Kraj

Jutro Tęczowy Piątek! Oto 6 sposobów na świętowanie (nie tylko online)

Rok 2020 zafundował polskiemu społeczeństwu przyspieszony kurs wiedzy o społeczności LGBT. Czas na kolejną lekcję, czyli Tęczowy Piątek! Przypadające w tym roku 30 października święto akceptacji wyjdzie poza szkolne mury m.in. za sprawą wirtualnej lekcji Nauczyciela Roku 2018 Przemka Staronia i konta KPH na platformie edukacyjnej Brainly. Świętować może każdy i wszędzie. Jak? Sprawdźcie sami!

Po pięciu latach od pierwszej edycji Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wydarzenie wspierające młodzież LGBT w Polsce odbędzie się w ostatni piątek października. O tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek w tym roku, zdecyduje sama młodzież. Dołączyć będą mogli wszyscy ci, którzy chcą okazać wsparcie młodym osobom LGBT.

– Nastolatki LGBT potrzebują nas jeszcze bardziej niż dotychczas. Dlatego w tym roku tak ważne jest, by Tęczowy Piątek wyszedł poza szkolne mury. Czas, by dorośli zabrali głos i powiedzieli młodzieży LGBT, że jest OK! – zachęca do świętowania dyrektor KPH Slava Melnyk.

Fakty, które musisz poznać przed Tęczowym Piątkiem

Tęczowy Piątek to święto, które w życiu dorastającego nastolatka może zmienić bardzo wiele. Jak wynika z badań, aż 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a blisko połowa zmaga się z objawami depresji.

Młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe regularnie dotyka przemoc motywowana homo- i transfobią, do której w 26 proc. przypadków dochodzi w szkole. Młodzież LGBT wytchnienia nie zaznaje nawet w domu – wśród nastolatków, które o swojej orientacji psychoseksulanej lub tożsamości płciowej powiedziały rodzicom, jedynie 25 proc. spotkało się z akceptacją ze strony matek i tylko 12 proc. z akceptacją ojców.

Margot: Niech granice wytyczają osoby krzywdzone, nie rząd czy opinia publiczna

Negatywny wpływ na młodzież LGBT ma dodatkowo pandemia. Jak wskazują tegoroczne badania, aż 80 proc. nastolatków LGBT twierdzi, że izolacja w sposób negatywny wpłynęła na ich dobrostan psychiczny, a 1/4 bała się uczestniczyć w zajęciach online z obawy przed homofobicznymi rówieśnikami.

– Homofobia jest siłą realnie zagrażającą zdrowiu wielu młodych osób, ale osłabia ją każdy akt wsparcia i solidarności. Udział w Tęczowym Piątku to wyciągnięcie przyjaznej dłoni jako znaku, że chcę świata, w którym razem jesteśmy bezpieczni. To życzliwość, która ratuje życie – stwierdza Barbara Baran, psycholożka Fundacji SEXEDpl.

Ani się z nią nie rodzisz, ani jej nie wybierasz. Co nauka mówi o orientacji seksualnej?

Zranieni – ranią, skrzywdzeni – krzywdzą. Wirtualna lekcja Przemka Staronia

W tym roku Kampania Przeciw Homofobii postawiła na edukację, zapraszając do współpracy Przemka Staronia. Nauczyciel Roku 2018 z okazji Tęczowego Piątku przeprowadzi 30 października o godz. 12.00 wirtualną lekcję Zranieni – ranią, skrzywdzeni – krzywdzą. Jak nie dać się dyskryminacji.

Podczas trwających 45 minut zajęć wszyscy chętni dowiedzą się m.in., czym jest dyskryminacja, skąd się bierze, jakie są jej przejawy i jakie może mieć konsekwencje, jak skutecznie reagować, gdy obserwuje się dyskryminację, jakie są sposoby, by sobie z nią radzić, i gdzie szukać pomocy.

– Najważniejsze jest, cokolwiek by się działo, aby oświetlać się światłem rzetelnej wiedzy i bycia ze sobą. Bądźmy więc ze sobą już w piątek, 30 października o godz. 12.00. Zapraszam was serdecznie na moją lekcję online w ramach Tęczowego Piątku. Bądźcie. Bądźmy tam razem – zaprasza do udziału w zajęciach Przemek Staroń.

Lekcja będzie emitowana na żywo równolegle na Facebooku Przemka Staronia, Facebooku i YouTubie Kampanii Przeciw Homofobii oraz na Brainly.pl, platformie edukacyjnej, na której przy okazji Tęczowego Piątku uruchomione zostanie konto KPH, które udzielać będzie eksperckich odpowiedzi dotyczących społeczności LGBT.

– Obserwujemy duże zainteresowanie tematami równościowymi na Brainly. Uczniowie, a także ich rodzice, pytają m.in. o kwestie prawne związane z różnorodnością płciową w Polsce, ich uwarunkowania biologiczne oraz historyczne pochodzenie ruchu na rzecz osób LGBT. Aby zagwarantować im odpowiedzi wysokiej jakości i zgodne z aktualną wiedzą naukową, nawiązaliśmy współpracę z KPH. Od dzisiaj eksperci organizacji będą obecni na naszej platformie, a ich wiedza na tematy równościowe dostępna będzie dla całej społeczności Brainly w Polsce – komentuje Michał Gwiazdowski, general manager na rynki Polski, Rosji i Rumunii w Brainly.

6 sposobów na świętowanie Tęczowego Piątku

Udział w wirtualnej lekcji Przemka Staronia i wizyta na platformie edukacyjnej Brainly.pl to punkty obowiązkowe dla świętującej Tęczowy Piątek społeczności szkolnej.

Co poza tym warto zrobić, żeby okazać młodzieży LGBT wsparcie? Można założyć coś tęczowego, np. przypinkę, torbę lub skarpetki, użyć nakładki #TęczowyPiątek2020 na zdjęcie profilowe na Facebooku, umieścić tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek, wywiesić w oknie lub na balkonie tęczową flagę, zrobić jej zdjęcie i wrzucić na Instagram (koniecznie z hasztagiem #TęczowyPiątek) lub wydrukować plakat ze strony teczowypiatek.pl i powiesić go w widocznym miejscu. Można też po prostu zadzwonić do młodej osoby LGBT, którą się zna, by powiedzieć jej, że może na ciebie liczyć.

– Polska w ciągu ostatnich lat stała się miejscem wrogim osobom LGBT+, gdzie na każdym kroku wmawia się nam, że nie pasujemy, że jesteśmy „wybrykami natury” i przyczyną wszelkich problemów tego kraju. Dlatego tak ważne są dla nas małe rzeczy, takie jak tęczowa przypinka na plecaku, flaga zawieszona w oknie czy naklejka „Tu jesteście u siebie” na szybie restauracji. Takie małe rzeczy dają nam siłę na walkę ze smutną codziennością, pokazują nam, że jest jednak światełko na końcu tego tunelu – mówi Max Świrski, tegoroczny maturzysta.

Dowiedz się więcej: 

Facebook: www.facebook.com/lgbt.kph
Instagram: www.instagram.com/kph_official/
Twitter: https://twitter.com/KPH_official
YouTube: https://www.youtube.com/user/filmyKPH

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij