Czytaj dalej

Jasia Kapeli lista lektur na czas pandemii

#SiedzęWDomuCzytamKsiążki

Społeczna izolacja związana z koronawirusem to nie wakacje, nawet jeśli należycie do tej szczęśliwej grupy, która ma możliwość pracy z domu. Nie będziemy was więc namawiać, żebyście porzucili wszystkie inne aktywności i rzucili się do nadrabiania opasłych lektur. Gdybyście mieli jednak chęć oderwać się na chwilę od komputera, odłączyć od dopływu kolejnych informacji na temat pandemii i nie bardzo wiedzieli, w co można się bawić, podpowiadamy, po jakie książki sięgnąć. Na pierwszy ogień lista redaktora Jasia Kapeli.

Carol Gilligan, Chodźcie z nami! Psychologia i opór

W swojej pięknej i częściowo autobiograficznej książce wybitna amerykańska psycholożka zauważa, że od ponad pół wieku nauki humanistyczne zgodnie dowodzą, że jesteśmy istotami z natury relacyjnymi, wyposażonymi biologicznie do empatii i współpracy, że zdolność wzajemnego zrozumienia była i będzie warunkiem naszego przetrwania jako gatunku.

Twierdzenie to wciąż spotyka się z oporem części naukowców, którzy wolą uważać, że naturą człowieka jest skłonność do agresji i konkurencji. Skąd ta różnica? Jeśli chodzi o psychologię ewolucyjną, rozwiązanie wydaje się proste. Przez wiele lat uczeni badali tylko chłopców i rozciągali wyniki na całą populację. Głos dziewczynek był i jest tłumiony. Pozwólmy im mówić, a być może zwycięży postulowana przez Gilligan etyka troski. Chodźcie tam z nami!

Maciej Lorenc, Czy psychodeliki uratują świat?

Być może nic nie uratuje już świata, ale nawet jeśli nie ma już dla nas ratunku, to magiczne grzybki pozwalają nie tylko pokonać depresję, ale również pogodzić się z nieuchronną śmiercią. Jeśli mi nie wierzycie, to poczytajcie naukowców, z którymi rozmawia Maciej Lorenc. Przyjemne pigułka wiedzy, którą warto łyknąć w obliczu zbliżających się trudnych czasów.

Jędrzej Napiecek, Król, który uciekł

Co prawda Henryk Walezy nie uciekł z kwarantanny, ale w ogóle z Polski, ale i tak łatwo można go zrozumieć w czasach, gdy cała Polska – ba! cała Europa! – zmienia się w jeden wielki obóz epidemiczny.

Skrząca się (czasem dość niewyszukanym, a czasem bardzo błyskotliwym) humorem powieść historyczna Jędrzeja Napiecka przypomni wam, że w Polsce jest tylko lepiej, a nawet, że w kwestii wychodków i walki z zagrożeniem epidemicznym byliśmy rozwinięci sto lat przed Francuzami. Jedyne czego żal, to że w dzisiejszej polityce nie ma takich brawurowych postaci jak cyniczny niskorosły Jan Krasowski, główny bohater Napiecka.

Katarzyna Kochmańska, Nieuprzejmość

W czasie zarazy, gdy wszyscy powinniśmy być dla siebie życzliwi i serdeczni, tym łatwiej sprawić wrażenie osoby nieuprzejmej. Czy jeszcze można się dotykać, witając? Co właściwie oznacza zdawkowe skinienie głowy? Czy oburzać się na wychodzących z domu? Czy może całkiem przestać gdziekolwiek wychodzić? Introwertycy kochali kwarantannę, zanim stała się modna, a Kochmańska pisała o tym, jak niebezpieczne może być wychodzenie na miasto i zadawanie się z ludźmi, jeszcze zanim zaczęła się pandemia.

Michał Zygmunt, Krew i honor

Szalona podróż przez polską historię XX wieku. Od balów arystokracji, przez slumsy Powiśla, aż po jasnowidzów kokainistów i komunistycznych kochanków. Powieść Michała Zygmunt nie zwalnia tempa i przedstawia alternatywną, choć dziwnie znajomą polską historię.

Jeśli wynudziła was Morfina Szczepana Twardocha, tutaj dostaniecie bohaterów, którzy nie zastanawiają się przez pół książki, czy iść, czy nie iść, i bez wahania pakują się we wszystkie fantastyczne kłopoty.

Jaś Kapela, Polskie mięso

Nie byłbym sobą, gdybym nie polecił siebie, a ponieważ przy żadnej innej książce tak się nie wymęczyłem (choć Warszawa wciąga stanowiła, przyznaje, mocną konkurencję), to zachęcam was do lektury. Podobno naprawdę pomaga rzucić mięso, a nawet przekonwertować się na weganizm. A ponieważ to nasz apetyt na mięso jest przyczyną obecnej pandemii, to chyba najwyższy czas, żeby sobie z tym pomóc.

***

Wszystkie te książki możecie kupić w sklepie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Na ebooki jest teraz 40 proc. zniżki.

Czy psychodeliki uratują świat? Na razie pomagają leczyć depresję [rozmowa]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij