Kraj

Rok 2012 w Krytyce Politycznej

Przedstawiamy krótkie podsumowanie 2012 roku w Krytyce Politycznej. Dziękujemy za wspieranie naszych działań wszystkim przyjaciółkom i przyjaciołom!

W 2012 roku:


– Otworzyliśmy
Instytut Studiów Zaawansowanych w Warszawie. W pierwszym semestrze odbyło się 14 cykli seminariów dla 320 stałych słuchaczy oraz 5 wykładów otwartych profesorów z Polski i zagranicy. Działalność Instytutu zainaugurował wykład prof. Zygmunta Baumana pt. „Wyzwania stulecia”. Kolejne wyklady wygłosili: prof. Claus Offe, prof. Irena Grudzinska-Gross, Borys Kagarlicki, Ivan Krastev, prof. Karol Modzelewski.

– W Klubach Krytyki Politycznej, które działają w 20 miastach, zorganizowaliśmy blisko 400 wydarzeń: debat, warsztatów, spotkań autorskich, projekcji filmowych. W Cieszynie otworzyliśmy Księgarnię „Na Granicy”. Obchodziliśmy pierwsze urodziny Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi i już trzecie urodziny Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

– Współpracowaliśmy z ponad 100 instytucjami i organizacjami.

– Wydaliśmy 40 książek w 10 seriach oraz przygotowaliśmy specjalne wydania pisma „Krytyka Polityczna” w języku ukraińskim, rosyjskim i niemieckim.

– Ukazało się kilkaset artykułów, zaproszeń i relacji w mediach lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. O naszych działaniach informowaliśmy regularnie przez plakaty, ulotki z programem, portale społecznościowe (31 tys. fanów na facebooku i 13 tys. na twitterze) oraz stronę internetową www.krytykapolityczna.pl (300 tys. unikalnych wejść miesięcznie).

– Na naszej stronie ukazało się ponad 2000 materiałów (felietonów, recenzji teatralnych i filmowych, wywiadów, tekstów publicystycznych, fotorelacji).

– Jesienią 2012 wystartował „Dziennik Opinii”. Do grona stałych felietonistów – Kingi Dunin, Jasia Kapeli, Cezarego Michalskiego, Kai Malanowskiej, Tomka Piątka – dołączyli Agata Bielik-Robson, Michał Zadara, Piotr Kuczyński. Piszą dla nas stale także: Sylwia Chutnik, Julia Kubisa, Adam Ostolski, Eliza Szybowicz. Wywiady prowadzą Robert Kowalski i Cezary Michalski.

Projekty specjalne zrealizowane w 2012 roku:

– W 2012 roku obchodziliśmy 10 urodziny „Krytyki Politycznej”. Z tej okazji zaprosiliśmy do Polski trzech wybitnych intelektualistów amerykańskich, autorów i redaktorów legendarnego amerykańskiego pisma „Dissent” – pisma lewicy, które od ponad półwiecza opisuje i współokreśla najważniejsze konflikty społeczne i debaty ideowe, starcia interesów i spory o wartości nie tylko za Oceanem. Debaty z udziałem Michaela Kazina, Michaela Walzera i Marshalla Bermana odbyły się w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Kijowie i Moskwie.

– Po trzech latach intensywnej pracy zakończyliśmy działalność Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, gdzie zorganizowaliśmy ponad 1100 wydarzeń kulturalnych, debat, pokazów, seminariów. Pokazaliśmy około 260 filmów pełno- i krótkometrażowych. Zaprosiliśmy na 130 koncertów oraz 309 setów didżejskich i imprez tanecznych. W spotkaniach wzięło udział ponad 800 prelegentów i artystów, w tym blisko 50 zagranicznych panelistów i wykładowców – intelektualistów, dziennikarzy, polityków, działaczy społecznych. W okresie trzech lat Centrum Kultury odwiedziło 0,5 miliona gości.

