Przemysław Witkowski

Rasizm polski pod kebsem mazurskim

polska-ELK-zamieszki

Od petardy do noża w brzuchu – ełcka tragedia to pokłosie skrajnie prawicowej propagandy.

Ełk, Sylwester 2016. Nocna bójka pod barem kończy się śmiercią dwudziestojednoletniego mężczyzny, Polaka. Sprawa, jakich niestety wiele: niedawno w Sopocie i Radomiu czy w Warszawie doszło do podobnych wypadków. Bójki przeradzały się w ataki nożem, umierali w nich ludzie.

Tymczasem temu konkretnemu wydarzeniu towarzyszą już prawie dwudniowe zamieszki. W Ełku prawie doszło do samosądu, zatrzymano ponad trzydzieści osób. Przez portale społecznościowe przewinęła się fala hejtu, a organizacje nacjonalistyczne nawoływały do linczu na domniemanym sprawcy zabójstwa. Dlaczego? Bo do wypadku doszło pod kebabem, a jedną ze stron zajścia byli cudzoziemscy pracownicy gastronomii.

Atmosfera w Polsce się zagęszcza i to wina nacjonalizującej prawicy.

Mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 21-letniego Polaka nie usprawiedliwia nic – nie rozwiązuje się dyskusji pod kebsem kosą. Jak było naprawdę, wyjaśni sąd, przed którym stanie zatrzymany w tej sprawie mężczyzna. Nie można zrozumieć morderstwa, ale można spróbować zrozumieć każące sięgać po najbardziej desperackie kroki lęki.

Czy pracownik tego kebaba miał zostać kolejnym brutalnie pobitym w Polsce cudzoziemcem? Kolejną po Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku ofiarą przemocy rasistów? W zasadzie w każdym większym polskim mieście coraz częściej zdarzają się takie przestępstwa: w ostatnim roku liczba ataków na tle etnicznym i religijnym wzrosła w kraju o 40%.

Trudno nie widzieć związku tych przestępstw z działaniami rządku Prawa i Sprawiedliwości. Z bredzeniem Jarosława Kaczyńskiego o strefach szariatu w Szwecji. Z jawną niechęcią do przyjęcia syryjskich uchodźców. A przede wszystkim z ciągłym flirtowaniem z nacjonalistami, rasistami i piewcami przemocy, zarówno tymi od Pawła Kukiza, jak i tymi ONR-u. Sprawcy czują przyzwolenie na przemoc idące z góry. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak mówi oficjalnie, że nastroje osób próbujących zlinczować domniemanego sprawcę i biorących udział w zamieszkach uważa za „zupełnie zrozumiałe”. Tymczasem to nie islamiści sieją terror na polskich ulicach, tylko biali polscy katolicy. „Zabijemy cię p.. muzułmanie!” – to usłyszał kopany i bity George w Poznaniu. W Warszawie napastnicy bili kelnera Karima i krzyczeli: „Wracaj do siebie terrorysto!”. Nie trzeba być nawet muzułmaninem, żeby zostać pobitym. Wystarczy na takiego wyglądać okiem polskiego nacjonalisty. We Wrześni 24-latek zaatakował małżeństwo z Indii, a w Krakowie czy Wrocławiu za noszenie tradycyjnego turbanu dostało się Sikhom.

Ile jest ofiar tego napięcia etnicznego po stronie polskiej? Do Sylwestra nie było ani jednej. Daniel jest pierwszy. Jego śmierć jest jednak zwieńczeniem fali nienawiści, którą nakręcają w Polsce nacjonaliści, zarówno ci w garniturkach – tacy jak Robert Winnicki czy Marek Jakubiak – i ci bardziej uliczni, jak Kukiz czy Marian Kowalski. I to na ich sumieniu już na zawsze ciążyć będzie ta śmierć. Są jej winni w równym stopniu jak bezpośredni sprawca. Wystarczy zajrzeć na ich profile na facebooku, poczytać wypowiedzi w prasie o muzułmanach, zobaczyć, co piszą już nawet o tej ełckiej sprawie ich organizacje. Atmosfera w Polsce się zagęszcza i to ich sprawka.

elk-zamieszki

Jestem przekonany, że gdyby sprawa dotyczyła polskiego przedsiębiorcy prowadzącego pizzerię, który zabił złodzieja próbującego go okraść, internet z dumą mówiłby o prawie do obrony swojej własności. No, ale w polskiej hierarchii bytów biały bandyta ma najwyraźniej jakiś immunitet. O jeden stopień, ale zawsze.

W tak niskich rejestrach społecznych nienawiść jest często wysoka – wykluczony wyklucza, tak żeby ktoś był niżej od niego. To przywraca godność i sprawia, że choć z przynależności etnicznej może sobie jej ździebko dumy naczerpać.

A zatem zabitego także nic nie usprawiedliwia. Jak donośni serwis elk24.pl, chłopak wpadł do kebabowni, ukradł dwa napoje, a jego kolega wrzucił do lokalu odpaloną petardę. Zachował się jak typowy polski piłkarski ultras: z petardą w ręce, w towarzystwie kumpli mocny w gębie.

mlodziez-wszechpolska-elk-zamieszki

Miał chłop wyjątkowego pecha. Polscy muzułmanie to społeczność niewielka, bo licząca sobie ledwie 30 tys. osób, często bardzo dobrze zintegrowana – lekarze, weterynarze, przedsiębiorcy czy studenci – i co ważne, wolna od religijnego fundamentalizmu. Czego zupełnie nie można powiedzieć o katolickiej większości. Czystą fantazją są internetowe bajania o islamizacji Polski. Dużo większe zagrożenie na polskiej ulicy rodzi biały nacjonalista. I to nie tylko dla ludzi o ciemniejszej karnacji. Geje, lesbijki, skłotersi, feministki, lewicowcy wszelkiej maści doświadczają wątpliwej przyjemności obcowania z tą grupą często w sposób bardzo brutalny. Działania skrajnej prawicy dokładnie listuje Brunatna Księga od lat wydawana przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

Jest jeszcze jedna sprawa, zupełnie techniczna. Przyzwoleniem na ataki na muzułmanów w końcu doprosimy się zamachu terrorystycznego w tej części Europy – przeprowadzonego nie przez zwykłego, uczciwego imigranta, lecz przez jego rewers, który produkujemy własną nienawiścią: zradykalizowanego, nienawistnego, religijnego fundamentalistę.

Ile czasu można bezkarnie dręczyć ludzi w imię swoich lękowych fantazji? Ile czasu można wyzywać i obrażać przyjezdnych? Niszczyć im witryny, mazać na drzwiach nienawistne napisy, bić na ulicach, okradać i znieważać?

Tymczasem do Ełku dojechały dodatkowe siły policji i Żandarmeria Wojskowa. Rok 2017 zaczyna się źle.

 

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Przemysław Witkowski
Przemysław Witkowski
Historyk idei, badacz ekstremizmów politycznych
Przemysław Witkowski – poeta, dziennikarz i publicysta; dwukrotny stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu; absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; opublikował „Lekkie czasy ciężkich chorób” (2009); „Preparaty” (2010); „Taniec i akwizycja” (2017), jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, serbski, słowacki, węgierski i ukraiński.

Komentarze archiwalne

 1. Jakaż demokratyczna i pluralistyczna redakcja. Plusy ok. Minusować nie wolno. Gratuluję dobrego samopoczucia i samochwalenia.

 2. Ja bym w ogóle nie łączył tej sprawy z polityką. Ot bandyta rzucił petardę do czyjegoś lokalu a potem już poszło. Nikt nie wie jak sam by się zachował w takiej sytuacji., gdyby ta został potraktowany

 3. Rasizm był wytworem lewactwa a nie “skrajnej prawicy”. NSDAP w Niemczech była partią lewacką,robotniczą, młodszą siostrą bolszewizmu.

 4. PiS to nie nacjonaliści tylko zdrajcy którzy wpuszczają do Polski setki tysięcy Ukraińców zanizajscych zarobki i odbierają cych nam prace

 5. Cóż to za wysyp świecie oburzonych! Panie i panowie krytykanci, obeznani z tematami islamu, politologii, historii od początku dziejów, oraz rzecz jasna języka ojczystego. Cóż was w tym tekście tak ubodło? Ze nie jesteście go w stanie pojąć, bo jest trafna analiza tragicznej sytuacji? Nikt i nigdzie nie rozgrzesza tego nieszczęsnego mordercy, jedynie próbuje zrozumieć co i dlaczego się stało. Czy waszym zdaniem doszło do tej tragedii bo to krwiopijczy muzułmanin był, nienauczony o demokracji i i pewnie samotna odloga ISIS planująca powolne wyniszczenie Ełku? Sytuacja odwrotna – brązowy obywatel potencjalnie muzułmańskiego kraju (pominę już, ze nasi rodacy w swojej spiętrzonej ignorancji do jednego worka wrzucają Hindusów, Bengali, Pakistańczyków i Turków; nie wspomniawszy już o tym, ze Turek nie = się muzułmanin tak samo jak Polak nie = Katolik) wpada do polskiej knajpy, wyzywa pracowników od śmierdzących kielbasozercow po czyn kradnie napoje i wrzuca petardę. Byłyby zamieszki po zabiciu takiego przez polskiego pracownika? Czy może prawicowi patrioci ogłosiliby go bohaterem w walce z terroryzmem? Jak sądzicie?

 6. Autor zapomina że najlepszym promotorem idei nacjonalistycznych w ostatnich latach była “Gazeta Wyborcza” i środowiska nowej fali lewicowej. Wielokrotnie w dyskusjach z Wami tłumaczyłem że popieranie idiotycznej imigracji wywołanej przez Merkel oraz kłamanie na temat braku problemów z nią związanych doprowadzicie do radykalizacji co głupszych Polaków i najbardziej zaszkodzicie normalnym ekonomicznym emigrantom którzy indywidualnie przyjechali / przyjeżdżają do pracy.

  Kłamaliście i manipulowaliście podobnie jak kłamią niemieckie służby rządowe przy prawie każdym “zdarzeniu” z imigrantami i tym samym uwiarygadnialiście idiotów którzy ostrzegali przed imigrantami. Tyle że większość ludzi nie rozróżnia że czym innym jest indywidualna imigracja za pracą a czym innym masowy “crash-test” kultur zaaplikowany Europie przez Angelę. To pierwsze jest korzystne, to drugie doprawadzi do tragedii.

  Tak jak PiS jest rewersem monety na której przodzie jest PO, .Nowoczesna, tak Wy jesteście awersem monety na której tyle jest ONR, RN i inni nacjonaliści. Jesteście Siebie warci.

  I żeby nie było wątpliwości, uważam że jeśli Turek zabił Polaka nie z premedytacją, ale w szamotaninie to powinien być jak w USA zwolniony a komendant Policji powinien mu pogratulować obywatelskiej postawy. Gdyby się okazało że zrobił to z premedytacją, powinien iść do więzienia.
  Natomiast Ci co demolowali sklepy powinni być potraktowani tak żeby nie zrobić z nich męczenników. Smoła, pierze i bieg przez miasto a potem do kamieniołomu albo kopania rowów do odpracowania strat.
  Ale dla Was amerykańskie podejście do własności jest przecież passe, a kara w typie ośmieszenia idioty godzi w ludzkość, psychikę i wogóle.

 7. Co za porażka ten artykuł, mnie jako rodowitego Polaka również kilka razy obrażano czy prowokowano, ale nigdy nikogo za to nie dzgalem nożem. Myślę że jak ich było kilku, to mogli coś poradzić bez dzgania. Do kryminału skurwieli bez względu na narodowość czy kolor skóry. Nie rób Pan z nich menncznikow kurwa!

