Miasto

Klub Filmowy LGBT | Bogowie i potwory

Pokaz filmu „Bogowie i potwory" oraz dyskusja prowadzona przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | „Bogowie i potwory”

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

29 kwietnia, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

„Bogowie i potwory” Billa Condona (1998) to biograficzny film o ostatnich miesiącach życia hollywoodzkiego reżysera Jamesa Whale’a, autora klasycznych horrorów – „Frankenstein”, „Narzeczona Frankensteina”, „Niewidzialny człowiek”. Twórczość zmarłego w 1957 r. reżysera jest od lat 70. reinterpretowana – filmoznawcy odkryli w niej wiele ukrytych wątków dotyczących sytuacji osób homoseksualnych. „Bogowie i potwory” podążają tym tropem.

Fabuła filmu toczy się wokół fascynacji Whale’a (Ian McKellen) nowo zatrudnionym, młodym i przystojnym ogrodnikiem (Brendan Fraser). Nietypowej relacji z podejrzliwością przygląda się gosposia reżysera Hanna (Lynn Redgrave).

Film zdobył dwie nominacje do Oscara – dla McKellena i Redgrave oraz samą statuetkę – za scenariusz dla Billa Condona. Warto dodać, że McKellen był pierwszym jawnym gejem w historii Oscarów, który zdobył aktorską nominację.

Wstęp wolny.
 

Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

Kolejne spotkanie:
27.05: Nazywaj mnie Kuchu (Call Me Kuchu; reż. Katherine Fairfax Wright, Malika Zouhali-Worrall; Uganda, USA, 2012). Po seansie spotkanie z Wilsonem Sekiziviyu. 

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM  

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij