Od redakcji

10 najczęściej czytanych tekstów roku 2021

Co interesowało was w roku 2021? Literatura, seriale, muzyka. O kulturze czytaliście równie często co o podatkach czy stopach procentowych. Top 10 najchętniej czytanych tekstów Krytyki Politycznej z tego roku to obraz mijających – na szczęście – 12 miesięcy. Kościół, feminizm, uchodźcy, klimat – to wszystko sprawy, które nas, twórczynie oraz czytelniczki KP, zajmowały.

10. Co uratuje planetę? Upadek wszystkiego, co w erekcji

Paulina Januszewska rozmawia z Agnieszką Szpilą, autorką powieści Heksy. No i powiedzmy to sobie uczciwie, dawno wywiad o dziele literackim tak was nie wkurzył. Tak, wiemy, że wielu do osiągnięcia apogeum wkurzenia wystarczył tytuł rozmowy. Ale jak widać, sporo osób wywiad przeczytało. Bardzo się cieszymy. I polecamy także sięgnięcie po książkę Heksy!

Co uratuje planetę? Upadek wszystkiego, co w erekcji

9. Nie da się zjeść wafla i mieć wafla, czyli jak dokonałam apostazji i dlaczego was też namawiam

„Z Kościołem powinno się postąpić zgodnie z naukami Chrystusa: wyciąć jak złe drzewo i rzucić w ogień” – napisała Patrycja Wieczorkiewicz i opowiedziała o swojej drodze od małego podkarpackiego miasta do porzucenia Kościoła katolickiego i aktu apostazji.

Nie da się zjeść wafla i mieć wafla, czyli jak dokonałam apostazji i dlaczego was też namawiam

8. Po ludziach zostały rzeczy

Reportaż Bartosza Rumieńczyka spod granicy polsko-białoruskiej, gdzie od lata nieprzerwanie trwa kryzys humanitarny. Śladami po nim są wypalone ognisko, rozładowany powerbank i podarte na strzępy bilety lotnicze. Pieluchy i kartoniki po mleku, puszki z białoruskimi napisami, kurtka „Made in Syria”.

Po ludziach zostały rzeczy [reportaż z granicy]

czytaj także

7. Pan płaci, pani płaci, a kolega „bierze na fakturkę”

Agnieszka Wiśniewska i Piotr Wójcik napisali wspólnie tekst do odsłony Spięcia o podatkach. Ona na co dzień komentuje politykę, on pisze o gospodarce. Wspólnie napisali tekst, który chyba przestraszył tych wszystkich, co brali i biorą PlayStation na fakturkę i udają, że to wydatek na firmę.

Pan płaci, pani płaci, a kolega „bierze na fakturkę”

6. Słowacki. Wychodzenie z szafy

Fragment książki Marty Justyny Nowickiej. To jest kawałek o listach Krasińskiego do Słowackiego i Słowackiego do Krasińskiego. Łącznie zachowało się ich dwadzieścia. I jak widać, kryją sekrety, które was zaintrygowały. Czy są w tych listach „momenty”? Musicie sami się przekonać. A tak w ogóle to w poszukiwaniu „momentów” najlepiej przeczytać książkę Słowacki. Wychodzenie z szafy w całości.

Słowacki. Wychodzenie z szafy

czytaj także

Słowacki. Wychodzenie z szafy

Marta Justyna Nowicka

5. Mężczyźni też doświadczają gwałtów. A w „Bridgertonach” gwałt na mężczyźnie to taka małżeńska kłótnia

Maja Staśko spojluje serialowy hit Netflixa. Bridgertonowie to taka niby progresywna wersja XIX-wiecznych romansów. Niby, bo jak przychodzi do seksu, to stare złe nawyki biorą górę nawet nad Netflixem.

Mężczyźni też doświadczają gwałtów. A w „Bridgertonach” gwałt na mężczyźnie to taka małżeńska kłótnia

4. Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli

Patrycja Wieczorkiewicz postanowiła pochylić się nad problemami młodych mężczyzn, którzy identyfikują się jako incele i przegrywi. A resztę dopisały wściekłe komentarze z fejsa.

Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli

3. USA: „Wielka rezygnacja” pracowników. Ludzie po prostu odchodzą

Jessica Wildfire opisuje świat pracowników, którzy po prostu mają dość. Oszukiwani i wykorzystywani latami przez pracodawców, polityków, media. Już nie czują, że trzeba się postarać i będzie lepiej. Nie będzie. Gospodarka USA jest zdegenerowana i dłużej już nie da się udawać, że jest inaczej.

USA: „Wielka rezygnacja” pracowników. Ludzie po prostu odchodzą

2. Nie dało się zabrać najbogatszym, PiS zabierze średniakom

Piotr Wójcik o inflacji, podwyżkach stóp procentowych i tym, jak to wszystko wpływa na raty kredytów hipotecznych. Wiemy, że się martwicie i szukacie informacji ekonomicznych i politycznych. Wójcik wam je regularnie dostarcza.

Nie dało się zabrać najbogatszym, PiS zabierze średniakom

1. „Młody Matczak”: nieudana ucieczka od bananowości

Muzyka, klasa społeczna, elita, przywilej. Łukasz Łachecki recenzuje twórczość Maty. Przeczytajcie, bo na pewno na sylwestrze ktoś będzie o tej muzyce gadał.

„Młody Matczak”: nieudana ucieczka od bananowości

Czytaj inne podsumowania 2021 roku:

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij