#Fajny kraj do życia po wyborach – niezbędnik gospodarczy


Partie polityczne piszą programy wyborcze, a my piszemy niezbędnik gospodarczy na czas po wyborach. W tym cyklu przyglądamy się politykom publicznym, rozwiązaniom, dzięki którym państwo jest sprawiedliwe, nowoczesne, cywilizowane. Wyjaśniamy, jakie podatki, regulacje rynku pracy, ochrony zdrowia czy finansowania kultury są nam potrzebne dziś.

Najnowsze:

Fot. Ruò xī nándé/flickr.com

Płaca minimalna w Polsce: wielka improwizacja

Płaca minimalna to ważny i dobrze zbadany instrument zapewniania godnych warunków pracy. W Polsce jednak reguluje się ją po omacku.

Fot. Jakub Szafrański

Czy klasa średnia może mieszkać w mieszkaniach komunalnych?

Mimo nowych instrumentów mających usprawnić segment mieszkalnictwa komunalnego przez dwie kadencje rządów PiS działalność budowlana gmin stanowiła margines polskiej gospodarki mieszkaniowej.

Fot. Adobe Stock

Szkolna autokracja, czyli o zgrozie edukacji obywatelskiej w Polsce

Zanim krzykniemy, że młodzież ma Polskę w dupie, a w głowie ma siano z TikToka, sprawdźmy, kogo wychowuje szkoła: obywateli czy poddanych?

Manifestacja Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Fot. Jakub Szafrański

W Polsce już nikt nie chce uczyć w szkole

Zamiast pytać, jak zapełnić ponad 20 tysięcy szkolnych wakatów, zapytajmy inaczej: jakim cudem ktoś jeszcze chce pracować w polskiej szkole?

Sklep:

Happening pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w proteście przeciwko przejęciu Zachęty przez nowego dyrektora Fot. Jakub Szafrański

Czas na nowe otwarcie w instytucjach kultury

Elementem spinającym patologiczną kulturę pracy jest kult wielkich zarządzających charyzmatycznych postaci, których przemocowe zachowania niszczą relacje i życie wielu podwładnym.

Fot. Western MAJ/Flickr.com

Pracujesz w Wordzie i Excelu? 8 godzin przed komputerem? Zapisz się do związku zawodowego

Losy związków zawodowych w Polsce nie są przesądzone. Choć trudno mówić o ich renesansie, to okazuje się, że w ostatnim czasie potrafią odgrywać rolę, która jest doceniana.

Nowe osiedle mieszkaniowe na lubelskim Felinie Fot. Jakub Szafrański

O co chodzi z tym budownictwem społecznym?

Po latach nieograniczonego entuzjazmu dla wolnego rynku mieszkaniowego coraz częściej mówi się w Polsce o potrzebie budownictwa społecznego i mieszkalnictwa dostępnego.

Uber

Jak uzwiązkowić Żabkę i Ubera?

Żądania pracownicze we franczyzach i platformach są więc różne, bo czego innego potrzebuje kurier wożący jedzenie, a czego innego sprzedawczyni. Coś ich jednak łączy. Nie bardzo mogą zastrajkować.

Fot. Janusz Jakubowski, centralniak/Flickr.com. Ed. KP

Problemem transportu publicznego w Polsce nie są pieniądze. Tych jest aż nadto

Od 2015 roku nominalne wydatki samorządów na transport wzrosły o prawie 5 mld zł rocznie. W tym samym czasie komunikacja miejska „zgubiła” około 1,3 mld pasażerów, co oznacza że co trzeci pasażer zniknął z autobusów i tramwajów.

Pendolino w Ciechanowie. Fot. Albert Koch/Flickr.com

Kolejowe wyzwania na następną kadencję? Po pierwsze, sensowny rozkład jazdy

Cóż po zmodernizowanej linii, wyremontowanych dworcach i komfortowych pociągach, jeżeli kursują one rzadko. A to niejedyny problem dla podróżujących pociągami.

Fot. Adobe Stock

Ochroniarz: Mamy umowę o pracę, ale nadgodziny są opłacane ze zlecenia

Podpisywanie przez firmy z ochroniarzami umów o pracę, a w przypadku nadgodzin umów-zleceń, to również częsta praktyka. Jest to absurd, który nie powinien mieć miejsca – odpowiada ochroniarzowi Katarzyna Duda z OPZZ.

Fot. Adobe Stock

Czy lepiej opodatkować najbogatszych Polaków, czy spadki i mieszkania po babci?

Podatek majątkowy może zmniejszać nierówności, ale w Polsce generowałby raczej nikłe wpływy budżetowe. Jaka forma byłaby optymalna?

Fot. Adobe Stock

Zatrudnię ochroniarza. Tzn. nie ja, ale podwykonawca

Przepisy dotyczące zamówień publicznych wymagają zmian. Tylko tak możemy poprawić warunki pracy i zatrudniania pracowników firm zewnętrznych.

Demonstracja związkowców w Warszawie w 2021 roku. Fot. Jakub Szafrański

Paternalizm, nie socjalizm. Ile jest propracowniczej lewicy w PiS-ie?

PiS uchodzi za najbardziej przychylną związkom zawodowym partię rządząca, jednak w rzeczywistości traktuje organizacje pracownicze czysto instrumentalnie.

hamak-dobrobyt-lato-relaks-1

Skąd do cholery wziąć to wszystko, co lewica chce dać ludziom?

Czy możemy żyć wygodnie, ale tak, by nasz komfort nie był wyrokiem śmierci dla planety?

Ilustracja: Adobe Stock

Kulczyk nie wpuści ankietera, ale o polskich nierównościach majątkowych coś jednak wiemy

Teoria skapywania nie działa, przypływ nie unosi wszystkich łodzi. Kluczem do zrównoważonego rozwoju jest wzmocnienie pozycji ekonomicznej osób uboższych i ochrona klasy średniej, a nie dalszy wzrost dochodu najbogatszego procenta.

urząd skarbowy podatki

Jak podnieść podatki w kraju nienawidzącym podatków?

Czy w Polsce można w ogóle podnieść podatki? Tak, pod warunkiem że się je obniży.

Zamknij