Kraj

Razem: Mieszkanie plus to ściema

Mieszkanie

Dobrze wiemy, że chodzi tu o efekt propagandowy – mówi Damian Duszczenko z partii Razem.

Agnieszka Wiśniewska: Partia Razem mówi, że program Prawa i Sprawiedliwości Mieszkanie plus to „ściema”. Dlaczego tak uważacie?

Damian Duszczenko, partia Razem: Od początku nie byliśmy przekonani do tego programu. Najpierw było dużo zapowiedzi i obietnic, a my nie jesteśmy aż tak bardzo wierzący. Sprzeciwialiśmy się wyprzedawaniu mieszkań budowanych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Uważamy, że uszczuplanie tego zasobu poprzez tak zwane „dojście do własności” jest sprzeczne z interesem społecznym. Rząd nie przeznaczył również znaczących środków na budownictwo, a tego bez pieniędzy po prostu się nie da zrobić. Potem mieliśmy ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, oprotestowaną latem ubiegłego roku przez nas i naszych partnerów z ruchów lokatorskich. Wprowadziła ona możliwość eksmisji na bruk bez sądu dla lokatorów korzystających z programu Mieszkanie plus. Również osób niepełnosprawnych, samotnych matek czy osób starszych. Kilka dni temu Mirosław Barszcz, współtwórca programu Mieszkanie Plus oraz prezes zarządu BGK Nieruchomości, przyznał, że chodziło o zagwarantowanie przyszłych zysków inwestorom programu. Ludzkiej krzywdy pracą niechaj się bogacą. Brawo PiS.

PiS spełnia marzenia deweloperów i kamieniczników

Póki co, na co zwracacie uwagę, praktycznie nie buduje się mieszkań z tego programu, ale wydaje się, że zmiana na stanowisku premiera służyć ma m.in. temu, żeby Mateusz Morawiecki dostał do ręki wszystkie narzędzia niezbędne do wdrażania programu Mieszkanie plus i oddawania kluczy do mieszkań w czasie kolejnej kampanii parlamentarnej PiS. Może więc trzeba uczciwie przyznać, że budowa mieszkań trochę trwa i nie krytykować za to PiS, bo to nie ich wina?

Dobrze wiemy, że chodzi tu o efekt propagandowy. Ale jak widać, nawet z gwarancją tego jest problem, skoro potrzeba szczególnych ułatwień dla kapitału, żeby raczył zainwestować w budownictwo mieszkaniowe. Mowa o wprowadzeniu tzw. REIT-ów, czyli spółek rynku wynajmu nieruchomości, uprawnionych do korzystania z wyjątkowo niskich podatków.

Zwracacie uwagę na to, że program Mieszkanie plus miał zapewniać mieszkania dostępne cenowo, a tak nie jest. Skąd pewność, że czynsze w „mieszkaniach plus” będą wysokie?

Beata Szydło, kiedy jeszcze pełniła funkcję premiera zapewniała, że czynsze w tych mieszkaniach będą wynosiły – w zależności od lokalizacji – 10-20 złotych za metr. Jak na razie okazało się, że za przykładowe mieszkanie w Jarocinie o powierzchni 55 metrów kwadratowych trzeba zapłacić 1300 złotych. To mniej więcej tyle samo (albo nawet troszkę więcej) niż na rynku komercyjnym. Rada Mieszkalnictwa dyskutowała we wtorek o systemie dopłat do czynszów (czyli tak naprawdę ukrytego dotowania deweloperów), ale nic konkretnego nie wymyślono.

Jak inaczej można rozwiązać problem niedoboru mieszkań w Polsce?

Razem postuluje stworzenie publicznego programu mieszkaniowego, który będzie realnie wspierał samorządy w budowie mieszkań czynszowych. To nie są żadne mrzonki – w Zachodniej Europie takie działania państwa są normą. Chcemy na to przeznaczać 10 mld zł rocznie.

W waszym programie wyborczym był m.in. fragment „Państwo budujące mieszkania”. Po które z proponowanych przez was wtedy można by sięgnąć dziś?”

Po wszystkie. Naprawdę. Nic tylko wcielać w życie. Proszę spojrzeć w program, który jest na naszej stronie.

„Mieszkanie plus”: dwie pieczenie na jednym ogniu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij