Gospodarka, Podcasty, Weekend

Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs

26 maja w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej odbędzie się pierwsze w Polsce spotkanie z absolutną legendą współczesnej ekonomii, Thomasem Pikettym. Zorganizowaliśmy je w ramach obchodów 20-lecia Krytyki Politycznej, a rozmowę poprowadzi Sławomir Sierakowski.

We wstępie do Kapitału i ideologii, nowej książki Thomasa Piketty’ego, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, autor pisze, że w stosunku do poprzednich głośnych publikacji ta wyróżnia się mniejszym zachodocentryzmem i gruntowniejszym przebadaniem ewolucji ideologii nierównościowych. Nowe badania Piketty poparł także licznymi źródłami historycznymi i podatkowymi, których wcześniej liczne rządy nie chciały odtajnić. Zatem jeśli nie znacie wcześniejszych książek jednego z najważniejszych współczesnych ekonomistów i badaczy społecznych, to ta najnowsza będzie idealnym i pogłębionym wprowadzeniem do jego myśli i historii nierówności.

Jeśli jednak znacie Kapitał w XXI wieku lub obawiacie się, że w najbliższym czasie nie znajdziecie czasu na lekturę 1200 stron tekstu (choć jak twierdzą ci, którzy już przeczytali Kapitał i ideologię, Piketty pisze przystępniej niż kiedykolwiek), pomocą, ściągawką lub zachętą może być dla was naprawdę krótki kurs na temat nowej książki, przygotowany przez Michała Sutowskiego.

W sześciu dotychczasowych odcinkach podcastowego serialu znajdziecie przystępne omówienie kilku wątków poruszonych w książce, takich jak wpływ systemu edukacji na wybory Francuzów czy przyczyny odpływu białego elektoratu od amerykańskiej Partii Demokratycznej, uzupełnione rozmowami z Przemysławem Wielgoszem, drem Pawłem Bukowskim i prof. Kacprem Pobłockim. Posłuchajcie ich przed zaplanowaną na 26 maja 2022 debatą w warszawskiej świetlicy KP przy Jasnej 10, w której Piketty porozmawia ze Sławomirem Sierakowskim o tym, jak jego pracę można wykorzystać w kontekście wojny w Ukrainie. I wyczekujcie finałowych odcinków, bo jest na co czekać.

Odcinek 1

Rządy pracowników w fabryce? A może lepszy rząd, co kupi fabrykę? Czemu amerykańska szkoła była równiejsza niż europejska (ale już nie jest)? I jak zjednoczona Europa zaszkodziła socjaldemokracji?

Odcinek 2

O paradoksach społeczeństw komunistycznych i postkomunistycznych opowiada dr Paweł Bukowski, ekonomista z London School of Economics i badacz nierówności w naszym regionie, współtwórca środowiska Dobrobyt na pokolenia.

Odcinek 3

Czy wracamy do nierówności znanych z XIX wieku? Czy elitarne szkoły pomagają powściągnąć rozpasaną demokrację? Czy znajomości i „plecy” to polska specyfika? I dlaczego raje podatkowe służą temu samemu, czemu cenzus majątkowy 150 lat temu – Michał Sutowski opowiada w rozmowie z prof. Kacprem Pobłockim.

Odcinek 4

Dlaczego wnuki z dyplomem wybierają tę samą opcję polityczną co dziadkowie – ale z zupełnie innych powodów? Czy szkoła za darmo dla każdego zmniejsza nierówności i czemu nie we Francji? I czy blok wyborczy złożony z wykształciuchów i bogatych może wygrać z całą resztą społeczeństwa (i jak długo)?

Odcinek 5

Na demokratów w USA głosuje wyraźna mniejszość białych, spora większość Latynosów i przytłaczająca większość czarnych. Dlaczego partia właścicieli niewolników stała się partią potomków… niewolników? Czy amerykańskie różnice wyborcze dają się wytłumaczyć rasizmem i czy możliwy jest sojusz elit wykształcenia i elit majątku? A może to wszystko jedna banda, która wkrótce utworzy wspólną partię?

Odcinek 6

Z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique” Michał Sutowski rozmawia o tym, czy socjalny federalizm europejski to dobra i wiarygodna odpowiedź na prawicową politykę tożsamości; czy oferta socjalna „natywistów społecznych” to tylko fasada, za którą czai się stara, probiznesowa prawica; wreszcie – gdzie znaleźć polityczną siłę dla intelektualnej racji Thomasa Piketty’ego.

*
26 maja w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej odbędzie się pierwsze w Polsce spotkanie z Thomasem Pikettym. Rozmowę poprowadzi Sławomir Sierakowski. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij