Newsletter KP

Wojny na razie nie będzie, ale lepiej i tak już było [Newsletter KP]

Rok 2020 rozpoczął się tak, że może być tylko gorzej: USA zabiły irańskiego generała Kasima Sulejmaniego, Iran omyłkowo zestrzelił ukraiński samolot, a potem skromnie się odwdzięczył Stanom, atakując puste amerykańskie bazy w Iraku. Nie wygląda jednak na to, żeby trzecia wojna światowa miała wybuchnąć w tym miesiącu. Choć nie bronią nas przed nią żadne pakty nuklearne − pisze Kaja Puto.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już w czwartek. W tym tygodniu newsletter przygotowała Kaja Puto. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*
Sytuację na Bliskim Wschodzie szczegółowo analizuje jedna z najwybitniejszych ekspertek w temacie: Patrycja Sasnal. W rozmowie z Michałem Sutowskim opowiada o tym, że po nieprzemyślanym ruchu Stanów Bliski Wschód może skonsolidować się w swoim antyamerykanizmie, a same Stany nie spodziewały się solidarnej reakcji UE. I o Rosji, i o Chinach, i o szansach, jakie stoją przed Europą – słowem, o wszystkim.

Sasnal: Amerykanie przestraszyli się tego, co zrobili [rozmowa]

Po zeszłorocznym sukcesie Europejskiej Partii Zielonych w wyborach do europarlamentu trwa ich dobra passa: austriaccy zieloni weszli do koalicji ze zwycięską chadecją. Austria to nie Niemcy – chadecja jest tam po środkowoeuropejsku prawicowa – więc na pierwszy rzut oka jest to sojusz egzotyczny. Czy europejscy zieloni nie są zbyt kompromisowi? Na to pytanie odpowiada Adam Ostolski Janowi Smoleńskiemu.

Ostolski: To nie zieloni poszli do centrum, to polityczne centrum przyszło do zielonych

W Unii trwa walka o klimat: po klęsce madryckiego szczytu COP25 politycy zabrali się za konkrety. Ustalono (tzn. wszystkie kraje poza Polską) Europejski Zielony Ład: kompleksowy projekt proekologicznych zmian w prawie. Czy zmiany są wystarczająco rewolucyjne, by uratować naszą planetę? Europosłanka Sylwia Spurek jest dość sceptyczna: to za mało. I opowiada na naszych łamach, czego w Europejskim Zielonym Ładzie brak.

Spurek: Czy Europejski Zielony Ład to naprawdę taki moment jak lądowanie na Księżycu?

Pewnie nie raz słyszeliście, że w Krakowie łatwo dostać kosę maczetą. W Mieście Królów kibole wożą się bowiem, jakby wciąż były lata 90. O mafijnej działalności „sharksów”, bojówki kiboli Wisły Kraków, napisał książkę dziennikarz Szymon Jadczak. W rozmowie z Joanną Wiśniowską opowiada najbardziej szokujące anegdoty. Krew, narkotyki i haracze, a do tego bierność policji.

Jak bandyci przejęli Wisłę Kraków

I znów wywiad Sutowskiego, jeszcze dłuższy niż zwykle. Ale musi być długi, bo Adriana Rozwadowska mówi w nim wszystko, co powinniśmy wiedzieć o polskim rynku pracy. Wybitna dziennikarka „Gazety Wyborczej” specjalizująca się w tym temacie opowiada Michałowi o śmieciówkach, samozatrudnieniu, korporacjach, platformach, związkach zawodowych, spółdzielniach, minimalnej stawce godzinowej i transferach społecznych. No i o tym, co #lewicamusi.

Rozwadowska: Wszyscy jesteśmy frajerami, póki prezes korporacji płaci 19% podatku

A na koniec nowość w naszym wydawnictwie: Przedwiośnie czy potop 2. Nowe krytyki postaw polskich Andrzeja Mencwela. Autor rekonstruuje historię sporów o polskość od początku XX wieku do dziś, rozpinając je na osi pomiędzy „krzepieniem serc” a „rozdrapywaniem ran”. Must read dla wszystkich, którzy zaczynają dzień od prasówki z cyklu „co z tą Polską”.

**
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Kaja Puto
Kaja Puto
Reportażystka, felietonistka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.
Zamknij