocno zmotywowani. Niemniej prognozy drugiej wskazują na rezultat leżący na granicy błędu statystycznego.Aleksandra PykaOpanowanie wymiaru sprawiedliwości to tylko część działań Ficy, które do złudzenia przypominają to, czego w Polsce dokonywał PiS. Bo czymże jest rząd bez swoich propagandowych mediów?
Zasady narzucające gastronomii, co ma podawać, nie istniały nawet w socjalistycznej Czechosłowacji. Teraz przewodniczący Słowackiej Partii Narodowej chce ingerować w wolność biznesu i sprawić, by restauracje przestały ze sobą konkurować i gotowały to samo.
Mimo porażki partii węgierskiej mniejszości i tak pośrednim wygranym wyborów na Słowacji będzie Viktor Orbán. Izolowane Węgry najprawdopodobniej zyskają towarzysza swojego odosobnienia, w końcu nikt nie ma tyle empatii dla rządów Orbána co Fico.
Wygląda to tak, jakby przedstawiciele mniejszych partii nie zrozumieli, co będzie oznaczać dla Słowacji rząd Fico, Uhríka i Danki.
Ján Mazák, 46-letni mieszkaniec słowackich Koszyc, tak mocno uwierzył w rosyjską propagandę, że o mało nie przypłacił tego życiem.
Sprawa morderstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej będzie się ciągnąć jeszcze długie lata, a społeczeństwo powoli zapomina, w jakich okolicznościach do niego doszło.
„Przed ogłoszeniem decyzji musiałam oszacować swoje siły na następne, potencjalnie sześć lat. I po bardzo głębokiej refleksji dziś wiem, że nie starczyłoby mi sił na kolejną kadencję” – powiedziała Čaputová w oświadczeniu.
Z wypowiedzi niektórych posłów wynika, że nie poprą wotum zaufania dla rządu, którego członków prezydentka wybrała bez konsultacji z nimi.
Czym jest jedyna słowacka progresywna siła polityczna i jakie ma szanse na wyborczy sukces?
Kolejne starcie między „populizmem” i „antypopulizmem” zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem tego drugiego.
Na pytanie, czy chcieliby „mieć silnego przywódcę, który nie musi przejmować się parlamentem i wyborami”, aż 49 proc. Słowaków odpowiedziało, że byłoby to pozytywne dla ich kraju.
Wzrost cen po wejściu do strefy euro to nie jest żaden mit, tylko fakt. Wystarczy zerknąć do danych Eurostatu. Zarabianie w euro daje do ręki twardą walutę, jednak trzeba się też liczyć z europejskimi standardami cenowymi w sklepach.
O przetrwaniu obecnego rządu w Słowacji zadecydują faszyści, mafiozi oraz polityczni karierowicze. A jak upadnie, będzie jeszcze gorzej.
Wydawać by się mogło, że takie wydarzenie jak atak terrorystyczny motywowany homofobią wstrząśnie społeczeństwem. Nie trzeba było jednak długo czekać, by przekonać się o czymś zupełnie przeciwnym.
W centrum Bratysławy napastnik zastrzelił dwie osoby i jedną ranił, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Dalsze godziny odsłaniały kolejne fakty, które coraz bardziej przerażały.
Jedna piąta respondentów biorących udział w głośnym badaniu deklarowała, że życzy sobie zdecydowanego i szybkiego zwycięstwa agresora, a łącznie ku Rosji skłaniała się ponad połowa badanych. WTF Słowacjo?
W Słowacji doszło właśnie do kryzysu, który prawdopodobnie skończy się nowymi wyborami. W blokach czekają skompromitowane partie ze słabością do Władimira Putina.
Były premier Robert Fico i były minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák zostali oskarżeni m.in. o założenie i prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej.
Kreml latami wlewał Słowakom do głów prawdy, które jak zdarte płyty powtarzali politycy, portale (dez)informacyjne i rosyjscy agenci wpływu: tzw. pożyteczni idioci oraz zwykłe ofiary tej propagandy.
Rozmowa z Piotrem M. Majewskim, autorem wydanych przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej książek „Kiedy wybuchnie wojna?” i „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami”.
Po informacji o tragicznej śmierci najbogatszego Czecha, skaczącego z helikoptera na nartach w wysokich górach Alaski, prawie wszystkie media wypuściły pochwalne elegie.
Podczas gdy Szumowski był krzyżowcem templariuszem kupującym maseczki od handlarza bronią, Czesi za ministra zdrowia wzięli sobie śpiewaka z „Idola”.
Rozmowa z dr. hab. Piotrem M. Majewskim, którego książka „Kiedy wybuchnie wojna?” jest w finale Nagrody Literackiej „Nike”.
Michal Chmela o tragicznym dylemacie Słowaków wobec niewydolnego wymiaru sprawiedliwości i o komicznych przedwyborczych zagrywkach czeskich polityków.
Rozmowa z ojcem zamordowanego słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego głównych podejrzanych o zlecenie zabójstwa.
Wczorajszy wyrok wywołał w ludziach konsternację i złość. Z Bratysławy dla Krytyki Politycznej Alena Krempaská.
Jak wiadomo, okupacja, wyzysk i krwawo tłumione bunty są dziejową niesprawiedliwością, gdy przydarzają się Europejczykom – w innych rejonach świata z jakichś powodów ważą mniej.
Można spokojnie zakładać, że polityka nowego rządu Słowacji będzie stać pod znakiem religijnie motywowanych nakazów i zakazów.
W sobotę 29 lutego w Słowacji odbyły się wybory parlamentarne, które po latach wyrwały władzę polityczną z rąk partii SMER.
Dwa lata temu płatni mordercy zabili słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczoną Martinę Kušnírovą.
Mężczyzna, mając 17 lat, zabił swojego agresywnego ojca, alkoholika, który przez całe życie znęcał się fizycznie i psychicznie nad nim i jego matką. Teraz prezydentka Čaputova zastanawia się nad jego ułaskawieniem.
Egzotyczna koalicja „socjaldemokratów” i neonazistów rysuje się jako scenariusz niepokojąco prawdopodobny.
Korespondencja Michala Chmeli.
Michal Chmela zaprasza na subiektywny przegląd wydarzeń (nie tylko politycznych) z Czech i Słowacji.
Słowackie wybory parlamentarne odbędą się wiosną 2020 roku. W jakiej kondycji jest lewica?
Z badań na temat krajów Wyszehradu wyłania się ponury obraz regionu.
Najciekawsze wydarzenia minionego miesiąca w czeskiej i słowackiej polityce.
To wspaniale, że raz na jakiś czas wybory w naszej części Europy wygrywa ktoś inny niż maczystowski nacjonalista.
Na Słowacji, gdzie prym wiodą narodowi konserwatyści, na czoło prezydenckiego wyścigu wysunęła się względnie postępowa kandydatka, Zuzana Čaputova.
Kim jest najsłynniejszy słowacki nacjonalista w oczach mieszkańców jego rodzinnego miasta?
Reportaż Sašy Uhlovej z Bratysławy.
Za sprawą zabójstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka oraz jego dziewczyny Martiny Kušnírovej ożyła atmosfera dzikich lat 90.
Na przestrzeni ostatnich lat we wszystkich krajach V4 odbyły się wybory parlamentarne, czyli zmienili się liderzy połowy Grupy Wyszehradzkiej.
Ale według węgierskiego rządu, walka dopiero się zaczęła.
W kraju są inne problemy niż imigracja.
Strukturalna korupcja na Słowacji przypomina tę z Ukrainy.
Czy strajk nauczycieli wpłynie na wynik wyborów, które odbywają się już dziś, w sobotę 5 marca?