26 maja w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej odbędzie się pierwsze w Polsce spotkanie z absolutną legendą współczesnej ekonomii, Thomasem Pikettym. Zorganizowaliśmy je w ramach obchodów 20-lecia Krytyki Politycznej, a rozmowę poprowadzi Sławomir Sierakowski.
We wstępie do Kapitału i ideologii, nowej książki Thomasa Piketty’ego, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, autor pisze, że w stosunku do poprzednich głośnych publikacji ta wyróżnia się mniejszym zachodocentryzmem i gruntowniejszym przebadaniem ewolucji ideologii nierównościowych. Nowe badania Piketty poparł także licznymi źródłami historycznymi i podatkowymi, których wcześniej liczne rządy nie chciały odtajnić. Zatem jeśli nie znacie wcześniejszych książek jednego z najważniejszych współczesnych ekonomistów i badaczy społecznych, to ta najnowsza będzie idealnym i pogłębionym wprowadzeniem do jego myśli i historii nierówności.
Jeśli jednak znacie Kapitał w XXI wieku lub obawiacie się, że w najbliższym czasie nie znajdziecie czasu na lekturę 1200 stron tekstu (choć jak twierdzą ci, którzy już przeczytali Kapitał i ideologię, Piketty pisze przystępniej niż kiedykolwiek), pomocą, ściągawką lub zachętą może być dla was naprawdę krótki kurs na temat nowej książki, przygotowany przez Michała Sutowskiego.
W sześciu dotychczasowych odcinkach podcastowego serialu znajdziecie przystępne omówienie kilku wątków poruszonych w książce, takich jak wpływ systemu edukacji na wybory Francuzów czy przyczyny odpływu białego elektoratu od amerykańskiej Partii Demokratycznej, uzupełnione rozmowami z Przemysławem Wielgoszem, drem Pawłem Bukowskim i prof. Kacprem Pobłockim. Posłuchajcie ich przed zaplanowaną na 26 maja 2022 debatą w warszawskiej świetlicy KP przy Jasnej 10, w której Piketty porozmawia ze Sławomirem Sierakowskim o tym, jak jego pracę można wykorzystać w kontekście wojny w Ukrainie. I wyczekujcie finałowych odcinków, bo jest na co czekać.
Odcinek 1
Rządy pracowników w fabryce? A może lepszy rząd, co kupi fabrykę? Czemu amerykańska szkoła była równiejsza niż europejska (ale już nie jest)? I jak zjednoczona Europa zaszkodziła socjaldemokracji?
Odcinek 2
O paradoksach społeczeństw komunistycznych i postkomunistycznych opowiada dr Paweł Bukowski, ekonomista z London School of Economics i badacz nierówności w naszym regionie, współtwórca środowiska Dobrobyt na pokolenia.
Odcinek 3
Czy wracamy do nierówności znanych z XIX wieku? Czy elitarne szkoły pomagają powściągnąć rozpasaną demokrację? Czy znajomości i „plecy” to polska specyfika? I dlaczego raje podatkowe służą temu samemu, czemu cenzus majątkowy 150 lat temu – Michał Sutowski opowiada w rozmowie z prof. Kacprem Pobłockim.
Odcinek 4
Dlaczego wnuki z dyplomem wybierają tę samą opcję polityczną co dziadkowie – ale z zupełnie innych powodów? Czy szkoła za darmo dla każdego zmniejsza nierówności i czemu nie we Francji? I czy blok wyborczy złożony z wykształciuchów i bogatych może wygrać z całą resztą społeczeństwa (i jak długo)?
Odcinek 5
Na demokratów w USA głosuje wyraźna mniejszość białych, spora większość Latynosów i przytłaczająca większość czarnych. Dlaczego partia właścicieli niewolników stała się partią potomków… niewolników? Czy amerykańskie różnice wyborcze dają się wytłumaczyć rasizmem i czy możliwy jest sojusz elit wykształcenia i elit majątku? A może to wszystko jedna banda, która wkrótce utworzy wspólną partię?
Odcinek 6
Z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique” Michał Sutowski rozmawia o tym, czy socjalny federalizm europejski to dobra i wiarygodna odpowiedź na prawicową politykę tożsamości; czy oferta socjalna „natywistów społecznych” to tylko fasada, za którą czai się stara, probiznesowa prawica; wreszcie – gdzie znaleźć polityczną siłę dla intelektualnej racji Thomasa Piketty’ego.
*
26 maja w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej odbędzie się pierwsze w Polsce spotkanie z Thomasem Pikettym. Rozmowę poprowadzi Sławomir Sierakowski. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!