 8. Artykuł zapowiadał się tendencyjnie, szmirowato – nie doczytałem do końca, poprzestałem na kilku akapitach. Cóż, jakie to szczęście, że zamordowano “polskiego bandytę”, bo dzięki temu tak łatwo można to usprawiedliwić i bronić morderców – oczywiście zgodnie z linią programową lewactwa, która mówi, że bez względu na wszystko muslimy są w porządku. Co byście zrobili, gdyby zamordowany był kimś, nad kim nie można by się pastwić? Też znaleźlibyście rozwiązanie – wasza kreatywność w zakłamywaniu rzeczywistości jest ogromna. Kolega wyżej już zapytał, jak byście zareagowali, gdyby sytuacja była odwrotna – tzn. w podobnych okolicznościach Polacy zabiliby muslima. Tak, już widzę was stojących po stronie sprowokowanych Polaków. Już widzę… – tym razem to ja mam bujną wyobraźnię. Ja bym postawił podobne pytanie: jak ocenilibyście analogiczną sytuację, gdyby wydarzyła się np. w jakimś zapyziałym angielskim miasteczku i polscy pracownicy wybiegliby z baru, mordując angielskiego bandytę? Też stanęlibyście po stronie Polaków? Znów mam bujną wyobraźnię… Wiecie, lewacy, dlaczego ludzie was nie lubią? Nie dlatego, że nie dorastają do waszych szczytnych ideałów. Ludzie was nie lubią, bo kłamiecie, jesteście nieuczciwi i zawsze odwracacie kota ogonem tak, żeby wybielić muslimów i usilnie udowodnić rodakom, że polskość to nienormalność.

 9. Zamachy w Hiszpani i Francji to według szamtogłowego Poety wynik sprawiedliwej zemsty za kolonializm. W Niemczech za zbyt małą gościnnosc a w Polsce brdzie to odpowiedź zdesperowanego muslimka zaszczutego przez katolegionistów czy zlodziejaszka napojów. Dla KP i lewactwa nie ma zamachu niedousprawiedliwienia.

 10. Pomijając kwestie polityczne, tego typu agresja wynika także z kompletnej niewiedzy. Wydaje mi się, że przydałaby się ogólnopolska kampania reklamowa wyjaśniająca różnicę pomiędzy terminami “muzułmanin”, a “terrorysta”.

  1. Przydałaby się ogólnoeuropejska kampania informacyjna dla lewactwa odnośnie tego, czym jest islam, jakie proponuje zasady społeczne, jak traktuje innowierców i ateistów, jak Europa powoli, krok po kroku, oddaje pole islamistom. Może wtedy lewacy nie byliby tacy naiwni i zdjęliby wreszcie te swoje żałosne różowe okulary.

 11. Wątpię żeby w sytuacji odwrotnej by internauci by pochwalili takie zachowanie
  Arabusy mogli Polakowi w ryj dać za kradzież a nie mordować
  Co do zamieszek to co Polacy mieli robić
  Kreda chodnik wylądować zrobić marsz przeciwko przemocy terroryzmowi

 12. “Jestem przekonany, że gdyby sprawa dotyczyła polskiego przedsiębiorcy prowadzącego pizzerię, który zabił złodzieja próbującego go okraść, internet z dumą mówiłby o prawie do obrony swojej własności.”

  Panie autorze, ja z kolei jestem przekonany ze gdyby przedstawiciel mniejszosci etnicznej, np. Cygan lub Syryjczyk, zostal zadzgany nozem przez polskiego pracownika kebabu, przy probie kradziezy coli i akompaniamenice rzucanej przez kolego do srodka petardy, to narracja pana, i generalnie srodowisk lewicowych w Polsce, bylaby zupelnie inna, koncentrujac sie na wspolczuciu do agresora i probie zrozumienia motywow jego zachowania, oskarzajac polski rasizm i dyskryminacje o zabojstwo. To ze narracja prawicowa odnosi taki sukces w spoleczenstwie jest tez w pewnym sensie wasza wina, ludzie ktorzy maja pecha byc bialymi chrzescijanskimi europejczykami maja dosc sluchania “moja wina, moja bardzo wielka wina”. Dlaczego w sprawie uchodzcow nie proponowal pan, i panskie srodowisko. demokracji, czyli referendum nt. przyjecia uchodzcow? Zamiast tego elity, przy poparciu lewicowych srodowisk, probowaly na spoleczenstwie instytucjonalnie, bez konsultacji, wymusic przyjecie uchodzcow, jednoczesnie posuwajac sie do medialnej propagandy i manipulacji na temat wplywu uchodzcow na gospodarke (z jaka rezerwa relacjonowano wydarzenia z Kolonii, pamieta pan?). To wlasnie ten absolutyzm mainstreamowo-lewicowy, bo przeciesz nie demokracja, ponosi najwieksza wina za wzrost antysystemowej prawicy. Kiedys lewica rozswietlala mroki Europy niosac oswiecenie i postep, dzisiaj stala sie swoja wlasna karykatura, swiecka odmiana chrzescijanswa, a nie pochodnia racjonalnosci jak kiedys.

  1. Kiedy to ta lewica niosła oświecenie i postep? W Polsce oświecenie wprowadzali biskupi: Staszic, Kolłataj, Długosz. Lewica wprowadzała komunizm i faszyzm.

 13. aaa ps. to także przez tych zasranych katoli mamy wojsko i uzbrojoną policję w pistolety maszynowe i kamizelki w europejskich miastach.

 14. “Przemysław Witkowski: To nie islamiści sieją terror na polskich ulicach, tylko biali polscy katolicy.”. Ja się z Panem 100% zgadzam to są najgorsi zwyrodnialcy na świecie. To katolicy przygotowują te wszystkie ataki terrorystyczne, to oni wsiadają za kierownice i rozjeżdżają biednych wyznawców islamu idących do meczetu. To katolik idzie z pasem i wysadza się na lotnisku, boisku, komunikacji miejskiej lub klubie. Tak a nie wspomnę o najgorszym dla katolików gwałtach na kobietach, pobiciach rytualnych karach oblewania kwasem za kare. Muszę tu w tym miejscu przeprosić za wszystkich zasranych katolików przez, których zginęło masę ludzi na świecie!!! Ja bym Panu radził siąść przerzucić czuprynkę na drugą stronę i otworzyć szeroko oczy, nie życzę Panu tego co spotkało tych wszystkich ludzi i ich rodzin po tych wszystkich atakach. Ten chłopak ukradł i za to go zabili bo taki jest islam!!! Chciałbym Panu tylko zaznaczyć, że jestem katolikiem a nie jestem homofobem, rasistą itp…

  1. Przez katolikow zgnelo wiecej ludzi, niz przez inna religie. Ale najwidoczniej o krucjatach krzyzowych nie miales okazji poczytac.

   1. A słyszałeś o mordach jakie miały miejsce wobec chrześcijan od ponad 100 lat przed pierwszą krucjatą na terenie półwyspu iberyjskim i na terenie bizancjum? Wyprawy krzyżowe były reakcją na agresję ludów arabskich, zrozumcie to wreszcie. Polecam naukę historii zanim zacznie się dawać tego rodzaju przykłady.

    1. Nikt nie był czysty, ale skala, poziom zorganizowania i brutalność obu nie ma porównania. Chrześcijanie jednak przeważnie byli dobrze traktowani przez muzułmanów, czego nie można powiedzieć odwrotnie.

    2. Nikt nie był czysty, ale skala, poziom zorganizowania i brutalność obu nie ma porównania. Chrześcijanie jednak przeważnie byli dobrze traktowani przez muzułmanów, czego nie można powiedzieć odwrotnie.

   2. i znowu te mityczne krucjaty – dla was, lewusów, to taki praholokaust. : )
    poczytaj lepiej rzetelne publikacje historyczne – zwłaszcza o tym, co działo się w Lewancie przed ruchem krucjatowym. Wyprawy krzyżowe były tylko polityczną reakcją na działania Seldżuków.

    ale co ty możesz o tym wiedzieć, wszak historii nie znasz (co już udowodniłeś, pisząc o “zbrodniach chrześcijańskich” bez przytoczenia liczb i zestawienia ich z liczbami ofiar ekspansji islamu).

    1. A to 1 i 2 Wojnę Swiatową wywołali muzułumanie?
     A Putin który zabił 3000 osób na Ukrainie to muzułumanin?
     A Breivik to muzułumanin?

  2. A 2 wojny światowe to wywołali muzułumanie? W tych wojnach zginęło 60 mln ludzi.

 15. Smutne to. Prawdziwe. Nic nieusprawiedliwia przemocy zastosowanej przez właściciela i pracownika restauracji, ale przeraża i poraża mnie pisanie o niewinnych petardach i normalnych naszych domorosłych faszystach

 16. Tendencyjny tekst pisany przy użyciu knajackich zwrotów.
  Araby zasztyletowali Polaka w biały dzień – wina Kaczyńskiego. Żenada.

 17. Niestety autor „miał czelność” użyć nawet w tytule kolokwialnego języka, nawiązującego również do szeroko komentowanej książki Masłowskiej, czym zasłużył sobie na pełen „świętego oburzenia” zmasowany atak troli. Ach, gdyby to była jakaś sucha, sążnista analiza, albo pełen skomplikowanych zwrotów stylistycznych esej, parsknął by może jakiś jeden, może dwóch tych „do zadań specjalnych.” Ale nie, autor przemówił głosem „trybuna ludowego”, któren prawem niepisanych wyroków Bożych przysługuje li tylko nowym trybunom ludowym alt-prawicy, czy tam neo-nazistów.

 18. Panie Przemysławie,dziękuję za doskonały tekst.Podzielam poglądy.Szkoda że tak nie wiele osób nie potrafi czytać ze skupieniem i otwartym umysłem.

 19. Napisał Pan: “Trudno nie widzieć związku tych przestępstw z działaniami rządku Prawa i Sprawiedliwości”. Otóż ja widzę zupełnie inny związek: związek z głupią, naiwną i obłudną polityką sprowadzania pseudo – uchodźców do Europy, której nie akceptuje coraz więcej ludzi. I zamiast zastanowić się czy może jednak za ich stanowiskiem stoi coś więcej niż tylko rasizm i ksenofobia, Pan i podobni Panu liberalni, wielce troskliwi intelektualiści wysuwaliście tylko bezkrytycznie kolejne oskarżenia pod ich adresem. W efekcie doprowadziliście do tego, że nawet Ci, którzy nie byli nigdy oszołomami i rasistami, odwrócili się od was… a wśród tych, którzy byli naprawdę ostrymi rasistami doszło do eskalacji postaw i zachowań anty-imigranckich, które właśnie obserwujemy. Nie jestem i nigdy nie byłam za PiS, ale niestety to wam i waszej idiotycznej propagandzie “przyjmowania uchodźców” i Europy multi-kulti zawdzięczamy taki rząd, takie incydenty, takie zajścia i nawet takie zamachy terrorystyczne i niestety obawiam się, że to wszystko będzie się tylko nasilać. A można było namawiać ludzi do pomagania tym prawdziwym uchodźcom na milion innych sposobów… ale wy usiłowaliście wszystkim wmówić jak to wspaniale jest mieć taki urozmaicony kontynent, jacy to powinniśmy być dobrzy i prawi. Dziwne, że żeby “wjechać” do Stanów Zjednoczonych, tak bogatych pod względem kulturowym i rasowym, trzeba mieć wizę i spełniać szereg różnych wytycznych, a do Europy waszym zdaniem każdy powinien mieć prawo wjazdu bez względu na to jakie niebezpieczeństwo może to stwarzać… I ludzie, w większości nie kupujący waszej ideologii, w obliczu coraz to nowszych zamachów i wydarzeń, byli, są i będą coraz bardziej przeciw uchodźcom w Europie – a wśród najbardziej oszołomowatych i niebezpiecznych grup rośnie jeszcze bardziej niechęć do każdego obcokrajowca. Niedługo strach będzie wyjść z domu bo odżyły wszystkie niebezpieczne ideologie i postawy i to właśnie wy to uruchomiliście….

  1. Czy tam gdzie nie ma uchodźców jest bezpiecznie? Np. w Rosji ? A może w Turcji? A może w Korei Północnej?

 20. Gdzie tam rasizm bo nie dostrzegam?
  Polecam panom antyrasistom zapoznać się ze znaczeniem tego określenia bo dla was każdy kto nie z wami to rasista.

 21. Napięcie rasowe i religijne jest podwyższone ze względu na to co się dzieje na świecie,gdzie terroryzm i śmierć niewinnych osób w prestiżowych i nowoczesnych stolicach Europy sieje postrach. Nie ma to kompletnie nic wspólnego z rządami PIS..tylko tyle że przyszło im rządzić w czasach ISIS. Przyjazne przyjmowanie wszystkich imigrantów nie jest dobrym pomysłem i to zarówno Paryż jak i Berlin wiedzą najlepiej. Pomoc owszem,ale nie kosztem bezpieczeństwa mieszkańców Polski.

 22. Obecna radykalizacja ludzi to wynik polityki lewicy, ktora nie słuchała ludzi i nie stawiała granic nikomu. Najpierw bylo to, a dopiero potem populizm, ktory swoja drogą też dobry nie jest.

  1. Czy tam gdzie są granice żyje się lepiej niż w UE? Na przykład w Rosji i Turcji? Tam rządzą idole polskiej prawicy – Putin i Erdogan.

 23. Łał. Od bójki pod “kebsem” po krytykę polskiej polityki wobec imigrantów. I to wszystko niby powiązane. Nieźle odleciałeś, redaktorku.

 24. Nie pomyliła się panu kolejność? “Zamieszki” powstały w wyniku “użyciu noża”, a nie odwrotnie.

 25. Owszem zachowanie polaków nie było godne pochwały ale to że ukradli butelkę coli nie uprawnia nikogo do zabijania czy jest to obcokrajowiec czy byłby to obywatel naszego kraju. A właśnie przez takich pożal się “dziennikarzy” wywoływane są jak to pan opisał fale “hejtów”. Nie lubię polityki ale pan powinien opisać wydarzenia w Ełku a nie twierdzić że to wina rządzącej partii politycznej.

  1. A czemu tę colę ukradli, czemu wrocili po kradziezy? Może celowo prowokowali. Podobno przed kradzieżą coś wykrzykiwali.
   Oczywiście zamiast, kosy powinni odsiedzieć swoje w więzieniu. Niemniej, wychodzi na to, że prowokowali całą sytuację.

 26. Pomijając wszelkie aspekty merytoryczne (nie lubię polityki) uważam, że używanie słów ‘hejt’, ‘kebs’ czy ‘sorry’ w poważnym tekście w języku polskim jest szmaceniem tegoż języka i wyrazem zdziecinnienia zawodu pisarza/publicysty.
  Przykrość.

  1. O ile rozumiem zarzut odnośnie ‘kebs’ i ‘sorry’, to jednak ‘hejt’ nie ma polskiego odpowiednika.

 27. Te ataki niewiele mają wspólnego z prawdziwą wiarą podobnie z resztą jak na zachodzie, dlatego proszę uwzględnić to w przyszłości

   1. Chodzi tu o radykały. Muzułmanie nie mają wiele wspólnego z atakami. Czy uważasz, że Pan, który kilka dni temu podczas lotu samolotem, krzyczał, że Bóg kazał mu Go zniszczyć, jest Katolikiem??? Samolot przymusowo zatrzymał się w Pradze. Ludzie, kiedy oprzytomniejecie! Świat chce, abyście byli pełni nienawiści. Jesteście jak marionetki!!!

    1. Tu można zrozumieć, bo Polak był pijany więc głupoty krzyczał. A kto z nas nie pije? A muzułumanom religia zabrania, więc Polak nie ma dla nich wyrozumiałości.

 28. według pana artykułu panie “doktorze ” to że trzech obcokrajowców zabiło człowieka za to że ukradł kole jest w porządku , a przynajmniej bardzo to pan bagatelizuje niech pan odejdzie trochę od swej pokrętnej logiki i przypomni sobie że niedawno zginął polski kierowca w Berlinie i zrozumie że napięcie zostało podniesione, bar został zdemolowany ale przynajmniej nikt nie zginął bo była na miejscu policja “pisiora” Błaszczaka

  1. Policja nie jest Błaszczaka, ale państwowa. Skoro w Polsce grupa ludzi chce demolować lokal, policja ma obowiązek ich powstrzymać. No i tyle.

   1. Oczywiście, że Błaszczaka! I nie rżnij głupa, ze nie wiesz on jest z PIS-u.

  2. “Panie” Tomku, bagatelizowaniem jest powiedzenie że “trzech obcokrajowców zabiło człowieka za to że ukradł kole”.

 29. Dlaczego w tekście został przywołany katolicki fundamentalizm? Czy Autor wie coś o tym, by złodziej dwóch butelek napoju był ministrantem, tercjarzem lub przynajmniej jako Daniel z Ełku modlił się falach Radia Maryja różańcem?

 30. biedny, lewacki, zakłamany, zniewolony umysł, który głosi fałsz i postprawdę.
  rasista.
  narodowość ma znaczenie tylko wtedy, gdy atakują Polacy (co by pan napisał, gdyby Polacy zabili araba albo ukraińca?), gdy mordowany jest Polak wtedy morda w kubeł i odwracanie kota do góry chujem.
  wtedy fałszywa nuta o pogromie i białych rasistach.
  oj, daleko w PL na tym kłamstwie nie pojedziecie.

  1. Nie ma lepszych specjalistów od produkcji postprawdy ponad polską prawicę, sorry – postprawicę.

  2. Ciekawi mnie taka czysto hipotetyczna sytuacja:

   Załóżmy, że masz knajpę z polską kiełbasą na przykład w Anglii (choć mało to prawdopodobne – raczej zmywałbyś gary u Anglika, Hindusa lub Araba, no, ale załóżmy). Nagle w czasie jakiejś imprezy wjeżdża Ci do Twojej Hipotetycznej Knajpy mocno podpity tłum gości o jasno sprecyzowanych poglądach na twoją i w ogóle polską tam obecność. Dodajmy, gości u których włosy o długości milimetra uchodzą za rozwiane w nieładzie. Kradną ci przysłowiową Coca Colę, po wrzucają Ci do lokalu petardę (oby tylko jedną), biją na przykład gości czy też pracowników, o ile takowych znalazłeś, a i tobie dostaje się małe co nieco… Dobrze wiesz, jaka jest w danym momencie atmosfera wokół takich jak ty, więc zdajesz sobie sprawę, że policja ci nie pomoże bo na przykład po cichu popiera tamtych lokalnych patriotów… Ciekawe co byś zrobił.

   Nie pochwalam czynów tych Tunezyjczyków, żeby było jasne.

   Sprawa druga: Jesteście pożytecznymi idiotami w rękach facetów w garniturach tak drogich, że na taki jeden musielibyście pracować co najmniej rok, z naciskiem na CO NAJMNIEJ, odkładając co do grosza swoją bieda-wypłatę. Jesteście dla nich tylko narzędziem tym wygodniejszym bo totalnie bezmyślnym. Wasze “Bóg, Honor, Ojczyzna” dla nich oznacza “Kasa, Władza, Święty Spokój”. Dopóki rzucacie się na Arabów, “lewaków”, i wszystkich innych niż wy, oni mogą spać spokojnie.

   A gdy w końcu dojdzie do PRAWDZIWEGO ataku terrorystycznego (a dojść może), wówczas będzie to idealna woda na ich młyn. I szczerze podejrzewam, że o taki właśnie atak im chodzi. Wówczas w imię bezpieczeństwa narodowego można będzie bezkarnie wprowadzić stan wyjątkowy ze WSZYSTKIMI TEGO KONSEKWENCJAMI. Również dla was, nie łudźcie się polska prawico. Milioner z pucybuta to wygodny mit. Wy będziecie jedynie armatnim mięchem, dopóki potrzebnym dopóty szczutym. Gdy przestaniecie potrzebni Ludzie w Drogich Garniturach kopną was w wasze prawicowe, patriotyczne du.py i zajmą się doborem koloru krawata do np. koloru samochodu

   1. Moze wlasnie tu jest pies pogrzebany, ze czujac obojetnosc/ niechec spoleczenstwa i brak reakcji organow powolanych do twojej obrony, wpadasz w panike ze staniesz sie kolejna ofiara i nie jestes w stanie racjonalnie ocenic ze twoje akcje sa nieproporcjonalne do zagrozenia. Jesli, a tak byla opisana ta sytuacja, przez caly dzien obsluga byla obrazana, i nastepowala eskalacja agresywnych zachowan to kto z nas nie wpadlby w panike?
    W Anglii reakcja bylaby po pierwszym incydencie. Po glosowaniu za Brexitem, kiedy byly obawy ze zachowania antyimigranckie moga sie nasilic, policjanci przychodzili na spotkania rodzicow w szkolach zeby powiedziec im jak incydenty moga byc zlgaszane, i to nie ataki a zwykle sytuacje ktore powodowaly dyskomfort.
    W takim otoczeniu nie organizujesz samosadu czy samoobrony tylko dzwonisz na policje i czekasz bo wiesz ze przyjada i pomoga.
    Czy swiadomosc tego u obydwu stron pozwolila ograniczyc ataki? Niewiadomo, ale mnie sie wydaje ze tak.

  3. Niestety ten artykuł to prawda. Gdyby biały Polak zabiłby drugiego białego Polaka – nie byłoby zamieszek.

Zamknij