Newsletter KP

Piękna pogoda, więc zepsujmy sobie humorki [Newsletter KP]

Obostrzenia są luzowane, więc wreszcie możemy nacieszyć się świeżym powietrzem. Epidemia wydaje się chwilowo opanowana, choć coraz silniej odczuwamy jej kiepskie ekonomiczne, polityczne i społeczne skutki. Będzie tylko gorzej? Nasi autorzy nie są co do tego zgodni.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już wczoraj. W tym tygodniu newsletter przygotowała Kaja Puto. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

Jak wiemy z historii dwudziestowiecznej Europy, pauperyzacja klasy średniej nie wróży niczego dobrego – wróży faszystowskie tendencje. Tak interpretować można też obecność skrajnej prawicy na Proteście Przedsiębiorców. „Średniacy sektora prywatnego” nie mają bowiem rezerw, które pozwolą przetrwać ich drobnym biznesom okres obostrzeń. Komentarz Jakuba Majmurka.

Majmurek: Protest przedsiębiorców albo pocztówka z przyszłości

Nie wróży też niczego dobrego stan wyjątkowy – ten formalnie i nieformalnie obowiązujący obecnie niemal na całym świecie. Wiele państw w imię obrony przed koronawirusem pozawieszało swoje porządki prawne. Ale już najgorzej, jeśli w imieniu suwerena wypowiada się skrajna prawica: zazwyczaj przeciwko nauce, ekspertom i zdrowemu rozsądkowi. Tak się zaczyna faszyzm – piszą Federico Finchelstein i Jason Stanley.

Trump, Modi, Bolsonaro: faszystowska polityka pandemiczna

czytaj także

Trump, Modi, Bolsonaro: faszystowska polityka pandemiczna

Federico Finchelstein, Jason Stanley

Są jednak tacy, którzy z epidemią wiążą dużo nadziei. To m.in. Adam Ostolski, socjolog, który wbrew pesymistycznym chórom uważa, że koronakryzys niekoniecznie musi skończyć się tragicznie dla praw pracowników, wolności przemieszczania się czy klimatu. I próbuje mnie przekonać, że kiedy zaufamy naukom przyrodniczym, wszystko będzie dobrze.

Ostolski: Spowolnienie, które jeszcze pół roku temu było niewyobrażalne, dzisiaj jest naszą rzeczywistością

W ubiegłym roku w Polsce zmarło ok. 600 Ukraińców. Transport zwłok na Ukrainę to dla rodziny ogromny wydatek, a w czasach pandemii graniczy z niemożliwością. Za to zawsze można zamówić sobie transmisję kremacji online. O pasjonujących kulisach działania międzynarodowej firmy pogrzebowej opowiada Olenie Babakowej Oleg Miliński.

Granice zamknięte dla umarłych

Kosmos na szczęście – chyba! – nie słyszał o koronawirusie. Słyszał za to o polskich naukowczyniach, które mogą pochwalić się coraz śmielszymi osiągnięciami: zarówno w biznesie związanym z lotami w kosmos i badaniami w kosmosie, jak i w astrofizyce. Z polskimi siłaczkami branży kosmicznej rozmawia Karolina Wasielewska.

Kosmos należy do Polek?

Pandemia to podobno dobry czas na przemyśliwanie swoich priorytetów – również w życiu zawodowym. Rośnie popyt na pracę fizyczną – w mniejszym stopniu umysłową – związaną z naszym przetrwaniem. Gorzej to wygląda w korpach, których istnienie zależy od hulającej globalizacji. Czy doszedłeś już do wniosku, że twoja praca nie daje światu nic sensownego? Jeśli jeszcze nie, koniecznie sięgnij po książkę Davida Graebera Praca bez sensu.

*
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kaja Puto
Kaja Puto
Reportażystka, felietonistka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.
Zamknij