JASNA 10 jest miejscem oporu, a zarazem bezpieczną, twórczą przestrzenią dla mniejszości budujących wspólnotę.

Centrum społeczno-kulturalne JASNA 10 dostarcza programy artystyczne, aktywistyczne, społeczne, edukacyjne, badawcze, rzecznicze i polityczne z myślą o społecznościach narażonych na dyskryminację lub będących pod presją polityczną.

Prowadzone przez Krytykę Polityczną centrum społeczno-kulturalne przy ul. Jasnej 10 w Warszawie od 2020 roku dostarcza programy artystyczne, aktywistyczne, społeczne, edukacyjne, badawcze, rzecznicze i polityczne z myślą o społecznościach narażonych na dyskryminację lub będących pod presją polityczną: dla osób migranckich i uchodźczych, w tym osób czarnych, dla osób ze społeczności LGBTQ+, Głuchych, neuroróżnorodnych i niewpisujących się w dominujące kulturowe wzorce cielesności, dla nastolatków i nastoletnich osób niebinarnych.

Symbolicznie wygrana batalia o zaangażowanie

czytaj także

JASNA 10 zaprasza artystów i artystki zaangażowane, dla których – ze względu na ich tożsamość, poglądy, tematy, które podejmują, lub społeczności, z jakimi współpracują – ograniczana jest przestrzeń wypowiedzi. JASNA 10 jest miejscem oporu, a zarazem bezpieczną, twórczą przestrzenią dla mniejszości budujących wspólnotę.

To centrum tworzy osiem organizacji: Krytyka Polityczna, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Fundacja Automatophone, Fundacja KEM, Fundacja Szajn, Widok. Fundacja Kultury Wizualnej, Alliance for Black Justice in Poland, Grupa ZAKOLE. Wspólnie – jak głosi misja JASNEJ 10 – wyobrażają one sobie, opisują, negocjują, wywalczają i pielęgnują świat, „w którym rządzą nie wyzysk, przemoc i krzywda, lecz solidarność, współpraca i troska”. Poznaj zespół JASNEJ 10. Dowiedz się, jak rozumie on kulturę i jej rolę społeczną, jak kształtuje program niezależnej instytucji i jak myśli o jego odbiorczyniach i odbiorcach. A potem koniecznie nas odwiedź!

Realizacja: Dorota Roś

Film powstał w ramach projektu Sphera.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij