Miasto

Klub Czytelniczy KP: „Wyznaję” Jaume Cabré

28 września (sobota) Księgarnia i kawiarnia MiTo, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika), Warszawa

Podczas wrześniowego spotkania klubu czytelniczego KP będziemy rozmawiać o „Wyznaję” Jaume Cabré. Książka jest gruba, więc nie czekajcie z zaczęciem lektury.

Uwaga: jeśli ktoś potrzebuje wypożyczyć książkę, proszę o maila: [email protected]ykapolityczna.pl
Wydawnictwo Marginesy przekazało na potrzeby klubu trzy egzemplarze książki, które potem trafią do bibliotek publicznych.

A w październiku rozmawiamy o „Ulicy cioci Oli” Aleksandry Domańskiej.

Prowadzenie: Marta Konarzewska
Kontakt: [email protected]tyczna.pl
Grupa klubu na Facebooku

WYDAWNICTWO O KSIĄŻCE

To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła – w świecie i sobie samym. Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.

Cabré, którego pasją jest muzyka, skomponował tę powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju, tempa i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza zachwyt.

Urodził się w Barcelonie. Tak jak jego bohater uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka.

Jaume Cabré od lat uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Teraz, po wydaniu w 2011 roku znakomitej powieści „Wyznaję”, mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. I słusznie. Zresztą już wcześniej – paradoksalnie – w Europie był on bardzo ceniony, bardziej niż w tej części Hiszpanii, w której językiem literackim jest kastylijski. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji czy Holandii – dziesiątki tysięcy. A teraz gdziekolwiek jego nowy utwór jest publikowany, tam zbiera znakomite recenzje i szybko wspina się do czołówek list księgarskich bestsellerów. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.

Kinga Dunin | Dziennik Opinii o książce: http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/czytaj-dalej/20130313/jak-napisac-wielka-powiesc-europejska

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij