Newsletter KP

Cisza przed burzą? Zdaje się, że już po ciszy [Newsletter KP]

Kaja Puto. Fot. Jakub Szafrański

Być może cisza przed burzą skończyła się dziś w nocy, razem z przegłosowaniem zakazu hodowli zwierząt na futra. Być może za moment zobaczymy nowe rozdanie. Tymczasem o tym, czym zajmowaliśmy się w mijającym tygodniu, pisze Kaja Puto.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już wczoraj. W tym tygodniu newsletter przygotowała Kaja Puto. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

Protesty w Białorusi nie słabną, na Lesbos spłonął niesławny obóz Moria, a do Brukseli wróciły przepychanki w sprawie brexitu. W Polsce jakoś spokojniej, sezon ogórkowy nie dobiegł jeszcze, zdaje się, końca, skoro media żyją ciężkimi tornistrami, fekaliami w Wiśle i kłótniami na warszawskich dancefloorach („brzmi jak absurdalnie niestosowny warszawocentryzm, ale niech ci będzie”). To zapewne cisza przed burzą – co obstawiacie, jaki temat tej jesieni wywoła polsko-polską wojnę?

Media o fekaliach, a tymczasem na Nowogrodzkiej toczą się negocjacje o kształcie nowego rządu. Solidarna Polska mocno zaszła prezesowi za skórę, skoro do mediów wypuszczono informacje o propozycjach koalicji dla PSL. Co z tego będzie – wróży Galopujący Major.

Koalicja PiS i PSL? To może być game over dla demokratycznej opozycji w Polsce

Swoją kadencję skończył właśnie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Funkcję pełnić będzie do powołania na to stanowisko nowej osoby. Michał Sutowski wraz ze swoim rozmówcą omawiają polskie status quo: co z tą polaryzacją, co z samorządami, co ze społeczeństwem obywatelskim? Wyszła z tego wcale optymistyczna lektura.

Bodnar: Staliśmy się bardziej egalitarnym społeczeństwem

PiS zaproponował „piątkę dla zwierząt” – w tym m.in. likwidację branży futerkowej. We wtorek PO zapowiedziała, że nie zaakceptuje ustawy w obecnym kształcie. Wątpliwości liberałów wzbudza m.in. fakt utraty miejsc pracy w tym sektorze. Jednak jego waga dla rynku pracy, bilans handlowy i finanse publiczne są śladowe – dowodzi Piotr Wójcik.

Mała, schyłkowa branża

Pożar obozu Moria postawił bez dachu – czy też raczej bez namiotu – nad głową 13 tysięcy uchodźców uwięzionych na greckiej wyspie Lesbos. Ta tragedia to okazja, by zwrócić uwagę mediów i społeczności międzynarodowej. Ale jak na razie pomoc w relokacji uchodźców zaproponowały tylko Niemcy. A jak wygląda sytuacja na miejscu – raportuje Marta Burza.

Kolejna prowizorka, która przetrwa lata? Nowy obóz dla uchodźców na Lesbos

Amerykańska kampania prezydencka nabiera rozpędu – a raczej rozpędu nabiera czołowy dostawca amerykańskich fake newsów, prezydent Donald Trump. W swoich ostatnich wystąpieniach zdążył już zachęcać swoich wyborców do oszustw wyborczych, obrazić czarnych, ale i… amerykańskich żołnierzy. Komentarz Jana Smoleńskiego.

Prezydent USA namawia do oszustwa wyborczego

Krytyka Polityczna inauguruje program wsparcia grup nieformalnych, organizacji pozarządowych i ruchów społecznych adresowany do młodych działaczy i działaczek z Warszawy i okolic, aktywnych w obszarach przestrzegania praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji i nierównościom społecznym, ochrony środowiska i w innych obszarach przyczyniających się do podniesienia dobrostanu społecznego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak tworzyć i prowadzić organizację, angażować społeczności, komunikować działania, pozyskiwać fundusze, realizować kampanię społeczną czy projekt; jeśli chcesz uczestniczyć w dyskusjach o kluczowych problemach świata współczesnego z obszaru polityki, spraw społecznych, kultury, gospodarki, ekologii i praw człowieka; jeśli interesuje cię wymiana doświadczeń z aktywnymi osobami z innych części Polski, z Europy i USA, koniecznie zapoznaj się z ogłoszeniem naboru do programu Generation Change.

Jasna 10 | GENERATION CHANGE

*
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kaja Puto
Kaja Puto
Reportażystka, felietonistka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.
Zamknij