Podcast
Julia Ikonowicz i Zuzanna Dąbrowska
Nie przegap tych hitów
Najnowsze

Teraz czytacie

Paulina Januszewska

Żabiara kontra korporacyjni Goliaci [rozmowa]

Życie pisze najlepsze scenariusze. Tyle że potem kradną je twórcy seriali. Paulina Januszewska rozmawia o serialu „Aniela” z Violą Kowalską, twórczynią konta frogszoposting, znaną jako żabiara.
Wojna w Ukrainieprzejdź do serwisu
Nasze autorki i autorzy
Kulturazobacz więcej

Tajna historia neoliberalizmu: prywatyzacja to zalegalizowana kradzież

Zapewne najbardziej rozpowszechnioną formą czynszu są „odsetki”, czyli opłata za dostęp nakładana na korzystanie z kolejnego kluczowego zasobu: pieniędzy. Zakres tej formy domagania się czynszu w ramach neoliberalizmu znacznie się rozszerzył za sprawą procesu zwanego finansjalizacją. George Monbiot, Peter Hutchison
Kinga Dunin

Trzy klęski: lód, algi i rodzice

W poszukiwaniu postapo dla Gałkiewicza – Kinga Dunin czyta „Lód” Anny Cavan, „Tłusty róż” Fernandy Trias i „Moje zmory” Gwendoline Riley.

Nasze newslettery prosto na Twojego maila

„Republika we krwi”. Gdy rewolucjonista mówił przede wszystkim po niemiecku

Jednym z pierwszych posunięć NSDAP po dojściu do władzy była rozprawa z ruchem robotniczym, nawet tym umiarkowanym. Przemysław Kmieciak czyta „Republikę we krwi. Berlin, Wiedeń: u źródeł nazizmu”.
Evergreenyzobacz więcej

Era flippera i „pójścia na swoje”? Pora skończyć z mieszkaniowym frajerstwem

Jesteśmy przyzwyczajone do tak złych warunków mieszkaniowych, a ich akceptacja jest tak powszechna, że nawet nam nie przychodzi do głowy, żeby się przeciwko temu zbuntować. To może być socjologicznie zrozumiałe, ale jest przede wszystkim politycznie frajerskie.Monika Helak

Nie tylko reklamy. Oznaczenia „alkohol tylko dla dorosłych” też muszą zniknąć

Na dobry początek wycofajmy ze sprzedaży szampany bezalkoholowe dla dzieci – mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień.

Oblężona twierdza, w której wszystko kręci się wokół Polski i Polaków [Siegień o „Przesmyku”]

Propaganda Łukaszenki nie musi się silić na produkowanie kontentu przedstawiającego Polskę jako wrogiego kraju, który prezentuje wobec Białorusi kolonialne postawy – wystarczy puścić w tamtejszej reżimowej telewizji polski serial „Przesmyk”.
Zamknij