Agnieszka Wiśniewska

Słowo na g

Jest takie słowo, które trudno przychodzi komentującym strzelaninę w Orlando.

Opowiadanie, że Wiadomości TVP są stronnicze, już powoli przestało mnie bawić. Ile można analizować jeden program i pokazywać, że zaciemnia fakty, pomija ważne informacje. No cóż. Pewnie można i trzeba to robić w nieskończoność, bo to nieskończony skandal.

W sobotę ulicami Warszawy przeszła Parada Równości. TVP potrafi pomijać informacje o kilkudziesięciotysięcznych marszach KOD, więc to, że milczy o Paradzie, w której szło ponad 10 tysięcy ludzi, jakoś coraz mniej zaskakuje, ale nadal trochę dziwi. No cóż, to w końcu Wiadomości „dobrej zmiany”.

Przejdźmy w takim razie do wiadomości zagranicznych. W niedzielę w Orlando na Florydzie doszło do strzelaniny. Do klubu LGBT wszedł napastnik, który zastrzelił 50 osób i ranił 53.

W Wiadomościach nie usłyszymy ani słowa o tym, że zginęły osoby przebywające w klubie gejowskim, że zastrzelono gejów, lesbijki, ich przyjaciół.

Pamiętacie państwo Teleexpres, w którym film Spotlight opisano jako „film o aferze pedofilskiej w Bostonie” i nie zająknięto się, że nie o Boston w filmie chodziło, a o pedofilię w Kościele. Teraz obejrzeliśmy kolejny odcinek tego rodzaju informacyjnej ekwilibrystyki. Na Florydzie doszło do strzelaniny w nocnym klubie, a dokładnie: „W klubie w centrum Orlando padły strzały. Sprawca strzelał do przypadkowych ludzi”. No nie, moi drodzy, sprawca nie strzelał do przypadkowych ludzi, strzelał do homoseksualistów, do osób, które bawiły się w klubie gejowskim.

Pominięcie tej informacji ma znaczenie. Jakie? Bez niej mamy w Wiadomościach materiał o strzelaninie w USA i napastniku, który jest synem afgańskich emigrantów i „miał przy sobie karabin oraz pistolet, a na ciele jakieś urządzenie, które sprawdzamy” — jak mówi w materiale TVP amerykański policjant. Wszystko ładnie składa się w materiał o terroryzmie. Tadam.

PiS oczywiście nie wymyślił koła. To, że podając informację, jeden fakt się naświetla, a inny zaciemnia, to praktyka znana. Jest jednak różnica między tym, że jakiś fakt zaciemnia się w reklamie bądź w prywatnej wiadomości, a tym, że się go pomija w medium publicznym. Fakty TVN w trzecim zdaniu mówią o tym, że strzelanina miała miejsce w klubie gejowskim. Dalej jednak pokazują te same materiały wideo, co Wiadomości — wypowiedzi lokalnej policji. Świetnie widać, że wśród gości klubu, a więc i ofiar, było wielu kolorowych. Nie trzeba o tym mówić, bo na zdjęciach nagranych w okolicy klubu tuż po wydarzeniu, widać doskonale, kim byli i jaki mieli kolor skóry ci, którzy znajdowali się na miejscu w momencie tragedii. Ale co tam geje czy kolorowi, dla amerykańskiego policjanta i tak najważniejszy jest ISIS i terroryści. Tadam.

Ten sam schemat widać w mediach zagranicznych. Owen Jones wyszedł ze studia Sky News podczas dyskusji o strzelaninie, bo miał dość upartej pomijania przez współdebatujących faktu, że atak wymierzony był w mniejszość homoseksualną. Nie mógł słuchać pieprzenia o tym, że tak ogólnie chodzi o ludzi i terroryzm. No nie, chodzi o ludzi o określonej orientacji seksualnej. To oni byli celem ataku.

Żeby dowiedzieć się czegoś więcej o największej strzelaninie w USA, czegoś, co wykracza poza jednostronną narrację, trzeba obejrzeć kilka programów informacyjnych i przeczytać parę portali w necie. Kto dziś tak zdobywa informację? Garstka ludzi. Reszta skazana jest na Wiadomości, które tu podkręcą, tam przemilczą i dawno przestały być źródłem informacji o czymkolwiek innym niż o tym, jak tu podkręcić, a tam zamilczeć.

Strzelanina na Florydzie jest dramatem. Dramatem dla mieszkańców USA i dla środowisk LGBT, bo w nie bezpośrednio wymierzono lufę karabinu. O tym wszystkim nie dowiemy się jednak z telewizji publicznej. A szkoda.

Trwa Euro. Programy informacyjne przepełnione są informacjami o piłkarzach. Czy zastanawialiście się, ilu gra w tegorocznym Euro wyoutowanych gejów? Nie slyszałam o żadnym. Pewnie dlatego, że pierwszy znany piłkarz, który się wyoutował, potem się powiesił. Był to Justin Fashanu. Od coming outu w 1990 roku żaden klub nie zdecydował się zaproponować mu kontraktu, 8 lat po nim Fashanu już nie żył. Niby wiele się od tamtego czasu zmieniło, a jednak niewiele. I nie zmieni się, jeśli homoseksualizm dalej będzie w mediach tabu.

Przychodźcie dziś 13 czerwca o godz. 18.00 pod ambasadę amerykańską przy ulicy Pięknej 12 w Warszawie: Zapal znicz dla ofiar z Orlando

**Dziennik Opinii nr 165/2016 (1365)

Teczowa-książeczka-Poradnik-LGBTQ-nastolatki

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij