Kaja Puto

7 doskonałych internetowych inicjatyw na czas epidemii

W czasach koronawirusa polskie społeczeństwo świetnie się organizuje. Choć na ulicach pusto, w internecie mnożą się przeróżne inicjatywy pomocy i wsparcia. I robią to szybciej niż koronawirus. Można zaangażować się zarówno lokalnie – np. na terenie swojej dzielnicy czy klatki w bloku – jak i online. W co na przykład?

1. Widzialna ręka

To grupa-matka, ale powstają też lokalne odłamy w poszczególnych miastach (jak również skierowane do zamieszkujących Polskę obcokrajowców). Można tam zaoferować lub poprosić o wszelką pomoc i poradę związaną z epidemią koronawirusa. Chciałbyś, żeby ktoś kupił twojej babci leki, możesz zaoferować cudzym bąbelkom angielski na skajpie, szukasz na jutubie lekcji jogi, nie wiesz, jak wrócić do Polski, a może mógłbyś nauczyć innych robić na drutach – możesz tam poprosić i zaoferować wszystko, tylko odpowiednio otaguj.

Podobne ogłoszenia można znaleźć na fejsbukowych grupach dzielnicowych, miejskich i wiejskich.

2. Nieferie

Dwa popularne blogi, Crazy Nauka i Juniorowo, podpowiadają, jak pożytecznie spędzić czas z bąbelkiem w domu.

Koronawirus: Edukacja w chaosie

Narzędzia edukacyjne dla rodziców oferuje też serwis Otwarte zasoby. A jak bąbelkowi się już znudzi nauka, niech wejdzie na grupę Dobranocka. Reporterka Agata Romaniuk codziennie o godzinie 19.00 opowiada bajki. „Na żywo. Na życzenie. O czym chcecie. Dla małych i większych” – jak informuje nas autorka inicjatywy. Dodatkowa atrakcja: widzowie mogą wystąpić w bajkach jako postaci i podrzucać pomysły na fabułę. Kto da więcej?

3. Polskie krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia

W polskich szpitalach szybko zaczęło brakować wszystkiego. Pracownicy medyczni narażają swoje zdrowie, a nierzadko i życie – a przypominam, że ich dzieci również nie chodzą do szkoły. Polskie krawcowe zorganizowały się, by szyć deficytowe maseczki – oczywiście w konsultacji ze szpitalami. Inna inicjatywa tego typu to Maski dla szpitali czy przekształcenie szwalni w Bolesławcu w „fabrykę” kombinezonów. Maski szyją również uchodźczynie z Czeczenii, które piszą: „Kiedyś same potrzebowałyśmy pomocy w odnalezieniu swojego miejsca w Polsce, teraz chcemy być przydatne w trudnym dla wszystkich czasie”. Możesz im w tym pomóc.

7 prostych porad, jak przetrwać czasy koronawirusa

4. Pies w koronie

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o pieski. Jesteś w grupie ryzyka: masz obniżoną odporność lub jesteś w podeszłym wieku? Masz kogoś takiego w rodzinie lub wśród znajomych? Zostałeś skierowany na przymusową kwarantannę? A może jesteś młody, zdrowy, lubisz psy lub i tak musisz wychodzić ze swoim? Grupa służy parowaniu piesków z ich tymczasowymi wyprowadzaczami. Sądząc po komentarzach, skutecznie. Z kolei warszawski psi hostel Tosiakowa chata proponuje nieodpłatną gościnę dla psów na czas kwarantanny.

5. Wzywamy posiłki

Znowu pomoc dla lekarzy: tym razem żywieniowa. Jak się domyślacie, lekarze czy pielęgniarki nie mają czasu ogarnąć sobie lunchu, więc liczne lokale gastronomiczne w całej Polsce mimo trudnej sytuacji finansowej postanowiły im pomóc.

Koronawirus obala mity indywidualizmu

Z góry przepraszam, że nie jestem w stanie wymienić wszystkich: robią to m.in. szkoła gotowania Little Chef, restauracja Diabelski Młyn w Koronowie, krakowskie CurryUp, warszawska pizzeria 105, Youmiko Vegan Sushi czy Mały Belgrad. Wzywamy Posiłki chce skoordynować te starania i potrzebuje wolontariuszy – nie tylko kucharzy! Jest jeszcze inna podobna inicjatywa: Posiłek dla lekarza, która zdążyła już zarejestrować zrzutkę.

6. OZZ Inicjatywa Pracownicza

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza to nie jest nowa inicjatywa, ale w związku z epidemią podjęła się piekielnie ważnego zadania: informowania pracowników i pracownic o przysługujących im prawach. Porady skierowane są również do osób zatrudnionych na umowach śmieciowych oraz wypchniętych na samozatrudnienie, które znalazły się obecnie w najgorszym możliwym położeniu, a którymi nie interesuje się rząd. Według danych GUS w Polsce takich pracowników w 2018 roku było odpowiednio 1,3 i 1,3 miliona – łącznie 2,6 milionów.

Koronawirus i przedsiębiorcy: jak trwoga, to do państwa

7. Kultura w kwarantannie

Cierpisz, bo nie możesz pójść na koncert czy do teatru? Mnóstwo wydarzeń odbywa się teraz online, a informacje o nich możesz znaleźć na grupie Kultura w kwarantannie – to niby nie to samo, ale zawsze lepsze coś niż nic. Oprócz streamingów zamieszczane posty oferują wirtualne spacery, wizyty w muzeach czy warsztaty. I pocieszające filmiki z całego zakażonego świata.

Na streamingowe imprezy zaprasza ponadto krakowski Bal – to forma wsparcia dla lokalnych DJ-ów, ale i pożegnanie z klubokawiarnią, bo jej siedzibę, jak to w Krakowie, wykupił pan inwestor i fakt ten najwyraźniej oznacza koniec Balu. Ponadto poręczny kalendarz wydarzeń zebrała na swoim wallu Marta Szadowiak. Można szukać też pod hashtagiem #kulturawczasachpandemii. A jeśli masz czas na czytanie – Wydawnictwo Krytyki Politycznej ogłosiło właśnie promocję na ebooki i audiobooki.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kaja Puto
Kaja Puto
Reportażystka, felietonistka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.
Zamknij