Kraj

Graff: Majstersztyk i bubel 2013 roku

W 2013 roku upolityczniło się w Polsce rodzicielstwo – pisze w „Gazecie Wyborczej” Agnieszka Graff.

Uważane dotąd za sprawę wyłącznie prywatną stało się w tym roku podstawą dwóch masowych ruchów społecznych. Chodzi o Matki I Kwartału oraz akcję „Ratujmy maluchy”. […] Nie będę oceniać samych ruchów. Osobiście bardziej ucieszyłabym się z rodzicielskiej aktywności społecznej zorientowanej na szeroko pojęte dobro wspólne, a tu chodziło o załatwienie własnych interesów. Jednak sam fakt mobilizacji społecznej wokół rodzicielstwa uważam za wielką wartość. […]

Majstersztyk. Sprawę Matek I Kwartału rząd rozegrał wzorcowo, czyniąc z niemądrej urzędniczej wpadki wielki wizerunkowy sukces. Po czterech miesiącach oporu, motywowanego brakiem funduszy i koniecznością ustalenia jakiejś granicznej daty, premier ustąpił, ale tak, by wszyscy go za to kochali. Pamiętacie tę sielankową scenę? Konferencja prasowa w plenerze w otoczeniu słodkich maluszków i ich szczęśliwych rodziców, ciepły przepraszający uśmiech, wzruszenie widokiem trzymanych na rękach dzieciaczków. Ustępstwo (skądinąd słuszne) skutecznie odwróciło uwagę od dwóch istotnych wad nowej formuły urlopów: są to de facto urlopy macierzyńskie i można je brać tylko w pierwszym roku życia dziecka. […]

Bubel. W drugim przypadku – totalna klapa. Gigantyczna mobilizacja przeciw reformie szkolnictwa, zorganizowana i koordynowana przez konserwatywne małżeństwo Elbanowskich, mogła doprowadzić do politycznego kryzysu i chyba taki właśnie miała cel. Co na to rząd? Zachowywał się najpierw jak struś (głowa w piasek, problem sześciolatków nie istnieje), a potem jak obrażona primadonna (z nimi rozmawiać nie będziemy). Ignorowani przez władzę Elbanowscy rozhuśtali w Polsce rodzicielską histerię, podważając wśród rodziców zaufanie do systemu edukacji. Wiem coś o tym, bo moje dziecko jest z końca 2008 roku. Można było temu zapobiec.

Czytaj cały komentarz w „Gazecie Wyborczej” z 31 grudnia 2013

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Graff
Agnieszka Graff
Publicystka, amerykanistka
dr hab. Agnieszka Graff – kulturoznawczyni i publicystka, absolwentka Amherst College i Oksfordu, profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz „Świata bez kobiet” (2001) – książki, której poszerzone wydanie ukazało się w 2021 roku po dwudziestu latach nakładem wydawnictwa Marginesy – wydała też: „Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie” (W.A.B. 2008), „Matkę feministkę” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2014) oraz „Memy i graffy. Dżender, kasa i seks” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015, wspólnie z Martą Frej). W serii z Różą Krytyki Politycznej ukazał się autobiograficzny wywiad rzeka pt. Graff. Jestem stąd” (2014; współautorem jest Michał Sutowski). Publikowała teksty naukowe w takich czasopismach jak: „Signs”, „Public Culture”, „East European Politics and Societies”, „Feminist Studies”, „Czas Kultury” i „Teksty Drugie”. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet. Od kilku lat pisuje felietony do „Wysokich Obcasów”. Autorka polskiego przekładu „Własnego pokoju” Virginii Woolf.
Zamknij