Kraj

Wyrok w sprawie „neonazistów z Młodzieży Wszechpolskiej”

To dobra wiadomość, że można nazywać zło złem – pisze Tomasz Piątek.

Proszę państwa, w jednym z felietonów użyłem sformułowania „neonaziści z Młodzieży Wszechpolskiej”. Młodzież Wszechpolska poczuła się znieważona tym określeniem i wytoczyła mi sprawę (uwaga: karną, a nie cywilną) o zniesławienie. Sąd w Warszawie umorzył sprawę, o czym bardzo zabawnie napisał Jaś Kapela. Młodzież Wszechpolska zaskarżyła postanowienie sądu i wystąpiła o ponowne rozpatrzenie sprawy. 9 maja sąd drugiej instancji definitywnie to zaskarżenie oddalił.

To dobra wiadomość – i, jak sądzę, dobra nie tylko dla mnie. Dobra dla Polski.

To dobra wiadomość, że są jeszcze sądy w naszym kraju, które sądzą sprawiedliwie – mimo że minister sprawiedliwości (na szczęście już były) publicznie ogłasza, że woli neofaszystów od socjaldemokratów.

To dobra wiadomość, że można nazywać zło złem, a „judeosceptycyzm”, brunatne koszule, płonące swastyki, nawoływanie do zamykania homoseksualistów w obozach i wieszania „lewaków” – neonazizmem.

Oczywiście trudno liczyć na to, że Młodzież Wszechpolska pogodzi się z tym katastrofalnym dla niej wyrokiem. Zapewne będzie próbować jakiejś rozpaczliwej kontrakcji, jeśli nie prawnej, to propagandowej – a może jeszcze innej, osadzonej w bogatej tradycji faszyzmu i nazizmu. W takim razie, jeśli tajemniczo spalę się jak Reichstag, będziecie wiedzieć, kto to zrobił. 
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Tomasz Piątek
Tomasz Piątek
Pisarz, felietonista
Pisarz, felietonista. Ukończył lingwistykę na Universita’ degli Studi di Milano. Pracował w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji. Publikował w miesięczniku „Film” i w „Życiu Warszawy”. Autor wielu powieści. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jego książka "Antypapież" (2011) i "Podręcznik dla klasy pierwszej" (2011).
Zamknij