Newsletter KP

Siedzimy na chacie i przygotowujemy dla was Krytykę Polityczną [Newsletter KP]

Pracujemy od ponad dwóch tygodni zdalnie. Analizujemy sytuację i przygotowujemy teksty o ważnych dla was sprawach. Czasem wieje grozą, ale nie tracimy poczucia humoru. W tym tygodniu teksty wybrała redaktorka naczelna witryny Krytyki Politycznej Agnieszka Wiśniewska.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już w czwartek. W tym tygodniu newsletter przygotowała Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna witryny Krytyki Politycznej. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

W piątek siedziałam na chacie i wstawiałam tekst Popkiewicza. Akapit po akapicie redagowałam, wstawiałam do systemu. I co chwila myślałam sobie: „o kurwa”. Bo analiza Marcina Popkiewicza to nie jest opowieść lekka, łatwa i przyjemna. Co chwilę chciałam wycinać z niej zdania i wysyłać do zespołu. Czatowałam też w międzyczasie z Michałem Sutowskim i przerzucaliśmy się najczarniejszymi scenariuszami.

Popkiewicza przeczytało już kilkadziesiąt tysięcy ludzi. I codziennie czytają kolejni. Polecam wam ten tekst. Sprowadza na ziemię i każe poważnie zastanowić się nad tym, co dalej robić.

Popkiewicz: Pandemia – katastrofa zdrowotna, społeczna i gospodarcza z apokalipsą zombie w tle

Pracujemy od ponad dwóch tygodni zdalnie. Redakcja na szczęście jest na to nieźle przygotowana, bo już wcześniej całe planowanie mieliśmy na narzędziach zdalnych, a komunikację codzienną na komunikatorach. Wszystko dlatego, że czasem ktoś pracował z domu, ale też dlatego, że część redaktorów pracuje z innych miast − Marek z Łodzi, Blichu z Czeskiej Pragi. Dlatego to na komunikatorze lądują codziennie propozycje, na kanale #propozycje.

To tam Kaja Puto wrzuciła informację, że Paulina Siegień chce napisać o Podlasiu. Super, niech pisze. Napisała świetną relację z tego, jak pandemia dotarła w okolice, gdzie mieszka. Paulina pokazała, jak można z empatią i poczuciem humoru opowiedzieć o tym, co się dzieję. Jakże jestem jej za ten tekst wdzięczna.

Zachować spokój, przestrzegać kwarantanny i śmiać się z memów o Podlasiu

I cieszę się, że możemy wam opowiedzieć też o tym, jak z koronawirusem radzą sobie, albo nie radzą w innych krajach. Paulina Siegień napisała o Rosji, Julia Alekiejewa o Białorusi, Olena Babakova napisała o migrantach, to też super ważny dla nas w Krytyce Politycznej temat. A Kaja zrobiła rozmowę z Piotrem Burasem o Niemczech. Wszystkie te teksty przypomniały mi reklamę sprzed lat, w której młodzieniec mówił do starszego pana, że „trzeba mieć fantazję, dziadku”. Na co starszy pan odpowiadał mu, że „trzeba mieć fantazję i pieniądze, synku”. Łukaszenka na pewno ma fantazję, ale to Merkel ma pieniądze.

Buras: Z powodu koronawirusa nawet Niemcy mogą dojść do granic swoich możliwości

Niby byliśmy w redakcji przygotowani na pracę zdalną, ale jednak rzeczywistość nas przerosła. Część z nas ma małe dzieci. Słyszę je, kiedy dzwonię do Magdy czy Blicha. Od razu umówiliśmy się w redakcji, że jedna rzecz, to praca zdalna druga to elastyczność. Wcześniej przez lata pracowaliśmy na to, żeby stworzyć dobre, profesjonalne miejsce pracy. Bo wiecie, zaczynaliśmy jak każda ekipa zajawkowiczów, która dniami i nocami siedziała ze sobą, robiła, bawiła się, martwiła wspólnie. Ale rozwój każdej organizacji polega na tym, żeby znaleźć równowagę, żeby stworzyć stabilną instytucję, żeby o 18 wyłączyć kompa i iść do domu. I szczerze wam powiem, że dumna jestem z tego, że nam się udało. Bo w ngosie to nie jest takie łatwe. I dziś, kiedy sytuacja jest wyjątkowa, mogliśmy spokojnie powiedzieć sobie: jak musisz obiad zrobić, to rób, skończysz później.

Obiad obiadem, ale czasem też trzeba sobie wzajemnie pomóc. Bo co z tego, że Kasia Przyborska może z domu redagować i pisać, kiedy okazuje się, że musi też pomóc dzieciom w lekcjach. A dzieci potrzebują dodatkowego komputera, najlepiej z kamerką. Udało się szybko znaleźć taki w zespole. Udało się załatwić kompa dla Agnieszki, która przygotowuje umowy. Codziennie jesteśmy w kontakcie i sprawdzamy, czy ktoś czegoś nie potrzebuje. No i oczywiście mamy za sobą pierwsze kolegium całej organizacji onlinie.

Jak nie pracować zdalnie w domu z dziećmi – potwierdzone info

Zamknięte są teatry, galerie, muzea i lokalne domy kultury. O bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się artyści i pracownicy kultury pisała Paulina Januszewska. Kina też są zamknięte. Magda Majewska, która prowadzi dział kultura, martwiła się, że recenzje filmowe utkną w szufladzie. Ale online i tu zadziałał. Kuba Majmurek napisał o Hejterze, Klara Cykorz o serialu Genialna przyjaciółka. Bo nie samym koronawirusem człowiek żyje. Choć jak widzę wyniki czytelnictwa, to wiem, że głównie to was interesuje.

Hejter albo polski trójkąt bermudzki

O zapaści na rynku książki na pewno wkrótce usłyszycie. Premiery są przekładane, targi odwoływane, spotkań autorskich nie ma. No chyba że w onlajnie, ale wtedy nie da się dostać autografu. I my musimy się przygotować na ten trudny czas. Póki co polecamy wam ebooki. Drzewa oszczędzacie, a można sobie umilić wieczór lekturą. W ramach akcji #SiedzęWDomuCzytamKsiązki obniżyliśmy dla was cenę ebooków o 40 proc. i polecamy nasze ulubione. Jaś np. poleca Nieuprzejmość Kochmańskiej.

Jasia Kapeli lista lektur na czas pandemii

Trzymajcie się ciepło. Dziękuję, że jesteście z nami. Życzę wam zdrowia, zdrowia, zdrowia.

Agnes.

Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij