Kraj

Polska drugim najbardziej homofobicznym krajem UE

Zobacz wyniki rankingu ILGA Europe.

Polska znalazła się na homofobicznym podium krajów UE zajmując przedostatnie miejsce w rankingu analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europe.– Jeżeli polski rząd przez najbliższe 12 miesięcy nie zrobi nic, aby polepszyć sytuację osób LGBTI, to za rok Polska uzyska tytuł homofobicznego lidera Unii Europejskiej – ostrzega Mirosława Makuchowska, kierowniczka Pionu Politycznego Kampanii Przeciw Homofobii.

Przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej i 18 punktów na 100 to tegoroczny wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA Europe – najważniejszym europejskim rankingu dotyczącym poziomu równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych) publikowanym co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (tzw. IDAHOT).

Polska przoduje… w homofobii

– Polska od 5 lat zajmuje coraz niższą pozycję w rankingu. Rok temu za nami były dwa kraje. Obecnie gorsza od Polski jest jedynie Łotwa, która z wynikiem 16 pkt zajęła ostatnie miejsce – stwierdza Slava Melnyk, kierownik Pionu Równe Traktowanie Kampanii Przeciw Homofobii.

– Za tak słaby wynik Polski odpowiedzialni są politycy, którzy przez ostatni rok byli bierni i nie zrobili nic, aby poprawić sytuację osób LGBTI żyjących w Polsce – komentuje wyniki rankingu ILGA Europe Mirosława Makuchowska i dodaje: – Jestem przekonana, że będzie miało to konsekwencje w zbliżających się wyborach, kiedy liczący 2 miliony osób elektorat LGBTI pójdzie do urn, a wraz z nimi ich rodziny i bliscy. Na ich głosy nie mają co liczyć ci, którzy w kwestii równouprawnienia nie robią nic.

Liderem rankingu, podobnie jak rok temu, jest katolicka Malta, która zdobyła 91 punktów na 100. Na podium znalazła się również Belgia z wynikiem 79 punktów, tuż za nią Norwegia z 78 punktami oraz Finlandia, Wielka Brytania i Francja – wszystkie otrzymały 73 punkty.

Polskę od równościowego lidera rankingu, czyli Malty, dzielą aż 73 punkty. To o wiele więcej, aniżeli w przypadku Azerbejdżanu, Armenii i Turcji, które stanęły na homofobicznym podium rankingu ILGA Europe zdobywając kolejno 5, 7 i 9 punktów.

Bliżej niż rok temu jest nam do Rosji. Od kraju, w którym obowiązuje prawo zakazujące „propagowania homoseksualizmu” różnimy się zaledwie 11 punktami. W tym roku Polskę wyprzedziła ponownie m.in. Ukraina, która poprawiła swój zeszłoroczny wynik o 2 punkty i ma ich obecnie 21. Lepszym wynikiem od Polski może pochwalić się również Bułgaria i Rumunia oraz Węgry.

– O wyniku Węgier należy pamiętać podczas kampanii wyborczej, kiedy PiS będzie po raz kolejny stawiał Polakom Węgry za wzór. Wówczas warto przypomnieć, że Węgry to kraj, w którym geje i lesbijki mogą zawierać związki partnerskie i że węgierskie prawo chroni osoby LGBTI przed przestępstwami z nienawiści – wskazuje Makuchowska.

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Suma punktów we wszystkich sześciu kategoriach dała w tym roku Polsce wynik w postaci 18 punktów. Najmniej, bo zero punktów, uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

– Skala przemocy wobec osób LGBTI w Polsce jest porażająca. Wskazują na to wyniki ostatnich badań, zgodnie z którymi aż 70 proc. osób LGBTI doznało przemocy na przestrzeni ostatnich 2 lat. Mimo to Polski rząd konsekwentnie opiera się równościowym trendom i nie robi nic, by zwiększyć bezpieczeństwo 2 milionów obywateli i obywatelek LGBTI – komentuje wyniki Polski w tej kategorii Slava Melnyk.

Sąd uznał winnym instruktora krav magi, który odmówił szkolenia osobom LGBTQ

Polskie prawo dyskryminuje osoby LGBTI również w obszarze rodziny. Polska należy do grupy 6 krajów UE, w których geje i lesbijki nie mogą się pobrać czy to zawierając związek partnerski czy biorąc ślub. Poza Polską pary osób tej samej płci dyskryminuje Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Litwa i Łotwa. Osoby LGBTI żyjące w Polsce nie mogą liczyć również na ochronę przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji. Kolejnym ograniczeniem jest obowiązek rozwodu dla osób transpłciowych uzgadniających swoją płeć oraz brak zakazu dokonywania interwencji chirurgicznych bez świadomej zgody osób interpłciowych. A to tylko niektóre przykłady z licznych braków w polskim prawodawstwie, których efektem jest katastrofalny wynik Polski w tęczowym rankingu.

– Ranking ILGA Europe dotyczy poziomu równouprawnienia osób LGBTI na poziomie regulacji prawnych. Te natomiast mają bezpośredni wpływ na to, jak wygląda życie prawdziwych ludzi, których w Polsce żyje około 2 milionów – zwraca naszą uwagę Slava Melnyk z KPH.

Jak wskazują wyniki badań oblikowane w raporcie Sytuacja społeczna osób LGBTIA. Raport za lata 2015–2016 osoby homo- i biseksualne oraz transpłciowe częściej biorą udział w wyborach niż osoby heteroseksualne. W przypadku wyborów parlamentarnych w 2015 roku frekwencja wyborcza wśród gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych wyniosła 80,4 proc. Dla porównania według danych Państwowej Komisji Wyborczej w wyborcach do Sejmu w 2015 roku frekwencja wyborcza wśród osób heteroseksualnych wyniosła jedynie 50,9 procent.

– Wiele wskazuje na to, że najbliższe wybory będą również walką o 2 miliony głosów wyborców i wyborczyń LGBT. Ignorując tę grupę można wiele stracić. Dlatego rekomendujemy kandydatom i kandydatkom, aby w swoich programach wyborczych nie przegapili kwestii dotyczących równouprawnienia osób LGBT – zaleca Mirosława Makuchowska z KPH.

***

Tęczowy ranking ILGA Europe ilustruje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) w 49 krajach Europy, w tym w Polsce. Publikowany jest od lat 17 maja, kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. W ten sposób ILGA-Europe – ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca organizacje LGBTI w Europie – chce zwrócić uwagę na problemy dotyczące regulacji prawnych dotyczących osób LGBTI.

LGBTI – lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe

źródło: Kampania Przeciw Homofobii

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij