Kraj

Zdrojewski popiera artystów? Relacja ze spotkania

Nasza akcja strajkowa spowodowała, że przez jeden dzień wszyscy - media, zwykli ludzie, rząd - rozmawiali o problemach artystów. Teraz poparcie zadeklarował minister Zdrojewski.

Z powodu strajku artystów, który zorganizowaliśmy jako Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej, zostaliśmy z Karolem Sienkiewiczem zaproszeni na obiad z ministrem Zdrojewskim, wydanym na cześć Obywateli Kultury.

Poszliśmy, nie spodziewając się zbyt wiele, ale też z mocnym postanowieniem, żeby nie dać się zbyć. Opracowaliśmy nawet kilka wariantów działania, plan A i plan B. Bardzo się zdziwiliśmy, gdy minister zaraz po przedstawieniu nas poprosił, byśmy usiedli przy nim, bo to z nami chce tak naprawdę rozmawiać.

I rzeczywiście rozmawialiśmy bardzo długo i bardzo konkretnie. Minister zdeklarował pełne poparcie dla naszej sprawy, czyli włączenia artystów i twórców kultury w system ubezpieczeń społecznych, choć oczywiście mówił też o problemach, braku poparcia ze strony rządu dla rozwiązań socjalnych etc.

To, co udało się osiągnąć, to pełna wola ministra Zdrojewskiego, by przystąpić do pracy nad rozwiązaniem problemów ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych artystów, z uwzględnieniem specyfiki tego zawodu.

Mamy teraz miesiąc czasu na opracowanie naszego stanowiska. W tym czasie minister przygotuje do pracy komisje i urzędników, by rozpocząć proces uzgadniania stanowisk. Za miesiąc spotykamy się znowu, tym razem już ze specjalistami z rządu od spraw ubezpieczeń, emerytur, zdrowia etc.

To niesamowite, bo przez ostatnich dwadzieścia lat nikt głośno nie zestawił tych dwóch słów: artysta i ubezpieczenie. Nasza akcja strajkowa spowodowała, że przez jeden dzień wszyscy – media, zwykli ludzie, rząd – rozmawiali o problemach artystów. Dzięki temu, że niemal cała Polska przyłączyła się do akcji, że poparło nas tak wiele dużych i małych galerii, że potrafiliśmy się zjednoczyć i mówiliśmy jednym głosem, rozpoczynamy właśnie prace nad włączeniem twórców do systemu powszechnych ubezpieczeń!

Oczywiście to dopiero początek. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele pracy przed nami, ale i tak dzięki solidarności środowiska i poparcia instytucji kultury udało nam się w tej sprawie osiągnąć więcej niż przez ostatnie dwadzieścia lat.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Katarzyna Górna
Katarzyna Górna
Artystka
Artystka. W latach 1989-1994 studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, które zazwyczaj zestawia w przestrzenne instalacje, oraz filmy wideo i DVD. Twórczość Katarzyny Górnej opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na rzeczywistość społeczną oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2009 roku współpracuje z Krytyką Polityczną, angażując się w liczne projekty prowadzone w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat i Krytykę Polityczną. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów „Os Warszawa”, „Mały Wspaniały Świat” oraz cyklu seminariów poświęconych najnowszej sztuce wizualnej. Producentka wydarzeń kulturalnych takich jak „House of Change” czy „Obywatelski Kontener Kultury”.
Zamknij