Kinga Dunin

Dwanaście dzielnych kobiet

Marsz-Niepodległości

Nacjonalizm ma twarz mężczyzny, nawet jeśli ciągną się za tymi mężczyznami kobiety i dzieci.

Prawdziwy mężczyzna zawsze jest na wojnie, musi kogoś bronić albo nienawidzić. Musi obsikać granice wspólnoty, jak niewykastrowany kocur swoje podwórko – wyznaczyć jasno, gdzie my, a gdzie oni.

Symbolika narodowa, rasistowska świetnie się do tego nadają. Chociaż można jeszcze wpleść w to opowieść o złym Lordzie Gender. A potem taki marsz rusza na poszukiwanie Boga – prawdziwy mężczyzna musi mieć nad sobą Pana – chociaż po drodze coś mu się myli i zamiast „Jezu, zmiłuj się nad nami” krzyczy „Lewandowski, Lewandowski”.

Może dlatego najodważniej przeciwko Marszowi Niepodległości wystąpiły kobiety.

Od PiS-owskich notabli dopytywanych o to, skąd brak reakcji na hasła islamofobiczne i faszystowskie, na okrzyki, w których w oczywisty sposób wzywano do nienawiści, mogliśmy usłyszeć, że do marszu dołączali różni ludzie z własnymi transparentami – niektóre były wielkie jak żagle – bez konsultacji z organizatorami. Po prostu to nasz, wspólny, patriotyczny pochód i każdy może dołączyć.

Próbowało zrobić to także dwanaście kobiet z niewielkim banerem „Faszyzm stop”. Wydaje się on całkiem à propos święta niepodległości w kraju, który przeorała faszystowska okupacja, ale wciąż niektórzy muszą czasem zamówić pięć piw. Okazało się jednak, że one nie mieszczą się w formule „święto dla każdego Polaka”. W końcu Polak i Polka to nie zawsze to samo. Polskość nie jest dla antyfaszystów. I nie dla kobiet. Zostały zaatakowane i zelżone przy całkowitej obojętności policji.

 

Inna kobieta została wywleczona z kościoła, gdzie „religijnie” przygotowywano się do demonstracji, bo ośmieliła się pokazać transparent z portretem JP2 i jego cytatem potępiającym rasizm. We Wrocławiu jednej z kontrdemonstrantek podpalono włosy.

Źródło

czytaj także

Źródło

Bartek Sabela

Jak widać, w tym kraju znanym z szarmanckości, bycie kobietą przed niczym nie chroni.

Podziwiam te dwanaście kobiet, które potrafiły stanąć twarzą w twarz z męską agresją. I ten podział ról w rozgrywce o to, czym może być patriotyzm, wcale nie wydaje mi się przypadkowy. Ani to, że – cóż to za banalna konstatacja – cykliczna impreza „światło i dźwięk”, która każdego 11.11 będzie już nam pewno towarzyszyła przez lata, jest zdominowana symbolicznie przez młodych dziarskich i agresywnych. Kochających stukać obcasami i wywijać flagami. Naprawdę boję się tych oparów wrzaskliwego testosteronu. Sama jestem silna tylko w gębie, a takiej fizycznej konfrontacji jednak bym się bała. Dlatego jeszcze raz wielki szacunek i podziw dla tych odważnych i silnych kobiet.

Gender polski listopadowy

I smutek, że poza tym w Warszawie było chyba z pięć antyfaszystowskich demonstracji, każda w innym miejscu. I jakoś nie mogły się ze sobą dogadać, żeby pójść razem. Zapewne wiele z nich także współorganizowały kobiety, bo jak jest robota, to bez nich się nie da. Ale dla mnie te ambicjonalne rozgrywki – kto z kim pójdzie i czyja jest bardziej stop faszyzmowi są jednak kulturowo męskie.

Szczególnie, że na końcu drogi – nawet gdyby wszyscy byli razem – czekały co najwyżej obelgi. Albo zatrzymania.

Nie wiem, czy te dwanaście kobiet (potraktujmy je symboliczne) czuje się związanych z feminizmem, ale dla mnie „faszyzm stop” i „patriarchat stop” to hasła bardzo bliskie.

Hańba: Postawy nacjonalistyczne czy neofaszystowskie nie znikną nagle

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Kinga Dunin
Kinga Dunin
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".

Komentarze archiwalne

 1. P. Dunin skompromitowała się ostatecznie coś koło 9 lat temu, w kontekście “Prywatyzując Polskę “E Dunn . W odpowiedzi na pytanie dlaczego to nie ona poruszyła ten fundamentalny dla kraju temat odpowiedziała, że ona ” nie jest od tego żeby zajmować się każdą łódzką włókniarką ” .My kobiety czasu przemiany ustrojowej w Polsce pamiętamy to jak dziś :)) Ani ona feministka, ani żadna lewica , co najwyżej lewacka warszawska kanapka . Sama tuczy tłusty tyłek w wygodzie i spokoju , a wystawia bidne kobieciny zasługujące jedynie na litość i współczucie, żeby za nią z wyimaginowanym faszyzmem walczyły . Jakie to małe i obrzydliwe .. jak wszystko co od niej pochodzi …

 2. Szanowna pani Dunin. W tym kraju ciągle jeszcze funkcjonuje haniebną nierówność w traktowaniu w bójkach i przez policję kobiet i mężczyzn. Oraz biednych i bogatych. Gdyby na takie bohaterstwo zdecydowała się grupa nie ustawionych przez rodziców mężczyzn, czyli ta której najbardziej to dotyczy (bogatsi tego bydła nie muszą i nie chcą na co dzień spotykać), to ryzykowałby smiercia, nie obelgami. Jeśli udałoby się któremuś przeżyć i utrzymać przytomność po całej aferze, to zgodnie z policyjna logika “ten który leży jest winny”, czekaliby ich ładnych paręnaście miesięcy przesłuchań, szykan i rozpraw, w których i tak nie mieliby szans, bo sąd zawsze przyznaje rację policji, z resztą w samej policji są głównie osoby sympatyzujące z ruchem. Już nie mówiąc o przypadkowych obrażeniach, niepokojąco często prowadzących do śmierci po samej wizycie na komendzie. Niejeden już popełnił samobójstwo kopiąc się 10min po głowie. Lekarstwo jest jedno. Tylko kobiety w policji.

 3. “Nacjonalizm ma twarz mężczyzny, nawet jeśli ciągną się za tymi mężczyznami kobiety i dzieci.”

  No wiesz co?
  Sama się ciągnij.
  Bezczelny lewacki podmeczetowy wycirus…

 4. A teraz proponuję proste ćwiczenie – wszędzie tam gdzie w powyższym tekście występuje słowo “mężczyzna” podstawiamy słowo “Żyd”. Jak to brzmi?
  “Prawdziwy Żyd zawsze jest na wojnie, musi kogoś bronić albo nienawidzić. Musi obsikać granice wspólnoty, jak niewykastrowany kocur swoje podwórko – wyznaczyć jasno, gdzie my, a gdzie oni.”
  “prawdziwy Żyd musi mieć nad sobą Pana ”
  “nacjonalizm ma twarz Żyda”
  I teraz pytanie – dlaczego publikujecie te seksistowskie, kloaczane wymiociny niejakiej kingi dunin?

  1. Niejaka mści się, bo nikt nie chce jej tknąć? Nawet za pożyczkę pewien pisarz? Biologia to ogroooooooomna potęga…

 5. Mam dziwne odczucie, że pod artykuł podpięła się cichcem idea pewnego wybielania kobiet. A milcząca zgoda na wykwit faszyzmu to też wina kobiet. I tych, które były na marszu i bezrozumnie machały krzyżykiem i tych, które widząc, co się dzieje nie obróciły się na pięcie, by samą obecnością nie popierać tych, co najgłośniej krzyczą, tych, co w to miejsce przyprowadziły swoje małe dzieci (naprawdę ktoś wierzył, że to będzie rodzinna atmosfera świętowania polskości?), tych, które mijając obrzucane inwektywami antyfaszystki nie stanęły, by oddzielić je ochronnym kordonem (w ludzkim odruchu choćby, jeśli nie w akcie solidarności), a wcześniej tych, które nie dość szukały sposobu, by zbudować w młodych ludziach poszanowanie człowieczeństwa, poczucie własnej wartości, postawę myślącego, otwartego umysłu – matek, ciotek, opiekunek, nauczycielek… Bo przecież ci krzyczący wyzwiska, zwłaszczający patryiotyzm na modłę faszystowską ludzie, których ogromna większość to młodzi mężczyźni – to fakt, jakiś czas temu byli dziećmi-nie urodzili się fanatykami z szalikami na twarzach. Zapomniano o nich jak byli mali? Pokazano im, że tylko siła ma rację bytu? Pozwolono by w próżni wartości sami sobie tworzyli świat? No to stworzyli. Świat pogardy, agresji, bezmyślnego powielania schematów…Może w rzeczywistości mniej patriarchalnej wyrośli by na kogoś innego? Może… Ale może to nie tylko wina samego patriarchatu, ale tego, że kobiety, które były w ich życiu nie stworzyły przeciwwagi? To przecież głównie kobiety wychowują dzieci – są mamami, opiekunkami, nauczycielkami od przedszkola po maturę… Póki dzieci są małe i dostają dobre wzorce jest czas. Potem albo się dało wystarczająco uwagi i pozytywnego wsparcia, albo jest już za późno, bo młody, niedowartościowany, pragnący zaistnieć człowiek może złapać się właśnie w pułapkę takich fanatyzmów. Nie zdejmuje winy z mężczyzn. Bo ich tym bardziej brakło w wychowaniu – systemowo ich nie ma, bo w dużej mierze nie chcą być w nim. I to też wymaga zmiany. Ale pamiętajmy, że milcząc bezwolnie zgadzamy się, milcząc “nie” – mówimy w istocie “tak”. Tych kobiet protestujących przeciw faszyzmowi powinno być dużo więcej, wtedy nie byłoby tak łatwo przesunąć je na bok, potraktować jak rzeczy. Chwała tym Paniom, które miały odwagę krzyczeć za wszystkie inne, wstyd nam, których tam nie było… Jeszcze większy wstyd, że w obliczu takiego zagrożenia wciąż ważniejsze są podziały niż przeciwstawienie się jawnej promocji zbrodniczych, nieludzkich idei.

 6. Po demonstracjach radosnych alterglobalistów w Hamburgu rannych liczono w setkach, a straty w milionach euro. Ale na szczęście nie było tam faszystów i patriarchów, tylko tolerancyjna, różnobarwna młodzież :DDD
  Pani Kinga nie uznała za stosowne skomentować tych wydarzeń.
  12 bohaterek było raczej ignorowane niż atakowane (proszę zobaczyć cały film) – to boli najbardziej, prawda?
  I wreszcie, a propos seksizmu i patriarchalizmu, jak tam sprawa Pani Dunin o molestowanie Witkowskiego?

 7. W chwili gdy słowa “Mężczyźni”, “Męski” i “Panowie” zamienimy na “Kobiety”, “Żeński” i “Panie” ujrzymy prawdziwie oblicze tego tekstu i nie am ono nic wspólnego z tolerancją i równością. Od kolejny lewacki utopijny bełkot wyprodukowany przez osobę żywiącą się nienawiścią i uprzedzeniami. Takie postępowe… takie lewackie….

 8. Patrząc na komentarze, można by pomyśleć, że KP czytają wyłącznie prawicowe trolle. Droga Autorko – to naprawdę tak nie jest. Po prostu nie chce mi się dyskutować z panem Markiem i spółką. Bardzo dobry artykuł! 🙂

 9. Wszyscy są zdrajcami (zarówno z prawej jak i lewej strony), więc to co ja mam stworzyć w przyszłości musi być konsekwentnie niezależne, czyli centrowe w pewnym sensie. Taka jest moja decyzja. Nie chcę wchodzić już w jakąkolwiek paranoję.

 10. Artykuł z samych przekłamań, na szczęście opublikowany na mało istotnym portaliku prowadzonym przez garstkę lewaków.

  Zwykłych Polaków mało interesują pojękiwania feministek, homoseksualistów, kosmopolitów, to nacjonalizm jest dziś siłą, która jednoczy młodych Polaków, to my jesteśmy teraz siłą, która podbije gnijącą Europę.

  1. Prawda jest taka, że ten murzyn co wczoraj zrobił wczoraj awanturę z powodu rasizmu narodowców to taki sam debil i faszysta co ci z którymi się zakolegował. Jesteście idiotami, jeśli nie widzicie jak jest. Tworzycie jakieś sekty, po to, żeby bronić tych, co z wami są, tylko po co i przed czym? Głupie Polaczki.

 11. No nie, jednak to naziści są najgorsi. Jeśli ktoś nie ma honoru przyznać się do błędu i idzie w zaparte, to właśnie on jest najgorszym bandytą. Moja przyszła partia będzie więc lewacka i będzie tępiła najgorszych zdrajców, czyli nawet nie lewaków, ale nazistów. Nie muszę chyba mówić, jakie to są nazwiska (Winnicki, Bosak, Ziemkiewicz). Nazizm nie przejdzie. Nacjonalizm to nazizm, a nazizm to nacjonalizm. Już lepiej być lewakiem, czyli idiotą, ale szczerym, niż faryzeuszem, który chowa się za tych, co robią jeszcze gorsze błędy. To są właśnie gnidy. Jak tylko kogoś z nich spotkam na żywo, to im splunę.

 12. Czy ktoś może potwierdzić, że na Marszu był transparent “Pray for an Islamic Holocaust”? Jakie jest źródło tej informacji? Jeśli takiego transparentu nie było, to co Krytyka Polityczna zrobiła, by swoich lewicowych kolegów po fachu w innych krajach o tym fakcie uświadomić?

  1. Jeśli był, to jest wina właśnie tych bandytów, co wymieniłem w komentarzu. To jest hołota chowająca się za słabszych. Oni nigdy nie będą zachowywać się szczerze, bo to typy spod najgorszej gwiazdy.

 13. Nie bardzo rozumiem co ta pani w artykule miała na myśli pisząc ”odważne kobiety” Przerażenie w oczach tych Pań które stanęły na drodze 60 tysięcznej manifestacji podpowiada mi że więcej tego nie zrobią i dobrze, może nie wierzą w Boga ale jestem pewien że modliły się do wszechmogącego o łaskę i jej dostąpiły. Są pewne zasady w życiu których bezwzględnie należy przestrzegać, nie wchodzi się z szalikiem legii na stadion Widzewa, to grozi ciężkim kalectwem może nawet śmiercią,trzeba być wyjątkowo głupim żeby to zrobić

  1. Nigdy nic tutaj nie skomentowałem ale poziom frustracji i spowodowanej tym nienawiści do wszystkiego co inne jest przerażający…

 14. zbrodniarki feministyczne próbowały dokonać zamachu na wartości konstytucyjne.
  przeszkadza im wolność słowa i zgromadzeń.
  nie udała się ta prowokacja

 15. Osobiście, płciowy “podział ról w rozgrywce o to, czym może być patriotyzm” widzę raczej przez pryzmat swych doświadczeń z czasów szkoły. Panie od plastyki, muzyki, historii a przede wszystkim języka polskiego rozpalone patriotycznym ogniem, indoktrynujące dzieci – w tym wypadku przede wszystkim chłopców – w duchu “chwały”, jaką miałaby być “śmierć za Ojczyznę”. Ubolewające nad stanem moralności i męskości współczesnych młodych mężczyzn, którzy nie tylko nie chcą ginąć na polu walki, ale nawet migają się od wojska (wtedy jeszcze był pobór). Obawiam się, że dla rozumienia patriotyzmu wśród polskich kobiet były bardziej reprezentatywne, niż niewątpliwie godne szacunku za swą odwagę, aktywistki marginalnych (niestety) organizacji.

 16. Przyjmując, że to wszystko prawda (co nie jest takie pewne, wszak to bolszewicki portal znany z kłamstwa i manipulacji), to pragnę was poinformować, że ściganie i tępienie lewactwa dopiero się zaczyna. Jesteście rakiem, a raka się wycina.

  1. Prawactwo to jest jednak stan umyslu. Oczywiscie chorego umyslu. Ty jestes tego najlepszym przykladem.

 17. Sednem wszystkich problemów w obecnej Europie i Polsce pozostaje cały czas lewacka głupota. Nic innego. To co wczoraj powiedział jeden człowiek od ruchu nazistowskiego nie jest najistotniejsze. Jednak narodowcy to są naziole. Tu akurat lewactwo trafiło, bo jak się dokłada do założeń nacjonalistycznych religię chrześcijańską, to właśnie wychodzi nazizm. Ja tego błędu nie popełnię i dzięki temu nie będę nazistą. Ale partia będzie musiała nazywać się nacjonalistyczną, a nie ateistyczną ze względu na lewacką głupotę, która cały czas istnieje w ogromnej ilości niestety. Tego się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nie zmieni, że tak to ujmę. Lewacy są zakałami demokracji. Takie bękarty, co chcą tylko wszystko zniszczyć, bo na stawiają na nihilizm i na niczym im nie zależy. Sierpem i młotem w tą hołotę!!!

  1. To oczywiście nie jest tak, że ludzie o dobrej woli wymyślają sobie wrogów ze względu na swoją frustrację. Najważniejszy jest fakt, że ci wrogowie ze swoją głupotą istnieją i to w wielkiej ilości. To oni są cały czas problemem, a nie frustracja ludzi o dobrej woli.

   1. Życie jest od tego, żeby żyć godnie, a nie być głupim lewakiem. Czy wam się to podoba, czy nie. Głupsi muszą się podporządkować mądrzejszym, zamiast zniewalać mądrzejszych swoją bandycką głupotą. Bo najgorszą, a jednocześnie najbardziej powszechną cechą lewactwa jest właśnie głupota.

 18. Tak, oczywiście, w walce z faszyzmem/kapitalizmem bardzo przyda się skłócanie kobiet i mężczyzn.

  1. A niby po co walczyć z kapitalizmem – najwspanialszym systemem stworzonym przez człowieka? Bo z faszyzmem to rozumiem, jak najbardziej popieram walkę z faszystami z antify oraz tą częścią skrajnych, faszyzujących nacjonalistów.

  2. jak zawsze mówiłem kapitalizm i komunizm to samo – KP sama wydaje książki soft-bolszewików piszących o tym. Szkoda, że poza paroma ciężkimi przypadkami nikt ich nie czyta

 19. Po co w tak ważnej sprawie ten feministyczny bełkot ? Oddaliśmy przestrzeń publiczną w ręce skrajnej prawicy i to jest dramat, dramatem są liderzy opozycji jak Schetyna i Petru, dramatem obłęd środowisk lewicowych, które przy okazji każdej ważnej sprawy nie potrafią oddzielić spraw istotnych, ważnych od własnego intelektualnego jazgotu, bo cóż to ten patriarchat – skoro wszystkie ważne przeszkody prawne dla kobiet w Polsce zostały usunięte, nie państwo wybiera w życiu partnera i nie ono tworzy relacje wewnątrz związków.
  Natomiast kierunek w którym zmierza Polska jest tematem ważnym i wartym refleksji, ba może wreszcie wartym przebudzenia liderów opozycji i punktem gdy przejmą oni debatę publiczną i zadają kilka pytań wprost liderowi PiS.
  Przy okazji to kolejny już temat do głębokiej refleksji dla liderów PO nad skalą nieróbstwa, zamiatania problemów pod dywan, no ale cóż – gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem, gdyby w PO wygrało minimum pracy i analizy to nie byłoby, aż takiej porażki w obu wyborach, a być może prezydent był do uratowania.

  1. Najważniejsza jest ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Zamiast myśleć dogmatami (tylko kapitalizm, tylko socjalizm, tylko liberalizm światopoglądowy, tylko katolicyzm, tylko protestantyzm) trzeba wprowadzić podział, który ja wymyśliłem. To jest podział ludzi na trzy sorty: wysoki, średni, niski. Podział jednak dotyczy głównie mężczyzn. Wysoki (górny) sort: odpowiedzialni mężczyźni o skórze co najmniej w 67% jasnej, czyli biali i najjaśniejsi żółci Średni (środkowy) sort: wszystkie kobiety świata, bardziej odpowiedzialni ciapaci i murzyni, oraz biali przestępcy nie-lewaccy Niski (dolny) sort: islamiści i lewactwo Można rozważyć tolerancyjną możliwość przesuwania z trzeciego sortu do drugiego dzięki zmianie płci. Kiedy ktoś oficjalnie będzie kobietą, to będzie można oficjalnie uważać przeskoczenie z trzeciego sortu do drugiego. Mimo to taki ktoś dalej może być niebezpieczny, więc nie można też całkowicie odrzucać takich narzędzi jak deportacja lub kara śmierci. Moja prawda nie jest całkowicie bezwzględna, ale jest dość sztywnym założeniem, które powinno działać i być optymalnym kompromisem dla wszystkich ludzi.

   Owszem, napisałem, że chodzi o kolor skóry, ale teraz mamy takie czasy, że trzeba agresywnie przebijać lewacki beton. Oczywiście, najważniejszy jest zawsze charakter. Trzeba być białym, ale wewnętrznie. Na zewnątrz można być najczarniejszym murzynem, byleby nie robić ze wszystkiego problemu jak głupi lewak.

   1. Poza tym popieram aborcję dla kobiet na życzenie, bo z jakiej racji mam być przeciwko prawom kobiet? Taki sprzeciw to jest właśnie zlewaczałość religii, dlatego nie popieram religii, tak jak Chińczycy czy Czesi.

 20. Wg lewackiej teorii narody musza się zarzynać i dlatego ma rządzić Bruksela przy pomocy Tusków.

  Szkoła w której się uczyłem została wyzwolona przez bohaterskiego Rosjanina który się rzucił na karabin maszynowy ratując kompanię. Brawo on. Co na to lewcy?

  1. „Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród”.

   Tadeusz Kościuszko

 21. najwyraźniej ten męski kraj nie zasługuje na ani jedną kobietę i ani jedno dziecko. Niech was ksiądz proboszcz rodzi.

  1. No dobrze, przepraszam, poniosło mnie. Nie powinienem był zniżać się do poziomu powyższego artykułu. Zostanę przy prawdziwym stwierdzeniu, że głupota często ma twarz feministki.

 22. Nie wolno odwracać kota ogonem, że chodzi o coś innego, niż o to, o co chodzi. Polacy muszą sami zapracować na swoją potęgę. Nikt za nas tego nie zrobi, bo nikt inny nie będzie miał tego nigdy w interesie. Polska nie dla idiotów. Polska musi być potęgą. Nie ma tutaj miejsca dla hamulcowych. I nie wolno się nazywać patriotą, kiedy nie dość, że się nim nie jest, to jest się jeszcze jednym z wielu zdrajców, którzy chcą tylko ciągnąć Polskę w dół. Musimy być jak 38 milionów Cristiano Ronaldo życia, a nie jakichś Balotellich powiedzmy, co więcej świrują niż robią.

 23. Ilu policjantów zostało rannych na Marszu Niepodległości? W Brukseli prawie w tym samym czasie radośni goście z Maghrebu poranili poważnie 22 policjantów i podpalili część miasta, zdemolowali sklepy i samochody. Nie zgadzając się z żadnym z haseł ONR-u nie potrafię być takim hipokrytą jak Wy.

   1. Skąd wersja, że popieram bicie kobiet? Proszę jedynie o zachowanie proporcji, uczciwą ocenę zagrożeń i zaprzestanie zaklinania rzeczywistości.

  1. Żeby jakiś policjant został ranny, musiałby się najpierw na Marszu Niepodległości pojawić. Tak się złożyło, że tam byłam i owszem widziałam policjantów – ściśniętych jak śledzie pod mostem Poniatowskiego, tak by nawet kawałkiem hełmu nie wystawać i nie “prowokować” maszerujących pijanych panów z racami. Schody na most zasikane tak, że wyglądały jak po deszczu, przewracający się faceci, masa zakazanej podobno pirotechniki i NIGDZIE ANI JEDNEGO POLICJANTA!

  2. Marsz miałby się lać ze swoją, PiS-owską policją?? To jakiś absurd. Rząd wspiera ten marsz, prowadzi politykę w 100 proc. zgodną z jego hasłami. W tym marszu większość to wyborcy PiS i Kukiza. Policja pacyfikowała grupkę leśnych dziadków z Obywateli RP w czasie gdy 100 metrów dalej w marszu nagminnie łamane było prawo. Jego uczestnicy mieliby się lać z policją, która tak dbała o ich samopoczucie? Dobre mi sobie.. 😀

Zamknij