Newsletter KP

Wirus i jego koledzy

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już wczoraj. W tym tygodniu newsletter przygotowała Michał Sutowski. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*
Wirus krąży po Europie, ale restrykcje – umiarkowanie – łagodnieją. Po kilku tygodniach zamknięcia w domach, pracy w uciążliwych warunkach i lęku o przyszłość zaczynamy sobie przypominać, że COVID-19 to temat i problem niejedyny. Bo choć walka z pandemią wciąż najmocniej decyduje o naszym losie, nie znikają od tego problemy ochrony środowiska, coraz trudniej wyobrażalnej świeckości państwa czy kolejnych ekscesów państwowej władzy.

I tak, Jaś Kapela pisze o ministrze środowiska Michale Wosiu, który łączy wszystkie te kwestie naraz. Polityk – nominalnie – od ochrony przyrody, wspiera przekop Mierzei Wiślanej, „gospodarkę leśną” Lasów Państwowych, ułatwienia działalności górnictwa węglowego, a organizacjom ekologicznym insynuuje agenturalne powiązania i protestowanie za pieniądze. Planuje też stworzenie rejestru tych finansowanych z zagranicy, co żywo przypomina rozwiązania rosyjskie, stygmatyzujące liczne organizacje pozarządowe jako „agentów zagranicy”. Aha, to ten sam, co wcześniej stworzył w resorcie ministra Ziobry listę przestępców seksualnych.

Minister Grabieży Środowiska i Szkalowania Aktywistów

O innym fundamentaliście opowiadają z kolei rozmówcy Pauliny Januszewskiej – socjolożka Elżbieta Korolczuk i prawnicy, Maciej Pach i Łukasz Cora. Następca Kamila Zaradkiewicza na stanowisku p.o. I prezesa Sądu Najwyższego, czyli Aleksander Stępkowski z Ordo Iuris, to figura mniej może efektowna od poprzednika, lecz równie dla wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka w Polsce groźna. Dlaczego? A choćby dlatego, że „publicznie wspiera katolicki fundamentalizm, homofobię i brak równouprawnienia kobiet i mężczyzn nie tylko w ramach współpracy z Ordo Iuris, ale także jako wykładowca akademicki czy współtwórca kontrowersyjnych projektów ustaw”.

Z Ordo Iuris do Sądu Najwyższego. Fundamentaliści religijni przejmują sprawiedliwość w Polsce

Agata Diduszko-Zyglewska recenzuje z kolei drugi już film braci Sekielskich poświęcony pedofilii w Kościele. Zabawa w chowanego pokazuje mechanizmy systemowej ochrony sprawców i obojętność organów państwa na przestępstwa seksualne, jest przekonująca i wstrząsająca. Ale jest z tym filmem jeden problem: związani z Kościołem rozmówcy autorów ostro potępiają bliską im instytucję, jednak „w tym samym monologu suflują fundamentalistyczną kościelną taktykę przenoszenia odpowiedzialności ze sprawców i tych, którzy ich chronią, na osoby homoseksualne”. Pytanie brzmi zatem, czy taki „prezent na stulecie urodzin Jana Pawła II” faktycznie jest dla Episkopatu bardzo kłopotliwy.

Kościół sam się nie oczyści [o filmie „Zabawa w chowanego”]

Z pewnością kłopotliwa dla rządu okazała się też afera w radiowej Trójce – w tej sprawie poczuli się zmuszeni wypowiedzieć premier, dwóch wicepremierów i wpływowy europoseł PiS. A ja przy okazji przypominam, czym jest, a zwłaszcza było to radio przez kilka dekad, dlaczego nostalgia to potężna siła polityczna i czy „wychowani na Trójce” to siła postępu czy reakcji.

Ostatnie notowanie prezesa Kaczyńskiego?

Czasy koronawirusa to także dobrze znane problemy – tylko bardziej. W czasach pandemii rozkwitają teorie spiskowe, nowe warianty starych opowieści i historie zupełnie dotąd nie do pomyślenia. Co mają wspólnego Edyta Górniak z Leszkiem Możdżerem z jednej strony, a Bill Gates z drugiej, czy rosół z chorego nietoperza ugotowano w amerykańskim laboratorium i czy technologia 5G roznosi COVID-19 – dowiecie się z obszernego przeglądu mediów i teorii szalonych autorstwa Przemysława Witkowskiego. A także, komu to wszystko służy.

Koronawirus: Bill Gates, 5G i zapach gotującego się nietoperza

W temacie pandemicznym zaś, który – poza chińsko-amerykańską wymianą oskarżeń – najmocniej chyba rozgrzewa debatę na świecie, mamy dla was mocny głos eksperta skandynawisty. Paulina Siegień przepytuje znawcę Szwecji prof. Kazimierza Musiała w kwestii celowości, skuteczności, ale też wartości, jakie stoją za kontrowersyjną dla wielu polityką luźnych restrykcji. Wniosek jest prosty: szwedzkie państwo ciągle się uczy i potrafi korygować swoje błędy; czy ma rację, dowiemy się za rok lub dwa, z pewnością jednak nie ma intencji „spychania starców ze skały”.

Szwecja nie spycha starców ze skały

A jeśli dość macie czytania o koronawirusie – w tym tygodniu Wydawnictwo Krytyki Politycznej poleca stary, dobry antyklerykalizm. 40 procent rabatu na książki o tej tematyce, z okazji premiery filmu braci Sekielskich!

*
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij