Podcasty

Dyplom, rasa i klasa, czyli jak głosuje Ameryka

Po przybliżeniu motywacji wyborczych Francuzów Michał Sutowski sprawdza, na czym według najważniejszego współczesnego ekonomisty polega specyfika systemu amerykańskiego.

Na demokratów w USA głosuje wyraźna mniejszość białych, spora większość Latynosów i przytłaczająca wiekszość czarnych. Dlaczego partia właścicieli niewolników stała się partią potomków… niewolników? Czy amerykańskie różnice wyborcze dają się wytłumaczyć rasizmem i czy możliwy jest sojusz elit wykształcenia i elit majątku? A może to wszystko jedna banda, która wkrótce utworzy wspólną partię? Odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs. 

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs

Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie?

O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej.

Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Lewackie lektury na wiosnę

czytaj także

Polska nie stanie się bardziej ekologiczna poprzez represje i wymuszoną ascezę

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij