Od redakcji

10 najczęściej czytanych tekstów roku 2021

Co interesowało was w roku 2021? Literatura, seriale, muzyka. O kulturze czytaliście równie często co o podatkach czy stopach procentowych. Top 10 najchętniej czytanych tekstów Krytyki Politycznej z tego roku to obraz mijających – na szczęście – 12 miesięcy. Kościół, feminizm, uchodźcy, klimat – to wszystko sprawy, które nas, twórczynie oraz czytelniczki KP, zajmowały.

10. Co uratuje planetę? Upadek wszystkiego, co w erekcji

Paulina Januszewska rozmawia z Agnieszką Szpilą, autorką powieści Heksy. No i powiedzmy to sobie uczciwie, dawno wywiad o dziele literackim tak was nie wkurzył. Tak, wiemy, że wielu do osiągnięcia apogeum wkurzenia wystarczył tytuł rozmowy. Ale jak widać, sporo osób wywiad przeczytało. Bardzo się cieszymy. I polecamy także sięgnięcie po książkę Heksy!

Co uratuje planetę? Upadek wszystkiego, co w erekcji

9. Nie da się zjeść wafla i mieć wafla, czyli jak dokonałam apostazji i dlaczego was też namawiam

„Z Kościołem powinno się postąpić zgodnie z naukami Chrystusa: wyciąć jak złe drzewo i rzucić w ogień” – napisała Patrycja Wieczorkiewicz i opowiedziała o swojej drodze od małego podkarpackiego miasta do porzucenia Kościoła katolickiego i aktu apostazji.

Nie da się zjeść wafla i mieć wafla, czyli jak dokonałam apostazji i dlaczego was też namawiam

8. Po ludziach zostały rzeczy

Reportaż Bartosza Rumieńczyka spod granicy polsko-białoruskiej, gdzie od lata nieprzerwanie trwa kryzys humanitarny. Śladami po nim są wypalone ognisko, rozładowany powerbank i podarte na strzępy bilety lotnicze. Pieluchy i kartoniki po mleku, puszki z białoruskimi napisami, kurtka „Made in Syria”.

Po ludziach zostały rzeczy [reportaż z granicy]

7. Pan płaci, pani płaci, a kolega „bierze na fakturkę”

Agnieszka Wiśniewska i Piotr Wójcik napisali wspólnie tekst do odsłony Spięcia o podatkach. Ona na co dzień komentuje politykę, on pisze o gospodarce. Wspólnie napisali tekst, który chyba przestraszył tych wszystkich, co brali i biorą PlayStation na fakturkę i udają, że to wydatek na firmę.

Pan płaci, pani płaci, a kolega „bierze na fakturkę”

6. Słowacki. Wychodzenie z szafy

Fragment książki Marty Justyny Nowickiej. To jest kawałek o listach Krasińskiego do Słowackiego i Słowackiego do Krasińskiego. Łącznie zachowało się ich dwadzieścia. I jak widać, kryją sekrety, które was zaintrygowały. Czy są w tych listach „momenty”? Musicie sami się przekonać. A tak w ogóle to w poszukiwaniu „momentów” najlepiej przeczytać książkę Słowacki. Wychodzenie z szafy w całości.

Słowacki. Wychodzenie z szafy

5. Mężczyźni też doświadczają gwałtów. A w „Bridgertonach” gwałt na mężczyźnie to taka małżeńska kłótnia

Maja Staśko spojluje serialowy hit Netflixa. Bridgertonowie to taka niby progresywna wersja XIX-wiecznych romansów. Niby, bo jak przychodzi do seksu, to stare złe nawyki biorą górę nawet nad Netflixem.

Mężczyźni też doświadczają gwałtów. A w „Bridgertonach” gwałt na mężczyźnie to taka małżeńska kłótnia

4. Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli

Patrycja Wieczorkiewicz postanowiła pochylić się nad problemami młodych mężczyzn, którzy identyfikują się jako incele i przegrywi. A resztę dopisały wściekłe komentarze z fejsa.

Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli

3. USA: „Wielka rezygnacja” pracowników. Ludzie po prostu odchodzą

Jessica Wildfire opisuje świat pracowników, którzy po prostu mają dość. Oszukiwani i wykorzystywani latami przez pracodawców, polityków, media. Już nie czują, że trzeba się postarać i będzie lepiej. Nie będzie. Gospodarka USA jest zdegenerowana i dłużej już nie da się udawać, że jest inaczej.

USA: „Wielka rezygnacja” pracowników. Ludzie po prostu odchodzą

2. Nie dało się zabrać najbogatszym, PiS zabierze średniakom

Piotr Wójcik o inflacji, podwyżkach stóp procentowych i tym, jak to wszystko wpływa na raty kredytów hipotecznych. Wiemy, że się martwicie i szukacie informacji ekonomicznych i politycznych. Wójcik wam je regularnie dostarcza.

Nie dało się zabrać najbogatszym, PiS zabierze średniakom

1. „Młody Matczak”: nieudana ucieczka od bananowości

Muzyka, klasa społeczna, elita, przywilej. Łukasz Łachecki recenzuje twórczość Maty. Przeczytajcie, bo na pewno na sylwestrze ktoś będzie o tej muzyce gadał.

„Młody Matczak”: nieudana ucieczka od bananowości

Czytaj inne podsumowania 2021 roku:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij