Kraj

Bagna w końcu zostały wzięte na poważnie

Po raz pierwszy w Polsce przyroda dostała tak wysokie miejsce w politycznej agendzie, łącznie z rzeczywistą współpracą kilku kluczowych ministerstw, w tym Ministerstwa Finansów. Istnieje już opracowana strategia ochrony i odtwarzania mokradeł, jest więc na czym pracować.

Nowy rząd bardzo poważnie podszedł do punktu 9. umowy koalicyjnej, w którym zapisano wdrożenie programu odnowy bagien i torfowisk. W Światowy Dzień Mokradeł (2 lutego) Centrum Ochrony Mokradeł, we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Współpracy i Dialogu UW, zorganizowało naradę pod hasłem Ochrona i odnowa mokradeł: jak to zrobić w Polsce?

Petryczkiewicz: O co chodzi z bagnami i torfowiskami w umowie koalicyjnej?

Decydenci oraz eksperci związani z obszarami wodno-błotnymi mieli okazję omówić najważniejsze wyzwania w zakresie ochrony tych ekosystemów. W spotkaniu wzięli udział m.in. Paulina Hennig-Kloska (ministra klimatu i środowiska), Andrzej Domański (minister finansów), oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, PGW Wody Polskie, a także organizacji pozarządowych i instytutów naukowych, w tym Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Należy podkreślić, że nigdy dotąd mokradła i torfowiska nie znalazły się tak wysoko na politycznej agendzie. Narada odbyła się przy drzwiach zamkniętych, ale tuż po jej zakończeniu miałem okazję rozmawiać z osobami eksperckimi oraz przedstawicielami i przedstawicielkami NGO-sów, które i którzy brali w niej udział. Pomimo embargo informacyjnego widać i czuć było – co nie jest częste – wysoki poziom optymizmu. Organizatorzy opublikowali także wspólny komunikat.

– Strategię ochrony mokradeł trzeba zaktualizować, trzeba ją wdrożyć, trzeba znaleźć na to pieniądze Zadanie przechodzenia od planów do realizacji będzie spoczywało na barkach wiceministra Mikołaja Dorożały – powiedziała podczas narady naukowej Hennig-Kloska, minister.

Gzyra: Godność w bagnie

Ogromne znaczenie miał udział w naradzie Andrzeja Domańskiego. Padły ważkie słowa, jakże inne od tych, które słyszeliśmy od przedstawicieli poprzedniej ekipy. „Człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu, zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie dla gospodarki, a torfowiska są najskuteczniejszym magazynem węgla. Te trzy fakty pokazują, że ochrona i odtwarzanie mokradeł jest priorytetem. Program odnowy torfowisk musi też uwzględnić interesy polskich rolników, musi mieć akceptację społeczną” – powiedział minister.

O bagnach i torfowiskach pisałem na łamach Krytyki Politycznej wiele razy. Są one najskuteczniejszym w przyrodzie pochłaniaczem dwutlenku węgla, rezerwuarem wody, a także ostoją dla ginących gatunków. W wyniku ich osuszania emitowana jest ilość ekwiwalentu CO2 równa tej, którą „produkuje” Elektrownia Bełchatów. Dlatego ochrona bagien oraz przywrócenie wysokiego uwodnienia osuszonym torfowiskom to priorytety nowoczesnej polityki klimatycznej, przyrodniczej i rolniczej. Na osuszanych niegdyś polskich torfowiskach powstawały najczęściej grunty rolne, które wraz z upływem czasu i murszeniem torfu tracą na produktywności. Pozostają w gestii rolników, więc trudno myśleć i mówić o ochronie torfowisk, bagien i ich odtwarzaniu bez zaangażowania sektora rolniczego.

Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że udział rolników w programach ochrony mokradeł musi być dobrowolny, a rozwiązania muszą spotkać się z akceptacją środowiska.

Jak kraj błota i bagien stracił 85 proc. najcenniejszych wodnych ekosystemów

Ostatnie osiem lat nauczyło społeczeństwo, a szczególnie aktywistów, nieufności  do instytucji rządowych. Niedawne zamieszanie wokół lasów także nie ułatwia budowania klimatu zaufania. Dlaczego więc uważam, że tym razem będzie inaczej, że mamy do czynienia z realną zmianą?

Otóż po raz pierwszy w Polsce przyroda dostała tak wysokie miejsce w politycznej agendzie, łącznie z rzeczywistą współpracą kilku kluczowych ministerstw, w tym Ministerstwa Finansów. Istnieje już opracowana strategia ochrony i odtwarzania mokradeł, jest więc na czym pracować. Dokument został schowany do szuflady przez PiS – teraz ma zostać odświeżony i wdrożony.

Dodam, że żaden dotychczasowy rząd nie mówił otwarcie o potrzebie adaptacji do zmiany klimatu. A jak podkreślił na zakończenie konferencji jej inicjator, prof. Wiktor Kotowski – to nie kwestia tego, czy uda nam się to w określonym czasie, ale tego, ile zdążymy zrobić, zanim zmiany klimatu dotkną polskie ekosystemy w sposób nieodwracalny.

Całe obchody Światowych Dni Mokradeł 2024 przebiegały pod hasłem Ludzie i Mokradła: splecione losy. Ochrona podmokłych ekosystemów to nie tylko utopione tam grube pieniądze, ale przede wszystkim kluczowy element naszej strategii przetrwania. W końcu to z bagien wyszliśmy i wciąż mamy gdzie wracać. Jeszcze.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Daniel Petryczkiewicz
Daniel Petryczkiewicz
Fotograf, bloger, aktywista
Fotograf, bloger, aktywista, pasjonat rzeczy małych, dzikich i lokalnych. Absolwent pierwszego rocznika Szkoły Ekopoetyki Julii Fiedorczuk i Filipa Springera przy Instytucie Reportażu w Warszawie. Laureat nagrody publiczności za projekt społeczny roku 2019 w plebiscycie portalu Ulica Ekologiczna. Inicjator spotkania twórczo-aktywistyczno-poetyckiego „Święto Wody” w Konstancinie-Jeziornej. Publikuje teksty i fotoreportaże o tematyce ekologicznej.
Zamknij