Gospodarka, Podcasty

Europa jako wyjście z PiS-owskiej pułapki?

Czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą już niekoniecznie? Rozmowa z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique”.

Z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique”, w kolejnym odcinku Kapitału i ideologii: naprawdę krótkiego kursu rozmawiamy o tym, czy socjalny federalizm europejski to dobra i wiarygodna odpowiedź na prawicową politykę tożsamości; czy oferta socjalna „natywistów społecznych” to tylko fasada, za którą czai się stara, probiznesowa prawica; wreszcie – gdzie znaleźć polityczną siłę dla intelektualnej racji Thomasa Piketty’ego.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs

Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie?

O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej.

Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Dyplom, rasa i klasa, czyli jak głosuje Ameryka

O wojnie i śmierci z Tomaszem Stawiszyńskim

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij