Podcasty

Mamy prawo do powstania

Wiemy, że na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej walczą ze sobą dwa narody: rosyjski agresor i broniący się zaciekle Ukraińcy. W tym układzie sił wszystko jest jasne i jednoznaczne, racja stoi po stronie ofiar agresji i naszym moralnym obowiązkiem jest wspierać Ukrainę w walce z okupantem. Nie jest to jednak jedyny front obecnej wojny.

W najnowszym odcinku podcastu Blok wschodni rozmawiamy o mniej rozpoznanym w Polsce froncie, czyli tlącej się w tle wojnie rosyjskorosyjskiej. Naprzeciwko siebie stoją żołnierze formalnie będący obywatelami jednego państwa – Federacji Rosyjskiej.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

SŁUCHAJ NA SPREAKER:

Świat dowiedział się o istnieniu rosyjskich formacji walczących po stronie Ukrainy wiosną 2023 roku, kiedy jednostki te zapuściły się na terytorium graniczących z Ukrainą rosyjskich obwodów. W marcu 2024 roku, na chwilę przed rozpoczęciem tzw. wyborów prezydenckich w Rosji, znowu usłyszeliśmy, że ochotnicy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, Legionu „Wolna Rosja” i Batalionu Syberyjskiego rozpoczęli operację wojenną na terenie obwodu biełgorodskiego. W nowym odcinku rozmawiamy z Anastasiją Siergiejewą, międzynarodową sekretarzynią Rady Obywatelskiej, inicjatywy, która pomaga rosyjskim obywatelom dostać się do Ukrainy, by tam walczyć z rosyjską agresją. Rozmawiamy z nią o tym, jakie motywacje stoją za osobami zaangażowanymi w proces formowania tych jednostek i jak udało się zbudować strukturę rekrutacji. Pytamy także o etyczny aspekt walki rosyjsko-rosyjskiej.

Rosyjskie oddziały Ukraińskich Sił Zbrojnych walczą już na terenie Rosji ze swojej perspektywy zmagają się z wewnętrznym okupantem. Ta walka, jak chce tego Anastasija, jest zatem realizacją ich prawa do powstania przeciwko dyktaturze Putina.

Dokręcić śrubę, Rosja wytrzyma. Scenariusze na po „wyborach”

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij