Felieton

Gwałtów w Niemczech nie było, rasizm w Polsce jest

tomas-rafa-marsz-niepodleglosci

Opisana przez „Bild” i „Fakt” sprawa „złych, muzułmańskich imigrantów-gwałcicieli” okazała się wyssana z palca. Polskiej prawicy to w niczym nie przeszkadza, dalej może snuć rojenia o husarzu broniącym honoru białych kobiet.

Rok temu po mediach rozlała się fala doniesień o grupowym molestowaniu kobiet w Kolonii przez imigrantów. Na policję zgłaszały się kolejne osoby poszkodowane, a na prawicowych portalach wrzało. Potrzeba było chwili i wylały się prasowe komentarze pełne tez o niemieckich miastach opanowanych przez północnoafrykańskich gwałcicieli.

Jak nie rozmawiać o Kolonii

Po polskiej stronie Odry fala ta również wyrzuciła na brzeg bardzo żyzny, rasistowski muł. Ileż było gorzkiej satysfakcji w głosach prawicowych ekspertów: „pokazali, że nie nadają się do naszej (w domyśle: lepszej) cywilizacji”. Eksperci w Onecie mieli pewność, że Kolonia to początek końca zbyt tolerancyjnej epoki Merkel. Nasze europejskie oświecenie! Nasze wartości! Zaraz pojawiły się dramatyczne okładki, a dobrozmianowi dziennikarze mogli realizować swoje fantazje o „złym, muzułmańskim imigrancie-gwałcicielu”, który swoje śniade ręce wyciąga po europejską białą kobietę.

Polskie kobiety witają uchodźców

Nieważne, że polscy mistrzowie okładek prasowych krótki kurs estetyki robili na nazistowskich brulionach. Nie szkodzi, że używali najbardziej wytartych rasistowskich klisz. Mogli wreszcie poczuć się potomkami husarzy, przedmurzem cywilizacji białego człowieka. I mieli dowód, że ich islamofobiczne fantazje to prawda i naturalna kontynuacja ciągu „No go zones”, „strefy szariatu”, „islamskiej kultury gwałtu” i „zamieszek w Malmö”.

Wsparli ich od razu szarmanccy obrońcy kobiet ze skrajnej prawicy. Może i wcześniej nie chcieli ratyfikacji konwencji antyprzemocowej, bo co będzie Bruksela nam w życie rodzinne ingerować?  Może lubili dowcipy o „świnkach” i lepiej wiedzieli, gdzie „kobiety miejsce” (Kinder, Küche, Kirche). Nagle jednak poczuli, że polskie żony, córki, matki – te delikatne, niezdolne do samodzielnej oceny rzeczywistości i artykulacji potrzeb eteryczne istoty – trzeba przed wyobrażonym obcym bronić.

 

Rasizm polski pod kebsem mazurskim

Tymczasem jednak opisana niedawno przez „Bild” sprawa masowego molestowania europejskich kobiet przez arabskich imigrantów we Frankfurcie okazała się zupełnie wyssana z palca.  Powtórzone przez m.in. polski „Fakt” sensacje, jakoby 50 mężczyzn ze schroniska dla uchodźców zaatakowało na frankfurckim deptaku Fressgass kobiety, wdzierało się do restauracji i rabowało klientów, nie do końca znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. „Uchodźcy nie są odpowiedzialni za jakiekolwiek ataki seksualne na Fressgass w Sylwestra. Oskarżenia są zupełnie bezpodstawne”, jak oficjalnie przyznała na łamach „Frankfurter Rundschau” niemiecka policja. Jednej z „poszkodowanych” nie było nawet tego dnia we Frankfurcie, a prokuratura przesłuchuje podejrzanych o składanie fałszywych doniesień. Naczelny „Bilda” oznajmia zaś, że nie ma pojęcia, jak to się mogło się stać i że przeprasza na twitterze za ten tekst.

Co z tego, że doniesienia „Bilda” to była zupełna bujda? Przecież klika i szeruje się świetnie, więc kto by tam źródła sprawdzał. A poza tym, jaki dzielny polski husarz uwierzy niemieckiej prasie i policji?

Jaki dzielny polski husarz uwierzy niemieckiej prasie i policji?

Bardzo trudno będzie naprawić szkody, jakie wywarła ta fala prawicowych postprawd. Skoro „porywanie chrześcijańskich dzieci na mace” , ten zupełnie wyssany z palca motyw ludowego antysemityzmu, mogło spokojnie przetrwać kilkaset lat (pogrom kielecki z 1946 r. rozpoczęła nieprawdziwa plotka o porwaniu przez Żydów dziecka – „wiadomo po co”), ile przetrwa historia o „złym, muzułmańskim imigrancie-gwałcicielu” i domniemanej krzywdzie białych kobiet?

Jedno jest pewne. Wskutek takich właśnie doniesień, jak to „Bilda”, dziś większość badanych w Europie chce wstrzymania imigracji z krajów islamskich. Brawo rasiści, wygraliście kolejna rundę.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Przemysław Witkowski

| Poeta, dziennikarz i publicysta
Przemysław Witkowski – poeta, dziennikarz i publicysta; dwukrotny stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu; absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; opublikował „Lekkie czasy ciężkich chorób” (2009); „Preparaty” (2010); „Taniec i akwizycja” (2017), jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, serbski, słowacki, węgierski i ukraiński.

Komentarze archiwalne

 1. nieźle kolejny zjeb w kraju. jak ci się nie podoba to jedź do niemiec przygarnij tepego muzulmanina nikt ci nie broni ale ja i wielu ludzi nie życzy sobie tych morderców w kraju. widać że jesteś tępym idiota opłacana za głupi tekst oby tacy jak ty wyzdychali pozdro haha

 2. Niech autor lepiej pokaże, w którym miejscu “Fakt” rzekomo pisał o tej sprawie. Szukam na stronie bardzo dokładnie i nie ma ani śladu po takim artykule.
  Poza tym jest różnica między informacją zmyśloną, a informacją, która okazała się kłamstwem. Skąd przed zakończeniem śledztwa dziennikarze mogli wiedzieć, że ktoś złożył fałszywe zeznania? Z fusów to sobie wywróżyć, skoro nawet policja tego nie wiedziała? Podobnie jak inni komentatorzy uważam, że łączenie tej sprawy z tym co się działo w Kolonii jest wielkim nadużyciem. Krytyka Polityczna ma się za wielką obrończynię kobiet, ofiar gwałtu. Niech sobie pan redaktor wyobrazi co czułyby ofiary molestowani, gdyby przeczytały ten artykuł. Umniejsza pan ich krzywdę i wykorzystuje do udowodnienia mocno naciąganej tezy przy użyciu ubogich technik manipulacji. Niczym pan się w tej chwili nie różni od autorów pism, które pan krytykuje.

 3. Zakłamanie lewaków jest porażające. Tutaj najświeższy przypadek na przestępstwa dokonywane przez tak zwanych “uchodźców”.

  dorzeczy.pl/22689/Robili-selfie-z-ofiara-Ruszyl-proces-uchodzcow-oskarzonych-o-gwalt-na-Niemce.html

 4. no przeciez skonczony idiota. Wsytd mi ze mam na fejsie z nim wspolnych znajomych.
  Pamietam czs kiedy Krytyka Polityczna byla miejscem gdzie chodzilo sie na pelnej zajawce. Czemu Sieraku zaczales ufac kretynom?

  1. bo Sierak sam jest kretynem, tyle że oczytanym, więc dobrze się maskuje przed innymi kretynami.

 5. ale już rok temu w Kolonii doszło do jak najprawdziwszych napaści z udziałem jak najprawdziwszych imigrantów. Bardzo wtedy chcieliście to przemilczeć, faszyści. No, może tylko Kinga Dunin pomarzyła sobie na łamach, jak to by było fajnie mieć samca, który to ciebie gwałci, a nie na odwrót.

 6. Felieton odczytałem jako rozpaczliwą próbę wykazania, że doniesienia medialne o przemocy Arabów, wyznających Islam, wobec niemuzułmańskiej większości, multiplikują postawy rasistowskie i islamofobiczne. Felieton ów, rozświetlił mój umysł wnioskami i postulatami: – Należy stanowczo sprzeciwić się publikowaniu “Fake news” zarówno w internecie, jak na łamach prasy krajowej i zagranicznej. Wiadomości prawdziwe o tego radzaju faktach, także, nie powinny docierać do opinii publicznej, ze względu na szkodliwy, stereotypizujący wydźwięk, godzący w podstawowe wartości globalnego, wielokulturowego społeczeństwa. Autor feliotonu, żywi uzasadnione obawy, że konsekwencje nieodpowiedzialnej polityki informacyjnej, mogą być tragiczne. Obawom tym, daje bezkompromisowy wyraz, przywołując przykład “fałszywej plotki”, która stała się iskrą, detonującą ładunek antysemityzmu w Kielcach w 1946 roku. Kontynuując bombową przenośnię, chcę zaapelować: Obowiązkiem naszym, jest uniemożliwiać, wszelkimi środkami, rozpowszechnianie materiałów, mogących stanowić podstawę do budowy ładunków nienawiści, zaś te, rozpowszechnione przez wichrzycieli – neutralizować. Ufam, że bezsilną rozpacz i lęk Autora, podziela wielu, wrażliwych, czytelników.

 7. Islam nie jest rasą. Islam to zestaw szkodliwych poglądów.
  Przestań nazywać mnie rasistą za krytykę czegoś co nie ma z rasą nic wspólnego.
  Przestań mówic mi że nie mam prawa do krytyki!
  Żyję w wolnym, europejskim społeczeństwie w którym można otwarcie dyskutować o ideach politycznych i otwarcie je krytykować.
  Krytykowanie islamu nie czyni mnie bigotem. Twoja rządzą uciszenia mojej krytyki czyni cię takowym

 8. Jedna historia okazala sie nieprawda ale setki historii o molostowaniu kobiet jest prawda. Ale o tym ten lewak wspomina.

 9. Oj, dobrze, że takie brednie się tu ukazują. Bo to znaczy, że z wami źle. 🙂

 10. Do wszystkich, którzy są zbyt tępi żeby zrozumieć zdania złożone. Autor na początku przywołał wydarzenia z kolonii jako punkt kulminacyjny, od tamtego momentu zaczęły się masowe zgłoszenia, ponieważ nabrały więcej wiarygodności i wywoływały większą falę rasizmu. To że w kolonii to co się zdarzyło było prawdą, nie znaczy, że prawda jest wszędzie. O to chodziło autorowi, a teraz zamiast czytać i się edukować możecie dalej szperać w internecie i komentować w niewiedzy o swoim błędzie. Pozdrawiam.

 11. Autor to debil. Przepraszam, chciałem się porwać na bardziej konstruktywną krytykę, ale wtedy przeczytałem artykuł ponownie… Autor to debil.

  1. @Matt – gorzej, to dobrze opłacany świadomy manipulant. Ciekawa jestem ile kosztuje bycie taką świnią. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że ten opłacany gnojek pluje w twarz wszystkim kobietom i dzieciom skrzywdzonym przez “imigrantów” w Niemczech, Szwecji, Francji itd. Żenujący artykuł, po prostu żenujący, nawet jak na poziom krytyki politycznej.

 12. Krytyka polityczna czyli kinder-lewaki których nawet na świecie nie było jak komuna była w Polsce -wielbiciele bandytów z antify

 13. Nie tylko z tego, że coś się nie stało we Frankfurcie nie wynika, że się nie stało w Kolonii rok wcześniej. Ale także z tego, że przeciwko muzułmanom szczują ćwierćinteligenci i troglodyci nie wynika, że w ogóle nie ma w Europie żadnego problemu z islamem. I, że wszystko – absolutnie wszystko – da się sprowadzić do zjawiska “fake news” oraz islamofobii. Bardzo łatwo polemizować albo z kibolami, albo prawicowymi pierdołami, które rekompensują swoje poczucie braku męskości, retoryczną “dzielną” obroną europejskich kobiet.
  Znacznie trudniej zauważyć, że znaleźliśmy się w momencie, w którym pewne “złote” lewicowe analizy dotarły do ściany. Oparta na szkole frankfurckiej i “french theory” koncepcja społeczeństwa powoli się kompromituje. Rozpatrywanie go w kategoriach walki “dominujących” ze “zdominowanymi” czy “dominacji białego heteroseksualnego mężczyzny” przestaje przystawać do rzeczywistości.
  I jeśli coś zawdzięczamy muzułmanom w Europie, to może właśnie to, że cała związana z nimi problematyka dobitnie pokazuje miernotę intelektualną i kompletną nieprzystawalność do rzeczywistości tej wizji.
  Lewica, tak bardzo przywiązana do niej, staje się natomiast coraz bardziej żałosna. Szwedzkie feministki w chustach na audiencji w Iranie. Europejskie środowiska LGBT demonstrujące pod ambasadą USA przeciwko wydaleniu homoseksualnego obywatela USA do Iranu, gdzie grozi mu kara śmierci, ale nie protestujące pod ambasadą tego państwa, które by go de facto na śmierć skazało i skazuje innych. Takich przykładów jest tysiące. Camille Paglia już w latach 90. słusznie stwierdziła, że najgorsze, co może zrobić lewica, to popaść w samouwielbienie wobec własnych “prawd”, stracić kontakt z rzeczywistością i pozwolić na to, by prawica uzyskała monopol na “zdrowy rozsądek”. To się już niestety stało i jest powodem sukcesów Trumpa czy Le Pen.
  Szczególnie oburzające w tym artykule jest natomiast, formułowane oczywiście w dobrej wierze, porównanie współczesnej islamofobii do przedwojennego antysemityzmu. Porównanie par excellence antysemickie i obraźliwe wobec Żydów. Otóż ja nie przypominam sobie, żeby Żydzi wysadzali budynki w Ameryce, organizowali akcje terrorystyczne z setkami ofiar w sercu europejskich miast. Nie przypominam sobie, żeby Europa lat 30. miała problem z radykalnymi rabinami, nawołującymi w synagogach do buntu – także zbrojnego – przeciwko zachodowi. Nie pamiętam z literatury walk Żydów z policją w sztetlach.
  Przedwojenny antysemityzm był skonstruowaną niechęcią wobec obcego i innego. Islamofobia jest, być może, nadmiernym i populistycznym strachem. Ale jednak strachem przed zjawiskami, które realnie istnieją.
  No … chyba, że nie istnieją. W końcu, jak jutro “Bild” zamieści fejkowego newsa na temat jakiegoś nowego zamachu, autor gotów będzie uznać, że w Nowym Jorku, Paryżu czy Berlinie wszystko to, co się stało właściwie się nie stało.

 14. Wow… serio? Nie wierzyłem że istnieją tacy ludzie jak autor tego artykułu. Jak trzeba mieć mózg przeżarty, zeby pisać coś takiego? A moze po prostu to wychodzi małomiasteczkowość w wielkim mieście i próba szybkiego dorobieniu się na “wszech-tolerancji”, nie wiem?
  1. Islam to nie rasa. Nie możesz ludzi nazywać rasistami bo nie lubią islamu.
  2. Pojedz do Szwecji do dużego miasta, polecam dzielnice Sztokcholmu Rinkeby, pogadamy jak wrócisz… o ile wrócisz…

 15. Autor myli Kolonię 2015/2016 z Frankfurtem 2016/2017. A jeśli nawet wie, że to są dwa różne wydarzenia, że gwałty były, to sformułował swój tekst w taki sposób, żeby zmanipulować czytelnika.

 16. Od razu wiedziałem, że o tym molestowaniu to baby sobie wymyśliły! One zawsze tak robią

 17. Nie mogę pojąć dlaczego to muzułmanie mają masowo przybywać do Europy jako “uchodźcy”? Czy w takich krajach jakaś Arabia Saudyjska czy Kazachstan toczy się jakaś wojna uniemożliwiająca im pobyt? Co zaś do multikulturalizmu to przecież przed tymi falami uchodźczymi muzułmanie mieszkali w wielu krajach Europy a więc jest obecna ich kultura w Europie, obojętnie czy są ich tylko tysiące czy setki tysięcy. Czy w Polsce mieszkają setki tysięcy Kaszubów by można było mówić, że mają oni inną, wyróżniającą się kulturę?

 18. Ja się cieszę, tak samo nie lubię ciapatych muzułmanów jak białych katoli. Im mniej jednych czy drugich w Polsce tym lepiej.
  Nie chce miec za sąsiada afrykańskiego gwalciciela i księdza pedofila.

 19. Jestem rasista bo nie chce aby to coś co przypływu z ich krajów KTORE ICH NIE CHCA! Nie gwałcili naszych kobiet?
  Teraz zrobię jeszcze artykuł o tym czymś co ładuje się na tiry we Francji i chce w nich przejechać do UK że wszystkie filmy to fotomontaż

 20. “Powtórzone przez m.in. polski „Fakt” sensacje, jakoby 50 mężczyzn ze schroniska dla uchodźców zaatakowało na frankfurckim deptaku Fressgass kobiety, wdzierało się do restauracji i rabowało klientów, nie do końca znalazły potwierdzenie w rzeczywistości”.
  Jeśli nie do końca to w jakiej części znalazły, a w jakiej nie? Słowo uchodźcy nie jest tożsame ze słowem muzułmanie a to właśnie strach przed religią muzułmańską jest tu istotny. Niemcy też gwałcą.

 21. Sprzeciw wobec gwałtów to rasizm? Wobec tego popieram go całym sercem. Z jednej stronny wskazujecie że 80 procent polskich kobiet doznało molestowania a z drugiej stronny plujecie na ofiary gwałtów w Kolonii sugerując na początku kłamliwie że nie miały miejsca. Panie Witkowski jesteś Pan zwykłym gnojem i wstydził bym się spojrzeć w lustro na Pana miejscu

 22. czy razy musiałem czytać . Czy czegoś nie przeoczyłem. To przejście od Kolonii do Frankfurtu jest mistrzowskie. Jak gra w trzy kubki.

 23. Witkowski jesteś niezłym osłem. Co ma Frankfurt do Koloni;)? A w Malmo to walczą między sobą biali Szwedzi i to Oni gwalcą kobiety i wrzucają to do sieci (czytałem o tym w szmatlawcu Lisa więc tam naprawdę musi być źle; ))? Lud europejski według Ciebie nie chce muslimów bo Fak coś tam napisał? Poza tym zanim coś napiszesz to poczytaj sobie co to jest rasizm. Generalnie głupiś “poeto”:)

 24. nie rozumiem – tzn ze nie było molestowania w kolonii? a te straszne video filmy na you tube? tzn ze kobiety same je kręciły ? to była ustawka? Jeden fejk i od razu sugestia jakoby wydarzenia w kolonii nie miały miejsca – w kolonii i paru innych miastach , niemieckich szwedzkich austriackich ….. lista ciągnie się bez końca ,ale cóż autor jest facetem co on wie o tym jak to jest kiedy grupa samcow pcha mu paluchy

 25. Autor swobodnie przeskakuje z Frankfurtu – btw, polska prase czytam sporadycznie, z tym fake newsem spotykam sie po raz pierwszy teraz czyli przy okazji… jego zdementowania – do Kolonii. Typowy zabieg uzywany w czasach medialnej postprawdy i polprawdy. News z Frankfurta okazal sie fakem. Ok. Ale co zachecilo autora do porzucenia logiki i nawiazywania przy okazji do Kolonii? Kolonia zostala zdementowana? Autor dostal amunicje, ale zamiast zaczac strzelac do zmyslonych wydarzen drugiej strony, nieudolnie sam siebie postrzelil. Parodia.

 26. Autor liczy na brak spostrzegawczości czytelników. Zaczyna od przywołania wydarzeń w Kolonii, pała oburzeniem na rasistowskie komentarze w polskich prawicowych mediach, po czym radośnie stwierdza że “wyssana z palca” okazała się jakaś informacja podana przez “Bild” i dotycząca molestowania kobiet…uwaga!…we Frankfurcie. Może drogi autorze zechcesz nam wyjaśnić co ma piernik do wiatraka? Czy to że we Frankfurcie nie doszło do żadnych incydentów oznacza że i w Kolonii ich nie było?

  1. pan p.w. najwyraźniej ma płacone za propagandę którą uprawia zupełnie jak “protestanci” w czasie tzw. “arabskiej wiosny” czy równie waleczni “protestanci” z euromajdanu – ile panu płacą za każdy paszkwil panie w.? A może to tajemnica handlowa?

 27. Czy w KP jest jakis redaktor? Poczatkowa tyrada wychodzi od wydarzen zeszlorocznych w Kolonii. A afera z falszywymi oskarzeniami dotyczy tego roku i Frankfurtu. Wiec ktore “gwalty” nie mialy miejsca? Na czym polega wywod tego artykulu? To naprawde sie nie trzyma kupy i ociera sie swiadoma manipulacje. Woda na mlyn prawicy, gratulacje.

 28. “Powtórzone przez m.in. polski „Fakt” sensacje, jakoby 50 mężczyzn ze schroniska dla uchodźców zaatakowało na frankfurckim deptaku Fressgass kobiety, wdzierało się do restauracji i rabowało klientów, nie do końca znalazły potwierdzenie w rzeczywistości”. Niech autor będzie poważny! Co to znaczy -nie do końca znalazły potwierdzenie?! To w jakiej części znalazły a w jakiej nie? Ponadto stwierdzenie uchodźcy nie są odpowiedzialni za…. nie jest tożsame ze stwierdzeniem muzułmanie nie są odpowiedzialni za….

 29. Fałszywość jednej historii nie ma żadnego wpływu na wiarygodność drugiej. Nawet jeżeli we Frankfurcie żadnego molestowania nie było, to nie znaczy to że historie o taharrush w Kolonii są fałszywe.

  Istnieją trzy wyjaśnienia:
  1. Autor nie umie myśleć
  2. Autor umie myśleć, ale uważa logikę wyłącznie za narzędzie patriarchalnej dominacji
  3. Autor jest islamolewicowym agitatorem świadomie wprowadzającym czytelników w błąd

 30. Cóż, są postprawdy i postprawdy. Na przykład postprawda o samych dzieciach i kobietach uchodzących przed wojną z Syrii. Albo postprawda gdzie zdjęcia z burzonego Aleppo ilustrują kadry z tureckiego filmu wojennego.
  A co do Sylwestra 2016 w Kolonii – jak rozumiem, masa Niemek, cierpiących zapewne na halucynacje lub wściekliznę macicy, zmyśliło sobie że były molestowane przez Arabów – ops, przepraszam, przez “mężczyzn o południowej urodzie”. Faszystki i mitomanki.
  TAK TRZYMAĆ KRYPOL, TAK TRZYMAĆ. WSPOMAGAJCIE DALEJ UBOGACANIE NAS MUZUŁMANAMI, A PiS BĘDZIE RZĄDZIŁ 30 LAT!

 31. Cóż, są postprawdy i postprawdy. Na przykład postprawda o samych dzieciach i kobietach uchodzących przed wojną z Syrii. Albo postprawda gdzie zdjęcia z burzonego Aleppo ilustrują kadry z tureckiego filmu wojennego.
  A co do Sylwestra 2016 w Kolonii – jak rozumiem, masa Niemek, cierpiących zapewne na halucynacje lub wściekliznę macicy, zmyśliło sobie że były molestowane przez Arabów – ops, przepraszam, przez “mężczyzn o południowej urodzie”. Faszystki i mitomanki.
  TAK TRZYMAĆ KRYPOL, TAK TRZYMAĆ. WSPOMAGAJCIE DALEJ UBOGACANIE NAS MUZUŁMANAMI, A PiS BĘDZIE RZĄDZIŁ 30 LAT!