Miasto

Klub Czytelniczy KP: „Wyznaję” Jaume Cabré

28 września (sobota) Księgarnia i kawiarnia MiTo, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika), Warszawa

Podczas wrześniowego spotkania klubu czytelniczego KP będziemy rozmawiać o „Wyznaję” Jaume Cabré. Książka jest gruba, więc nie czekajcie z zaczęciem lektury.

Uwaga: jeśli ktoś potrzebuje wypożyczyć książkę, proszę o maila: [email protected]ykapolityczna.pl
Wydawnictwo Marginesy przekazało na potrzeby klubu trzy egzemplarze książki, które potem trafią do bibliotek publicznych.

A w październiku rozmawiamy o „Ulicy cioci Oli” Aleksandry Domańskiej.

Prowadzenie: Marta Konarzewska
Kontakt: magda.majewska@krytykapolityczna.pl
Grupa klubu na Facebooku

WYDAWNICTWO O KSIĄŻCE

To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła – w świecie i sobie samym. Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.

Cabré, którego pasją jest muzyka, skomponował tę powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju, tempa i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza zachwyt.

Urodził się w Barcelonie. Tak jak jego bohater uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka.

Jaume Cabré od lat uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Teraz, po wydaniu w 2011 roku znakomitej powieści „Wyznaję”, mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. I słusznie. Zresztą już wcześniej – paradoksalnie – w Europie był on bardzo ceniony, bardziej niż w tej części Hiszpanii, w której językiem literackim jest kastylijski. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji czy Holandii – dziesiątki tysięcy. A teraz gdziekolwiek jego nowy utwór jest publikowany, tam zbiera znakomite recenzje i szybko wspina się do czołówek list księgarskich bestsellerów. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.

Kinga Dunin | Dziennik Opinii o książce: http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/czytaj-dalej/20130313/jak-napisac-wielka-powiesc-europejska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij