Miasto

Sędzia Schreber. Bóg, nerwy i psychoanaliza

W żadnym innym wypadku Freud nie odczuwa równie silnego „lęku przed wpływem” ze strony przedmiotu własnej analizy...

Orgia Myśli i Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie poświęcone książce Krzysztofa Wolańskiego Sędzia Schreber Bóg nerwy i psychoanaliza (Wyd. IBL PAN 2012).

W spotkaniu udział wezmą: Michał Gusin, Michał Herer, Krzysztof Wolański. Rozmowę poprowadzi Mateusz Falkowski.

13 maja, poniedziałek, godz. 19.00, siedziba Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16, II p.

Przypadek Schrebera (1842–1911) to coś więcej niż przykład potwierdzający taką czy inną teorię, coś więcej niż zwykły materiał do badania. Stanowi on prawdziwe wyzwanie dla psychoanalizy, każąc jej przy okazji każdej kolejnej konfrontacji modyfikować istotne założenia dotyczące źródeł zaburzeń psychotycznych, a w konsekwencji także sposobu funkcjonowania ludzkiej psychiki jako takiej.

W rzeczywistości jednak wyzwanie to rzucone zostaje całej episteme, ze stojącą w jej centrum figurą Człowieka. Oto co znajdujemy na stronach Pamiętników…: dyskursywne świadectwo doświadczenia intensywności przekraczającego domenę tego, co ludzkie (Śmierć, Prawo, Pragnienie), w stronę doświadczeń o charakterzez nieludzkim czy raczej a-ludzkim. Proces psychotyczny nie ogranicza się do samego życia psychicznego, lecz dotyczy relacji między pragnącym podmiotem a porządkiem symbolicznym oraz społecznymi urządzeniami władzy.

W trakcie spotkania możliwość zakupu książki w cenie promocyjnej. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij