Newsletter KP

Kto wygra epidemię? [Newsletter KP]

Właśnie sejmowa większość skierowała do dalszych prac w komisjach projekty: zaostrzający przepisy aborcyjne, zakazujący edukacji seksualnej, pozwalający na uczestniczenie dzieci w polowaniach oraz "Stop 447". W zwykłym czasie projekty te zgromadziłyby na ulicach tłumy.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już we czwartek. W tym tygodniu newsletter przygotowała Katarzyna Przyborska. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

Przy okazji uchwalania tarczy antykryzysowej, udało się już dokręcić śrubę pracownikom, dać nowe uprawnienia policji i ograniczyć swobody obywatelskie.

Dlaczego władza to robi? Bo może. Korzysta z tego, że obywatele żyją w cieniu rozszerzającej się epidemii, niepokoją się o kurczące się dochody, o zdrowie i życie swoje i bliskich. W kryzys tymczasem dopiero wchodzimy, godzimy się na nowe porządki trochę w biegu. Jednak zmiany teraz wprowadzone, mogą jeszcze długo utrudniać nam życie. Na razie granice władzy stawiają kobiety.

„STOP barbarzyńcom!”. Polki walczą z zakazem aborcji

Nie tylko w Polsce epidemię próbuje się wykorzystać. Donald Trump postanowił przedstawić się jako filantrop i zdecydował, że na czekach pomocowych ma zostać wydrukowane jego nazwisko. Co z tego, że druk tych nadzwyczajnych czeków opóźni pomoc, na którą ludzie czekają.

Zakusy na wygranie epidemii miał nawet norweski rząd, którego działania pomocowe wyraźnie faworyzowały przedsiębiorców. Na szczęście, jak pisze z Oslo Ewa Sapieżyńska: „Lewica w Norwegii kryzysu nie marnuje” i przekształciła wszystkie pakiety kryzysowe proponowane przez prawicowy rząd, wprowadzając dodatkowe zabezpieczenia socjalne dla pracowników. Nie zrobiła tego sama, ale we współpracy ze związkami zawodowymi.

Model nordycki w czasach zarazy

Co z naszymi związkowcami? Czy będą wstanie postawić granice? Przed wielkim wyzwaniem stają listonosze, których rząd chce wykorzystać do przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów prezydenckich, o czym pisze Paulina Januszewska. Piotr Szumlewicz zaś podlicza „w Polsce zatrudnionych jest ok. 26 tys. listonoszy. Dziś pracuje ok. 15 tys. z nich, bo wielu opiekuje się dziećmi lub ma zwolnienie lekarskie. Nie wiemy, co się wydarzy przez najbliższy miesiąc. Może ich zostać 10 tys. Jeden listonosz musiałby dostarczyć ponad 3 tys. pakietów wyborczych”.

Związkowa Alternatywa: Za pocztowcami, przeciw planom rządu!

O kierunku, który obierzemy wychodząc z kryzysu myśli już Adrian Zandberg. W rozmowie z Kają Puto mówi, że „realnym zagrożeniem w naszym regionie – może być jakaś forma prawicowego autorytaryzmu. Innym – gospodarka zdominowana przez wielkie korporacje. Ale z kryzysu zrodził się też szwedzki Dom Ludowy, skandynawska socjaldemokracja czy amerykański New Deal. Którą drogą z niego wyjdziemy, zależy od nas”.

Zandberg: Premier bardziej boi się ambasady USA niż tego, że ludzie umrą

A kto zastanawia się nad tym, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać, albo też po prostu szuka nadziei, temu polecam książkę Michała Sutowskiego Fajny kraj do życia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Michał rozmawia z kolejnymi ekspertkami i ekspertami nie o jakimś abstrakcyjnym bycie państwowym, ale o Polsce, w której da się żyć całkiem przyjemnie i bezpiecznie. Trudno w to uwierzyć? Książka już dostępna a na zachętę podcast. Maria Libura opowiada Michałowi o naszym systemie ochrony zdrowia, który właśnie mierzy się z epidemią i o wnioskach, jakie stąd płyną na przyszłość.

Fajny kraj do życia (po koronawirusie). Z Marią Liburą o ochronie zdrowia [podcast]

**
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Katarzyna Przyborska
Katarzyna Przyborska
Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl, antropolożka kultury, absolwentka The Graduate School for Social Research IFiS PAN; mama. Była redaktorką w Ośrodku KARTA i w „Newsweeku Historia”. Współredaktorka książki „Salon. Niezależni w »świetlicy« Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976-79”. Autorka książki „Żaba”, wydanej przez Krytykę Polityczną.
Zamknij