– Braliśmy udział w lokalnych kongresach kultury i w dalszych pracach Obywateli Kultury nad Paktem dla Kultury. W Cieszynie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i lokalnymi instytucjami zorganizowaliśmy Kongres Kultury i Komunikacji. Jesienią 2012 odwiedziliśmy Kutno, Sieradz i Sławno pod Tomaszowem Mazowieckim. W ramach projektu „Boom Kultury” zachęcaliśmy do tworzenia i aktywnego uczestnictwa w kulturze.

– W letnie weekendy w ramach projektu „Park Książki” zorganizowaliśmy otwarte letnie czytelnie w Białymstoku, Cieszynie, Gdańsku, Łodzi i Toruniu – w parkach, na otwartych placach, a nawet na plaży! Zachęcaliśmy przechodniów do lektury, w „fabrykach książek” wspólnie z dziećmi projektowaliśmy publikacje dla maluchów i rodziców. Wydaliśmy specjalny numer jedniodniówki „Kurier Kultura” o książkach i czytelnictwie. Co miesiąc odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej.

– Prowadzimy warsztaty i regularne zajęcia edukacyjne i kulturalne dla dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem w Cieszynie. Za nami zakończone sukcesem projekty: „ Otwórz szkołę! Wirtualne lekcje o instytucjach publicznych”, „Edu-Akcja”, „O!wakacje” – pięciotygodniowe półkolonie. Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy multimedialną grę wspolgraj.pl. Na podstawie tych doświadczeń przygotowaliśmy już drugą po „Biedzie” książeczkę dla dzieci – „Współpraca” – premiera w styczniu.

– Organizowaliśmy także konsultacje społeczne w Trójmieście – „Otwórz Plac Waryńskiego” – oraz w Cieszynie – „Granica w Budowie”.

– Działamy aktywnie nie tylko lokalnie. W 2012 zrealizowaliśmy międzynarodowe projekty: „MusicAction” w Berlinie w ramach 7. Biennale Sztuki Współczesnej, „Kultura transformacji” – cykl spotkań i akcji artystycznych w Kijowie, Lwowie i Charkowie, a także debaty z intelektualistami w Moskwie i Petersburgu. Nawiązaliśmy stałą współpracę z redakcją czeskiego pisma społeczno-kulturalnego „Advojka”. Przedstawiciele KP odbyli wizytę studyjną do Ostrawy i Pragi, z kolei czescy współpracownicy Stowarzyszenia odwiedzili Cieszyn, Wrocław, Katowice i Warszawę. Na portalu KP działa serwis rosyjski, serwis ukraiński i od 2012 roku – serwis czeski.

– Uczestniczyliśmy w międzynarodowym projekcie „Time to Talk”, realizowanego we współpracy z organizacjami z całej Europy: bułgarski The Red House Centre for Culture and Debate, austriacki Depot, belgijski De Buren, czeska Agora Central Europe, holenderski Cool Politics, słowacki Salon, hiszpański CIDOB i brytyjski Institute of Ideas, a także przy wsparciu medialnym sieci Eurozine.

– Otworzyliśmy program stypendialny dla młodych naukowców i publicystów związanych ze środowiskiem KP. Na stypendium na Uniwersytecie w Yale w USA przebywali Michał Sutowski, Maciej Kropiwnicki i Agata Szczęśniak, gdzie prowadzili prace badawcze i translatorskie. W Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie gościliśmy Vasyla Cherepanyna i Oleksyja Radynskiego z Centrum Kultury Wizualnej w Kijowie. Justyna Drath, koordynatorka Klubu Krytyki Politycznej w Krakowie i redaktorka serwisu narkopolityka.pl, wzięła udział w letnim kursie dotyczącym praw człowieka i polityki narkotykowej na Central European University w Budapeszcie.

– Zorganizowaliśmy Szkołę Letnią i Zjazd Klubów Krytyki Politycznej w Cieszynie, w którym wzięło udział ponad 120 działaczy i działaczek lokalnych klubów KP, wśród nich byli koordynatorzy Klubu KP w Kijowie i Berlinie. Od jesieni członkowie Klubów KP biorą udział w comiesięcznych seminariach dotyczących tematyki społecznej, kulturalnej, edukacyjnej.

– Otwarte wykłady i seminaria Uniwersytetu Krytycznego odbywają się regularnie już w trzech miastach – Warszawie, Gdańsku i Łodzi.

– Rok 2012 był też Rokiem Havla. W 5. otwartych debatach havlowskich wzięło uział kilkaset osób. Rozmawialiśmy o etosie w polityce, utopiach i autorytetach. Naszymi gośćmi byli Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Bogdan Borusewicz, Irena Grudzińska-Gross, Karol Modzelewski. Przygotowaliśmy także do druku dwie książki Vaclava Havla „Letnie rozmyślania” i „Zaoczne przesłuchanie”.

Wydawnictwo Krytyki Politycznej po raz pierwszy uczestniczyło w Międzynarodowych Targach Książki w Londynie. Byliśmy także obecni na Międzynarodowych Targach w Frankfurcie nad Menem, a także na targach książki w Warszawie, Gdyni, Spocie, Krakowie i Łodzi.

– Wydana przez nas w Serii Ekonomicznej książka „Keynes. Powrót mistrza” Roberta Skidelskiego otrzymała wyróżnienie za najlepsze tłumaczenie książki ekonomicznej przyznawane w konkursie ECONOMICUS przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Książka Andrzeja Friszke „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” została nagrodzona w konkursie „Historia zebrana”. Dominika Dymińska otrzymała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za debiutancką powieść „Mięso”. Klara Malanowska została nominowana do „Paszportów Polityki” za książkę „Patrz na mnie Klaro!”.

– W 2012 roku braliśmy też udział w wielu akcjach społecznych – wspieraliśmy ruchy miejskie, braliśmy udział w manifach i pikietach. Klub KP w Krakowie aktywnie uczestniczył w debacie o krakowskich szkołach i dostępie do edukacji. Świetlica KP w Trójmieście uruchomiła bezpłatne porady prawne dla potrzebujących. Świetlica KP w Łodzi wspierała tegoroczny Kongres Ruchów Miejskich. Prowadzimy monitoring polityki narkotykowej w Polsce. W ramach projektu „East Drug Story” prowadzimy działania w Polsce i na Ukrainie, przygotowujemy książki i materiały edukacyjne skierowane do nauczycieli i rodziców, warsztaty dla aktywistów, konferencje i wydarzenia kulturalne.

***

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego powstało w 2005 roku. Założone przez twórców pisma „Krytyka Polityczna” organizuje wszystkie działania środowiska. Patron Stowarzyszenia Stanisław Brzozowski (1878–1911) był polskim filozofem, pisarzem, krytykiem literackim i teatralnym oraz historykiem idei. Głosił konieczność zaangażowania twórcy w kształtowanie życia społecznego. Inspirował największych polskich intelektualistów – Czesława Miłosza, Andrzeja Walickiego, Marię Janion, Leszka Kołakowskiego, Adama Michnika – oraz kolejne pokolenia polskiej inteligencji zaangażowanej.

Dziś Krytyka Polityczna i Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego to:

– największy w Polsce magazyn intelektualny i kilkudziesięcioosobowa grupa stałych komentatorów życia publicznego, piszących i występujących w głównych mediach w Polsce, ukraińska i rosyjska edycja pisma
– prężnie działające Wydawnictwo Krytyki Politycznej
– Instytutów Studiów Zaawansowanych w Warszawie
– gazeta internetowa „Dziennik Opinii”
– sieć Klubów w ponad 20 miastach w całej Polsce oraz na Ukrainie, w Rosji i Niemczech
– świetlice kulturalne w Trójmieście, Cieszynie i Łodzi oraz otwarta redakcja w Warszawie
– środowisko lewicowych działaczy społecznych, publicystów, naukowców, artystów sztuk wizualnych, teatru, filmu, literatury i muzyki


Czytaj więcej:
10 lat działalności Krytyki Politycznej

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij